Kategorie

poniedziałek, 31 marca 2014

sernik czarno-biały

Kolejny przepis na sernik. Spód, boki i wierzch są z ciasta kruchego kakaowego, natomiast środek to wilgotny sernik, z nuta kokosa. Pyszne połączenie efektownie wyglądające. Przepis z rodzinnego kajeciku z przepisami.
Składniki na tortownicę 23cm, ale można wykonać to też w blaszce:
na kruche ciasto:
3 szkl mąki pszennej
½ szkl cukru
4 żółtka
250 g margaryny
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 czubate łyżki kakao
2 czubate łyżki gęstej śmietany 12-18% (kwaśniej)
Przygotowanie: Do miski wsypujemy mąkę, cukier, dodajemy proszek do pieczenia i kakao, dodajemy pokrojoną w kostkę margarynę oraz żółtka i śmietanę, wyrabiamy ciasto, dzielimy na 3 części, wkładamy do folii (najlepiej jest trochę spłaszczyć te kawałki, żeby szybciej się schłodziło) i wkładamy do zamrażalki, na czas przygotowania masy serowej.
masa serowa:
1 kg sera dwukrotnie mielonego (u mnie wiaderkowy)
½ szkl cukru pudru
2 jajka
5 czubatych łyżek wiórek kokosowych
2 łyżki rozpuszczonego masła
3 łyżki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie: cukier z żółtkami ucieramy na jednolitą masę, dodajemy ser, wiórka kokosowe, masło i mąkę ziemniaczaną, dokładanie miksujemy do połączenia składników. Na koniec dodajemy ubitą pianę z 2 białek, delikatnie mieszając, ale już przy pomocy łyżki / szpatułki. Tortownicę smarujemy masłem, na do wykładamy jeden kawałek schłodzonego ciasta, ugniatamy palcami, z drugiego kawałka boki tortownicy, wylewamy masę serową, a na wierzch trzemy na grubych oczkach ostatni kawałek ciasta, lekko przyciskamy ręką i wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika, pieczemy ok 1h 20min - 1h 30min, na grzałce góra - dół. 

środa, 26 marca 2014

bułeczki drożdżowe z budyniem II

Drożdżowych bułek już było kilka na blogu tutu i tutaj. Tym razem z budyniem, wersja II bo pierwsze ślimaczki są tutaj. Ciasto drożdżowe na bułeczki ciągle takie same, jak w każdym przepisie, nie zmieniam, nie kombinuję, bo te jest najlepsze. Polecam!
Składniki na ciasto (na 10-12 dużych drożdżówek):
100ml mleka
2 i ½ szkl mąki
70g margaryny
¼ szkl cukru
2 jajka
2,5 dag drożdży
szczypta soli
Przygotowanie:
- Mleko nagrzewamy, jak będzie letnie odlewamy ¼ szkl, a resztę zagotowujemy, odstawiamy, dodajemy 2 łyżki cukru i margarynę. Odstawiamy do przestudzenia.
- ¼ szkl ciepłego mleka odlanego wcześniej, drożdże i resztę cukru mieszamy w miseczce i odstawiamy aż zaczyn zacznie rosnąć (ok 7-10min).
- Do dużej miski wsypujemy 2 szkl mąki, dodajemy 2 jajka, szczyptę soli, zaczyn z drożdży, oraz mleko z masłem i cukrem przygotowane wcześniej. Wszystko dokładnie mieszamy. Przekładamy na oprószoną mąką stolnicę lub blat i wyrabiamy ciasto, podsypując mąką, aby nie przywierało do blatu. Ciasto formujemy w kulę, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość.

Nadzienie budyniowe:
400ml mleka
1 opakowanie budyniu śmietankowego
1,5 czubate łyżki cukru
Przygotowanie: gotujemy budyń. Odlewamy pół szklanki mleka, resztę zagotowujemy z cukrem, w odlanym mleku mieszamy budynie, wlewamy na wrzące mleko. Odstawiamy do wystygnięcia.

