środa, 31 lipca 2013

cannelloni z mięsem mielonym

Pyszny pomysł na obiad dla wielbicieli połączenia makaronu i mięsa. Cannelloni to makaron w kształcie dużych rurek, z nadzieniem tym razem mięsno - pomidorowym zapiekane w beszamelu i posypane serem żółtym. 
Składniki:
1 opakowanie cannelloni (250g)
500g mięsa mielonego
1 duża cebula
1 papryka świeża
3 czubate łyżeczki koncentratu pomidorowego
przyprawy: vegeta, pieprz, papryka słodka, bazylia 
sos beszamelowy z przepisu TUTAJ
ser żółty do posypania
Przygotowanie: cebulę pokrojoną drobno podsmażamy na oleju, dodajemy mięso mielone i drobno posiekaną paprykę, podsmażamy, dodajemy koncentrat pomidorowy, przyprawy. Odstawiamy. Przygotowujemy sos beszamel z przepisu TUTAJ. Surowe rurki cannelloni nadziewamy przygotowanym mięsem. Układamy w naczyniu żaroodpornym jedna obok drugiej, zalewamy sosem beszamelowym, przykrywamy i wstawiamy do piekarnika na 15 min w 180 stopniach. Po tym czasie, odkrywamy i posypujemy serem i zapiekamy przez 20 min bez przykrycia. Smacznego!

sos beszamelowy

Sos beszamel, beszamelowy, béchamel zwał jak zwał... to francuski sos, na bazie zasmażonej mąki, rozcieńczonej mlekiem. Stosowany najczęściej przy wszelkiego rodzaju zapiekankach, mięsach. Prosty w wykonaniu. 
Składniki:
50 g margaryny / masła
3 czubate łyżki mąki pszennej
600 ml mleka
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Przygotowanie: w rondlu rozpuszczamy margarynę, dodajemy mąkę i intensywnie mieszamy tak, żeby nie powstały grudki, stopniowo dodajemy mleko ciągle mieszając, po zagotowaniu całości gotujemy ok 2-3 min. Doprawiamy solą, pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej. 

wtorek, 30 lipca 2013

racuchy / placki z serem białym

Prosty, pyszny podwieczorek, kolacja czy jak ktoś ma czas rano to może być i śniadanie. Placuszki z twarogiem oprószone cukrem pudrem. Miękkie i pulchne. 
Składniki na 10-12 placków:
2 jajka
0,5 szkl mleka
1 szkl mąki pszennej
1 czubata łyżka cukru
0,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
150g sera białego (twarogu). Ser biały kupuję tzw klinek, wówczas nie jest on rozdrobniony tak mocno, jest bardziej "suchy", najbardziej nadaje się do takiego typu placuszków.
cukier puder do posypania
olej do smażenia
Przygotowanie: do miski wbijamy jajka, dodajemy mleko, mąkę, cukier i proszek do pieczenia, mieszamy (można mikserem) do uzyskania jednolitej masy. Ser rozdrabiamy na mniejsze kawałki i dodajemy do masy, mieszamy. Masa jest dość gęsta. Smażymy na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Najlepsze na ciepło posypane cukrem pudrem. Smacznego!

piątek, 26 lipca 2013

serniczki

Szybki pomysł na przekąskę na słodko, może być jako podwieczorek, deser, kolacja... na ciepło i na zimno. Serniczki to połączenie ciasta francuskiego i białego sera twarogowego. Przygotowanie trwa dosłownie 3 minutki, pieczenie 10-15 minut i gotowe do spożycia. Polecam!
Składniki:
1 opakowanie ciasta francuskiego
250g twarogu chudego lub półtłustego
1 jajko
cukier waniliowy
cukier do smaku wg upodobań
Przygotowanie: do miski wrzucamy twaróg, żółtko, a białko zostawiamy w oddzielnym naczyniu do posmarowania serniczków, dodajemy cukier waniliowy i cukier zwykły, mieszamy do połączenia składników (w tym momencie próbuję, czy nie należy dosłodzić). Ciasto francuskie rozwijamy na tym papierze co jest razem z ciastem, potem na tym papierze pieczemy, ciasto tniemy na 8 kawałków (jak na zdjęciu poniżej), na każdy kawałek wykładamy łyżką masę serową, taka ilość sera wystarcza idealnie do 8 serniczków, kawałek składamy na pół, przyciskamy widelcem (jak na zdjęciu). Każdy serniczek smarujemy pozostałym białkiem i możemy posypać cukrem (kryształem, nie pudrem), ale możemy pozostawić bez posypywania. Gotowe serniczki przenosimy wraz z papierem na blachę i pieczemy w rozgrzanym piekarniku w 200 stopniach przez 10-15min do zrumienienia. Smacznego!!!


