czwartek, 18 kwietnia 2013

domowe krówki

Zawsze kochałam krówki i myślałam, że zrobienie domowych krówek, we własnej kuchni to dłuuuuuga praca.... ale jednak nie, nie trzeba gotować i mieszać mleka przez 2 godziny... 
Składniki:
1 puszka mleka zagęszczonego słodzonego
¾ szkl cukru
50g margaryny /masła
Przygotowanie: mleko z puszki wlewamy na patelnię, wsypujemy cukier i zaczynamy gotować, ciągle mieszamy, zwłaszcza z brzegów patelni bo tam najszybciej się przypala. Jeżeli chcemy krówki ciągutki to czas gotowania skracamy do ok 10min, jeżeli kruche to 15min (tak było u mnie). Po 10 lub 15 min mamy brązową gęstą masę, wkładamy margarynę i dalej mieszamy na gazie, do rozpuszczenia i połączenia się margaryny z masą. Blaszkę, u mnie keksówka, wykładamy rękawem do pieczenia wysmarowanym masłem. Wylewamy gorącą masę, wyrównujemy łyżką moczoną w wodzie, bo wtedy nie przywiera masa do łyżki. Zostawiamy w temp. pokojowej do ostudzenia, a następnie wkładamy do lodówki, na godzinę, wyciągamy i kroimy.
UWAGA: podczas gotowania nie próbujemy masy, bo jest bardzo gorąca i klejąca, można się poparzyć!!!

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię te cukierki a szczególnie te jakie są miękkawe jak karmelek. Bywa że i mam czasami chęć na te bardziej chrupiące i łamliwe. Super sprawdzają się one do pracy, dają dużo energii dzięki cukrom, tylko nie mogą być trzymane w cieple. Dziękuję za przepis na ich zrobienie, na pewno ten też wypróbuję. Obecnie robiłam już kilka w ten sposób http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-slodycze-krowki/ też są niezłe ale wypróbuje teraz przepis z tej strony, wydaje się bardzo ciekawy i mogą być jeszcze smaczniejsze, dziękuję za niego.

    OdpowiedzUsuń

Printfriendly