środa, 24 września 2014

łopatka wieprzowa z szynkowaru

Zaczynam przygodę z wędlinami z szynkowaru, doświadczenie mam malutkie, ponieważ dopiero dwa wyroby za mną, tym co wiem się podzielę. Szynkowar (wpiszcie w google to zobaczycie jak to wygląda) zakupiłam na allegro, pojemność 1,5l, w zestawie z woreczkami i termometrem. Pierwszym wyrobem była mielonka przy której popełniłam masę błędów, dlatego przepis na mielonkę będzie za jakiś czas jak zrobię kolejną, tym razem idealną. Kolejnym wyrobem była owa łopatka wieprzowa, pyszna, mięciutka, idealna. Zaletą szynkowaru jest to, ze wędliny są sprasowane i nie ma problemu z krojeniem cieniutkich, nie rozwalających się plasterków. A przygotowanie wędliny nie wymaga dużego wkładu pracy.
Składniki:
1 kg łopatki wieprzowej w kawałku
18g soli (u mnie sól zmiękczająca z kamis, zawiera enzym z papai, który powoduje zmiękczanie mięsa, można dać sól peklową)
1 czubata łyżeczka majeranku
1 czubata łyżeczka papryki słodkiej
1 płaska łyżeczka pieprzu czarnego
1 płaska łyżeczka czosnku granulowanego (może być świeży)
2 płaskie łyżeczki żelatyny (jeżeli ktoś nie przepada za galaretką to nie dajemy żelatyny)
Przygotowanie: mięso myjemy, osuszamy, nacieramy wszystkimi przyprawami (sól, majeranek, pieprz, papryka, czosnek i żelatyna). Mięso przekładamy do woreczka (z zestawu), wkładamy do szynkowaru, zakładamy sprężynę, wieczko i wstawiamy do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie, wstawiamy do garnka, zalewamy zimną wodą do wysokości mięsa w szynkowarze, włączamy gaz i nagrzewamy, aż temperatura wody osiągnie 80 stopni, zmniejszamy gaz i ustawiamy tak, żeby cały czas było te 80 stopni, jak już ustawimy to termometr wbijamy w szynkowar i parzymy do czasu aż mięso osiągnie 72 stopnie, ok 1h 40min. Wtedy wyjmujemy szynkowar z wody, ochładzamy go pod zimną wodą, wyjmujemy sprężynę i zostawiamy do wystygnięcia, jak osiągnie temp. pokojową to wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Jeżeli nie chcemy mieć galaretki to po ostudzeniu, zlewamy soki z szynkowaru i dopiero wtedy wstawiamy do lodówki. 
Kilka rad:
- do szynkowaru 1,5litra wchodzi ok 1-1,2kg mięsa
- dodając zwykłą sól możemy otrzymać twardawą wędlinę
- na 1 kg mięsa najoptymalniejszą ilością soli jest 18g
- woreczek z mięsem możemy zawiązać na supełek, dla mnie 2 razy pękł, więc nie wiem jak zrobić, żeby nie pękł, jak się dowiem to powiem
- sposób gotowania, możemy mierzyć temperaturę wody, lub mierzyć temperaturę wewnątrz szynkowaru, wg mnie lepsze jest mierzenie wewnątrz, wtedy mamy pewność, że się uparzyła. 

2 komentarze:

Printfriendly