placki ziemniaczane

Zwykłe a jakie smaczne. Kto jest miłośnikiem ziemniaków pewnie często jada. Można zajadać same, ze śmietaną, z cukrem, ze śmietaną i cukrem, z keczupem... 
Składniki:
1kg obranych ziemniaków
1 duża cebula
4 łyżki mąki
2 jajka
vegeta, pieprz
Przygotowanie: ziemniaki trzemy na tarce do ziemniaków, cebulę kroimy na bardzo drobno, do miski z ziemniakami i cebulą, dodajemy jajka, mąkę, vegetę pieprz, mieszamy, jeżeli ciasto jest zbyt rzadkie dodajemy trochę mąki (wszystko zależy od rodzaju ziemniaków). Smażymy na oleju na złoty kolor.

pasta rybna z makreli

Kiedyś taką pastę robiła mama, a teraz czas i na mnie, smaczny smak dzieciństwa. Pasta z makreli idealna do kanapek, wędzona makrela ogórek cebulka, wszystko z posmakiem pomidorów. Pycha!
Składniki:
1 wędzona makrela
4-5 ogórków korniszonów
1 mała cebula
1 czubata łyżka masła
1 czubata łyżka koncentratu pomidorowego
sól i pieprz
Przygotowanie: z makreli wyjmujemy mięso, najlepiej palcami, żeby wyczuć ości, wrzucamy do miski, dodajemy drobno posiekane ogórki, cebulę, koncentrat pomidorowy i masło, doprawiamy solą i pieprzem, dokładnie wszystko mieszamy, uciskając widelcem, aby rozdrobnić rybę. Podajemy z chlebem lub bułką. Smacznego!

środa, 24 lipca 2013

tarta z kurczakiem i warzywami

Tarta na kruchym spodzie, z kurczakiem, warzywami i sosem na bazie śmietany. Pyszny pomysł na obiad, kolację. Tartę można robić na wiele sposobów z użyciem własnych ulubionych warzyw: od brokułów przez cukinię, kalafior, pomidory, paprykę, pieczarki, po ziemniaki i co Wam do głowy przyjedzie. 
Składniki na ciasto:
1,5 szkl mąki pszennej
125g margaryny
50ml wody
ok 1/2 łyżeczki soli.
Przygotowanie: z podanych składników zagniatamy ciasto i odstawiamy do lodówki na ok 1 godzinę do schłodzenia. Przygotowanym ciastem wykładamy formę do tarty (moja ma ok 27cm średnicy). Nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, na ok 15min. 
Składniki na farsz:
0,5kg piersi z kurczaka
1 cebula
1 papryka
kawałek cukini
przyprawy
Przygotowanie: pierś z kurczaka kroimy w kostkę, podsmażamy wraz z drobno pokrojoną cebulą, przyprawiamy, jak kurczak będzie już podsmażony, dodajemy pokrojone warzywa, smażymy razem ok 2 min. Odstawiamy. 
Składniki na sos:
100ml śmietany 18%
50ml mleka
3 jajka
ok 150g sera żółtego startego
sól i pieprz
Przygotowanie: wszystkie składniki dokładnie mieszamy.