Ciasto rozwałkowujemy na prostokąt o grubości ok 3-5mm, kroimy w prostokąty, u mnie o szerokości ok 7-8cm, długości 15cm. Z jednej strony kroimy w paski, na niekrojoną część, układamy łyżkę budyniu zawijamy i paski zwijamy na bułeczkę. Instrukcja obrazkowa na zdjęciu poniżej. Układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Smarujemy rozbełtanym jajkiem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika 200 stopni na 20-25min, do złotego koloru. 

sos pomidorowy

Prosty sos pomidorowy, najlepszy do gołąbków.
Opcja I
Składniki:
400ml przecieru pomidorowego
przyprawy: vegeta, pieprz, koperek, odrobina cukru
opcjonalnie łyżka śmietany i mąki
Przygotowanie: do garnka wlewamy przecier pomidorowy, zagotowujemy, dodajemy przyprawy, oraz rozmieszaną w szklance śmietanę, mąkę z kilkoma łyżkami wody, dodajemy do gotującego się przecieru. 
Opcja II
składniki:
400ml wody
100g koncentratu pomidorowego
przyprawy: vegeta, pieprz, koperek, odrobina cukru
opcjonalnie łyżka śmietany i mąki
Przygotowanie: w rondlu zagotowujemy wodę, dodajemy koncentrat, mieszamy do rozprowadzenia koncentratu, dodajemy przyprawy, oraz rozmieszaną w szklance śmietanę, mąkę z kilkoma łyżkami wody, dodajemy do gotującego się sosu.

zapiekanka gołąbkowa

Gołąbki przez wielu uwielbiane, ale przygotowanie ich to długa praca. Na blogu były już gołąbki w wersji oszukanej, a teraz pora na kolejną wersję, jest to zapiekanka gołąbkowa z farszem jak do gołąbków, z kapustą może być biała, włoska czy nawet pekinka. W przekroju widać poszczególne warstwy mięsa, kapusty, marchewki. Do tego możemy przygotować sos pieczarkowy lub pomidorowy. Pomysł na zapiekankę zaczerpnęłam od Olgi z Healthy eating= Healthy living.
Składniki (ok 6 porcji)
70dag mięsa mielonego u mnie wieprzowe (może być drobiowe)
1 mała główka kapusty (biała, włoska lub pekińska)
1-2 marchewki
ryż (u mnie 1,5 woreczka czyli 150g przed ugotowaniem)
1 cebula
2 jajka
do sosu pomidorowego:
przecier pomidorowy 400g lub 100g koncentratu pomidorowego
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka, koperek, majeranek, cukier
Przygotowanie: ryż gotujemy w osolonej wodzie, odstawiamy do ostygnięcia. Kapustę przygotowujemy jak do gołąbków, ale nie trzeba się starać, żeby liście były w jednych kawałkach, ja przekroiłam kapustę na pół powycinałam liści i wtedy wrzuciłam je do garnka. Liście należy podgotować ok. 5min. Do miski wrzucamy mięso mielone, jajka, pokrojoną drobno cebulę, ostudzony ryż (ilość ryżu zależy od tego jak kto lubi, czy mniej czy więcej), przyprawy: vegetę, pieprz, paprykę słodką i majeranek. Mieszamy masę. Marchwekę ścieramy na tarce jarzynowej na grubych oczkach. W naczyniu żaroodpornym układamy na dno warstwę kapusty, na to 1/3 mięsa, 1/3 marchewki, potem kapustę, 1/3 mięsa, 1/3 marchewki, potem kapustę,  1/3 mięsa, 1/3 marchewki, potem kapustę.
Do garnka wlewamy przecier pomidorowy, zagotowujemy, dodajemy koperek, pieprz, vegetę, odrobinę cukru. Jeżeli korzystamy z koncentratu pomidorowego to wlewamy 400ml wody, dodajemy 100g koncentratu, mieszamy, zagotowujemy doprawiamy koperkiem, pieprzem, vegetą i cukrem. Połowę sosu wlewamy na zapiekankę, a połowę zostawiamy do polania gotowej zapiekanki już na talerzu. 
Zapiekankę przykrywamy, wstawiamy do piekarnika w 180 stopniach na ok 1-1h20min. 20min przed końcem pieczenia odkrywamy. Podajemy z ziemniakami lub ryżem i surówką.