Na podpieczone ciasto wykładamy kurczaka z warzywami, możemy dodać w tym momencie surowe pomidorki pokrojone w cząstki, zalewamy całość przygotowanym sosem. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy ok 30-35min. Smacznego!

sernik na zimno z brzoskwiniami

Klasyczny sernik na zimno z owocami i galaretką na bazie serków homogenizowanych. Idealny na ciepłe letnie dni, chociaż na pochmurne też, bo wnosi trochę kolorytu do życia :) 
Składniki:
1 opakowanie biszkoptów okrągłych
2 galaretki brzoskwiniowe
800g serka homogenizowanego, u mniej z drobinami wanilii
250ml śmietany 30-36%
3-4 łyżki czubate cukru pudru
2,5 płaskie łyżki żelatyny
2 świeże brzoskwinie
Przygotowanie: żelatynę rozpuszczamy w ok 5 łyżkach gorącej wody, odstawiamy do przestygnięcia. Galaretkę przygotowujemy wg przepisu na opakowaniu i odstawiamy do wystygnięcia. Śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy stopniowo serek i cukier puder, cienkim strumieniem przygotowaną żelatynę ciągle miksując na najwyższych obrotach, aby nie powstały nitki z żelatyny. Spód tortownicy wykładamy biszkoptami, dodajemy masę serową i wstawiamy do lodówki na ok 1 godzinę do zastygnięcia. Następnie brzoskwinie obierany i kroimy w cienkie plastry, układamy na wierzchu ciasta, zalewamy niewielką ilością galaretki, wstawiamy do lodówki do stężenia, jak galaretka już stężeje zalewamy resztą galaretki i ponownie wstawiamy do lodówki na kilka godziny do całkowitego zastygnięcia sernika. Smacznego!

czwartek, 18 lipca 2013

racuchy drożdżowe z jabłkami

Chrupiące z wierzchu, pulchne i mięciutkie w środku. Racuchy z ciasta drożdżowe z kawałkami jabłek, najlepsze na ciepło oprószone cukrem pudrem. Zapraszam! przepis pochodzi stąd.
Składniki:
500g mąki pszennej
50g drożdży
300ml mleka lekko ciepłego
1 jajko
3 czubate łyżki cukru
szczypta soli
3 duże jabłka
olej do smażenia
Przygotowanie: do dużej miski wsypujemy mąkę dodajemy szczyptę soli, robimy dołek do którego rozdrabniamy drożdże i zasypujemy cukrem, wlewamy 100ml mleka, odstawiamy na 15min, w tym czasie drożdże się rozpuszczą. Do masy dodajemy 1 jajko i resztę mleka, mieszamy do połączenia wszystkich składników. Odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok 1,5godz, ciasto powinno zwiększyć objętość 3-4 krotnie. Po wyrośnięciu dodajemy jabłka pokrojone w drobną kostkę, mieszamy i odstawiamy na 15min do ponownego wyrośnięcia. Na patelni rozgrzewamy sporo oleju, łyżką nabieramy ciasto i smażymy niewielkie placuszki na złoto na niewielkim ogniu, odkładamy na ręcznik papierowy do odsączenia nadmiaru tłuszczu, posypujemy cukrem pudrem. Smacznego!

środa, 17 lipca 2013

gołąbki pieczone

Wersji przygotowywania gołąbków jest kilka, moim faworytem jest pieczenie w piekarniku, wówczas smak kapusty jest wzbogacony, a samo nadzienie soczyste i esencjonalne. Co prawda robienie gołąbków jest troszkę pracochłonne, ale mamy obiad na dwa dni, a i można zamrozić.
Składniki na 10 średniej wielkości gołąbków:
1 średniej wielkości kapusta biała
500g mięsa mielonego
1 cebula
1 paczka ryżu białego (100g)
1 jajko
bulion warzywny lub woda
przyprawy: vegeta, pieprz, papryka słodka, liść laurowy i ziele angielskie
mąka do zagęszczenia sosu
2-3 łyżki koncentratu pomidorowego.
Przygotowanie: ryż gotujemy do miękkości, zostawiamy do przestygnięcia. Główkę kapusty wkładamy do garnka z wrzątkiem i gotujemy, po kilku minutach odcinamy liście i jeden po drugim zdejmujemy. Z każdego liścia odcinamy twardą  białą część. 
W misce przygotowujemy farsz: mięso mielone, ostudzony ryż, jajko, drobno posiekaną cebulę, pieprz, vegetę. Dokładnie mieszamy. Na każdy liść nakładamy farsz i zawijamy gołąbki, układamy jeden obok drugiego w naczyniu żaroodpornym. Zalewamy bulionem (wodą), przynajmniej do 3/4 wysokości gołąbków (u mnie 750ml i 2 kostki bulionu warzywnego), dodajemy 3-4 liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego, wstawiamy do piekarnika, pieczemy w zamkniętym naczyniu (jak ktoś nie posiada pokrywki, można zakryć folią aluminiową) ok 1,5 godziny w 180 stopniach. Po upieczeniu odlewamy do garnka powstały wywar, zagotowujemy, dodajemy koncentrat pomidorowy, w razie potrzeby doprawiamy i zagęszczamy mąką rozprowadzoną w niewielkiej ilości wody. Gotowe gołąbki polewamy sosem. Smacznego!

krok po kroku: zwijanie gołąbków


poniedziałek, 15 lipca 2013

zakwas żytni

Początkowo myślałam, że przygotowanie zakwasu to czarna magią, ale to prościutkie lecz długotrwałe.
Przygotowanie zakwasu trwa 4 dni, a można trzymać go przez kolejne 10 dni. Zakwas przygotowywałam wg receptury tutaj.
Przygotowanie:
dzień pierwszy rano: 
pół szklanki mąki żytniej (chlebowej) i pół szklanki ciepłej wody mieszamy i wlewamy do słoika wysokiego. Przykrywamy folią aluminiową i odstawiamy w ciepłe miejsce.
dzień drugi rano:
do wczorajszego zakwasu dodajemy taką samą mieszankę czyli pół szklanki mąki rozmieszanej z pół szklanki wody. Mieszamy całość i odstawiamy.
dzień trzeci rano:
do mieszanki dodajemy znowu pół szkl mąki z wodą. Mieszamy całość i odstawiamy
dzień czwarty:
znowu dodajemy pół szkl mąki i wody. Mieszamy odstawiamy i po ok 3 godzinach zakwas jest gotowy do przygotowania chleba. 

Zakwas po tych czterech dniach dokarmiania trzymamy w lodówce. Jak chcemy przygotować chleb to wyjmujemy, zostawiamy do uzyskania temperatury pokojowej, dodajemy znowu pół szkl mąki i pół szkl ciepłej wody, po 3 godzinach możemy znowu przygotowywać chleb. Podczas dokarmiania zakwasu może zdarzyć się, że zakwas będzie się podnosił do góry wtedy mieszamy go, żeby opadł. 

chleb delikatny na zakwasie

Pierwszy chleb w życiu, zaczęłam od prostego, ale wyszedł pycha, a cieplutki z masełkiem - uwielbiam:) 
Złocisto brązowy, z chrupiącą skórką i miękkim, pulchnych miąższem. Smak neutralny, delikatny. Pasujący do wszystkiego i do wędliny, i do sera i do dżemu. Przepis zaczerpnięty z tej strony.
Składniki:
200ml zakwasu żytniego PRZEPIS NA ZAKWAS ŻYTNI
150ml mleka lekko ciepłego
70ml wody lekko ciepłej
25ml oleju
140g mąki żytniej
400g mąki pszennej
1 płaska łyżka soli
1 płaska łyżeczka cukru
2,5g drożdży (możemy nie dodawać drożdży jeżeli mamy dojrzały mocny zakwas- ja dodałam)
Przygotowanie: wszystkie składniki mieszamy (jeżeli dodajemy drożdże rozpuszczamy w tej letniej wodzie), wyrabiamy ciasto. Odstawiamy do wyrośnięcia, w ciepłe miejsce, przykrywając ściereczką, powinno podwoić swoją objętość. Następnie wykładamy ciasto na stolnicę posypaną mąką i chwilę wyrabiamy, formujemy bochenek jeden lub dwa, układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i ponownie przykrywamy ściereczka i zostawiamy do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu pieczemy. Piekarnik rozgrzewamy do 240 stopni, na dolną półeczkę piekarnika ustawiamy naczynie żaroodporne z wodą, lub inna opcja spryskujemy ścianki piekarnika wodą. W 240 stopniach pieczemy ok 15min, a następnie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni i pieczemy ok 20-30min. Gotowe :)! 

piątek, 12 lipca 2013

zapiekanka makaronowa z mięsem

Szybki przepis na sycącą zapiekankę makaronową z mięsem mielonym, sosem, oczywiście makaronem i serem. Jest pyszna dlatego bardzo często  gości na naszym stole.  U mnie w domu mówimy na nią "zapiekanka Agnieszki", po przepis dostałam od Agnieszki G. 
Składniki:
400g makarony penne (1 opakowanie)
500g mięsa mielonego
1 słoik sosu bolońskiego (słodko-kwaśnego, spagetti, jaki kto lubi) ok 500ml
250g startego sera żółtego
300ml śmietany 18%
olej
Przygotowanie: w osolonej wodzie gotujemy makaron al dente, na patelni na odrobinie oleju podsmażamy mięso, po usmażeniu dodajemy sos, mieszamy, czekamy aż się zagotuje. W naczyniu żaroodpornym dodajemy połowę odcedzonego makaronu, później połowę sosu, resztę makaronu, resztę sosu. Równie dobrze, można wymieszać makaron z sosem i przełożyć do naczynia. W miseczce mieszamy ser żółty (ja zostawiam troszkę na posypanie po wierzchu) ze śmietaną, tą mieszankę układamy na wierzch, posypujemy zostawionym serem. Wstawiamy do piekarnika na ok 20-25 min w 180 stopniach do zapieczenia. My jadamy z keczupem. Smacznego!

ciasto z flipsów

Ciasto z chrupek "flipsów", z krówkami i sezamem, słodkie, chrupiące, dzieci uwielbiają, ale nie tylko dzieci. Szybkie do wykonania, bez zbędnego zamieszania, bez pieczenia, raz dwa i gotowe. Spróbujcie sami! 
Ostrzegam ciasto uzależnia :)!
Składniki:
1 paczka flispów kukurydzianych (70g)
250g margaryny lub masła
500g cukierków krówek
200g sezamu
Przygotowanie: krówki kroimy na mniejsze kawałki, dodajemy margarynę i gotujemy do momentu rozpuszczenia krówek, dodajemy sezam (można go uprażyć na suchej patelni, ale to niekonieczne), mieszamy i odstawiamy z gazu, dodajemy flispy, mieszamy aż każdy chrupek będzie oblepiony masą. Formę 20x25 cm wykładamy folią spożywczą (wygodniej będzie wyjąć ciasto), przekładamy masę i uciskamy (przykrywam kawałkiem folii spożywczej i porządnie dociskam rękami). Zostawiamy do ostygnięcia, jak będzie miało temperaturę pokojową wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Ciasto może stać około tygodnia i nic mu się nie dzieje. Smacznego!

wtorek, 9 lipca 2013

babka ziemniaczana

Babka ziemniaczana, potrawa regionalna z PODLASIA, wiem, że nie każdy słyszał nie każdy jadł, warte spróbowania, a jak ktoś lubi placki ziemniaczane to i będzie mu smakowała babka ziemniaczana.
Składniki na blaszkę 20x25cm i wysokość ok 7cm:
2 kg ziemniaków
2 duże cebule
300 - 400 g kiełbasy
2 jajka
2 czubate łyżki mąki pszennej
przyprawy: vegeta, pieprz
100 g masła
Przygotowanie: ziemniaki obieramy i trzemy na tarce do ziemniaków, dodajemy jajka, przyprawiamy, dodajemy mąkę, dodajemy cebulę pokrojoną drobno, kiełbasę w półplasterki (zostawiają trochę na wierzch). Blaszkę 20x25 natłuszczamy wlewamy masę, układamy na wierzch kiełbaskę, przyciskamy ręką, żeby podczas pieczenia nie spaliła się zbytnio, i układamy kawałki masła (bez tłuszczu na wierzchu babka jest sucha, dlatego ja dodaję masło). Pieczemy w 200 stopniach przez 1-1,5 godziny (moja 1h 20min). Podajemy ciepłą, a najlepiej smakuje podsmażona na złoty kolor patelni. Można zajadać samą, z keczupem, ze śmietaną, z kubkiem mleka, kto jak lubi. Smacznego! 


kokosanki

Banalnie proste, szybkie i jakie smaczne! Chrupiące z wierzchu, w środku wilgotne i bardzo kokosowe. Spróbujcie!
Składniki:
2 jajka
3/4 szkl cukru pudru
200g wiórek (2,5 szklanki)
Przygotowanie: żółtka oddzielamy od białek, białka ubijamy na sztywną lśniącą pianę, ciągle ubijając dodajemy cukier puder i żółtka , dodajemy wiórki i mieszamy łyżką do połączenia się składników. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, z masy formujemy kulki i układamy na papierze, Moje kokosanki miały wielkość niezbyt czubatej łyżki stołowej. Z porcji wychodzi 16 sztuk. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku do 180 stopni, przez 15-20 min, aż do zarumienienia. Smacznego!
* aby kokosanki nie wyszły placuszkami, a były pulchne i okrąglutkie, ważne jest aby piana była porządnie ubita, na blachę wykładamy kulki, nie spłaszczamy i wstawiamy do rozgrzanego piekarnika


poniedziałek, 8 lipca 2013

sałatka ogórkowa z papryką na zimę

Czas zapełniać spiżarkę na zimę, nasze ulubione sałatki ogórkowe z papryką, bardzo aromatyczne, smakowite. Najlepiej (najekonomiczniej) wykonywać w środku sezonu ogórkowego. Polecam!
Składniki na 20 słoiczków 260ml:
3 kg świeżych ogórków gruntowych
2 kg świeżej papryki
1,5 kg cebuli
1,5 kg marchwi
500 ml octu
400 ml oliwy
200 ml wody
0,5 kg cukru
3 czubate łyżki soli
Przygotowanie: ogórki obieramy i kroimy w plasterki, paprykę kroimy w kostkę ok 1x1cm, cebulę w piórka, marchew na grubej tarce jarzynowej. Wszystko wrzucamy do wielkiego garnka, mieszamy i dodajemy ocet, oliwę, wodę, cukier i sól, gotujemy do miękkości, ja gotuję ok 1-2min po zagotowaniu się warzyw. Gorące nakładamy w słoiki, odrazu zakręcamy i stawiamy do góry dnem. Sałatka spokojnie może przetrwać całą zimę do następnej wiosny. 

niedziela, 7 lipca 2013

pizza gyros

Powoli nasza niedzielna pizza staje się tradycją. Tym razem z kurczakiem i warzywami. Naprawdę aromatyczna i pyszna.
Składniki na ciasto:
2szkl mąki pszennej
3/4 szkl wody
2,5 dag drożdży
szczypta soli, odrobina suszonej bazylii, oregano i tymianku
Przygotowanie: mąkę wsypujemy do miski, drożdże wkładamy do szklanki zalewamy ciepłą, lecz nie wrzącą wodą, rozpuszczamy drożdże, dodajemy do mąki, dodajemy sól, zioła i chwilę wyrabiamy ciasto, jak za bardzo klei się należy podsypać mąką. Blachę do pieczenia smarujemy masłem, wykładamy przygotowane ciasto i rozwałkujemy lub uciskamy palcami (u mnie średnica spodu to ok 32cm). Odstawiamy na bok.
Dodatki:
1/2 puszki pomidorów blendujemy z dodatkiem vegety, pieprzu i bazylii (a dla chcących szybko zrobić, to po prostu polać keczupem)
ok 300g piersi z kurczaka
1 mała cebula pokrojona w piórka
1/2 świeżej papryki pokrojonej w małe kawałki
3 łyżki kukurydzy konserwowej
1 mozzarella
starty ser żółty
przyprawa gyros
Przygotowanie: pierś z kurczaka kroimy w małe kawałki, posypujemy przyprawą gyros, podsmażamy na patelni. Sos rozprowadzamy na cieście, układamy cebulę, kurczaka, paprykę, kukurydzę, ser, mozzarellę. Pieczemy ok 15-20min w 200 stopniach. Smacznego



Printfriendly