zapiekanka podana z sosem pomidorowym

wtorek, 25 marca 2014

placuszki z kaszy manny z bananem

Na bazie tego przepisu w mojej głowie powstał przepis na placuszki z kaszy manny z dodatkiem banana. Moje dziecię jadło aż uszy się trzęsły, a jest prawdziwym niejadkiem.
Składniki na ok 15 średniej wielkości placuszków:
0,5 szkl kaszy manny
1,5 szkl mleka
1 czubata łyżka masła
1 czubata łyżeczka cukru waniliowego (domowy cukier waniliowy)
2 jajka
1 banan
olej do smażenia
Przygotowanie: do garnka wlewamy mleko, dodajemy cukier waniliowy, masło, zagotowujemy. Do wrzącego dodajemy kaszę manną ciągle szybko mieszając trzepaczką, aby nie powstały grudki. Gotujemy ciągle mieszając do zgęstnienia (ok 2-3 minutki). Odstawiamy do całkowitego wystudzenia. Do zimnego dodajemy 2 żółtka i obranego ze skórki banana i miksujemy. Z białek ubijamy pianę, połowę dodajemy do masy i mieszamy dokładnie, ale delikatnie, dodajemy pozostałe białka i mieszamy. Smażymy na rozgrzanym oleju, ale nie na zbyt dużym ogniu na złoto. Aby ułatwić nakładanie to łyżkę każdorazowo zamaczamy w wodzie, wówczas masa nie będzie przyklejała się do łyżki. Najlepiej smakują ciepłe.

poniedziałek, 24 marca 2014

surówka z marchewki z chrzanem

Kolejna prosta surówka, tym razem marchewka, jabłko i chrzan. 
Składniki:
2 duże marchewki
1 duże jabłko
1 czubata łyżeczka chrzanu ze słoiczka (najlepiej ostrego)
1 czubata łyżka majonezu
1 czubata łyżka śmietany 12-18%
szczypta pieprzu i soli
Przygotowanie: marchewkę i jabłko myjemy i obieramy, ścieramy na tarce jarzynowej, wrzucamy do miseczki, dodajemy śmietanę, majonez i chrzan, doprawiamy pieprzem i solą, mieszamy całość. Gotowe i smacznego :)

niedziela, 23 marca 2014

karkówka w sosie chrzanowym

Prosty pomysł na karkówkę. Delikatne, rozpływające się w ustach mięso, polane sosem chrzanowym. Danie nie wymagające zbyt dużego zaangażowania. Polecam!
Składniki:
karkówka pokrojona w plastry (u mnie 6 plastrów)
1 cebula
chrzan tarty w słoiczku
mąka
woda
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz
Przygotowanie: karkówkę myjemy, osuszamy, układamy w naczyniu żaroodpornym, posypujemy vegetą i pieprzem, dodajemy obraną i przekrojoną na pół cebulę, zalewamy wodą do wysokości mięsa, nie więcej. Przykrywamy naczynie i wstawiamy na 1h 20min w 180 stopniach. Po tym czasie mięso powinno być już miękkie. Cały sos przelewamy do rondelka, wstawiamy na gaz zagotowujemy, dodajemy chrzan, ilość wg upodobań, u mnie łyżeczka czubata, mieszamy do rozprowadzenia chrzanu, następnie zaprawiamy mąką rozrobioną z wodą, do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Upieczoną karkówkę przekładamy na talerz polewamy sosem i gotowe. 

kruche kubeczki z bitą śmietaną i dodatkami

Duże kubeczki z ciasta kruchego napełnione bitą śmietaną z orzechami, rodzynkami, kawałkami batonika czekoladowego (milky way), oprószone startą czekoladą. Pyszny, pełen smaków deser.  Z przepisu wychodzi ok 10-12 dużych kubeczków (w górnej części średnica 10cm, w dolnej 5cm), ale nienapełnione można przechowywać w szczelnym pojemniku do 2 tygodni, więc fajny pomysł na deser w każdej chwili. Oczywiście wypełnienie może być różne, z owocami, z dżemem, z słodkimi sosami. Małe babeczki były już na blogu tutaj.
Składniki na 10-12 dużych kubeczków:
250g mąki pszennej
100g masła lub margaryny
½ szkl cukru
2 jajka
½ łyżeczki proszku do pieczenia
1 płaska łyżka śmietany 12-18%
olej do smarowania foremek
Przygotowanie: z podanych składników zagniatamy ciasto i stawiamy do lodówki na przynajmniej 30min. Gotowe kroimy w mniejsze kawałki, każdy kawałek wałkujemy na ok 3-4mm, podsypując mąką, aby nie przywierały do blatu, odkrawamy duże kawałki tak aby wypełnić foremki, muszą być większe od foremek, wkładamy do wysmarowanej olejem foremki, dociskamy palcami, odrywamy zbędne ciasto i pieczemy przez ok. 7-10min w 180 stopniach (grzałka góra-dół) na złoty kolor. Moje foremki mają rozmiar 10cm średnia u góry i 5cm u dołu.
Wypełnienia babeczki:
śmietana 30-36%
odrobina cukru pudru
batonik 
kilka orzechów włoskich
rodzinki
czekolada mleczna lub deserowa
Przygotowanie: do naczynia wlewamy schłodzoną śmietanę dodajemy odrobinę cukru pudru, ubijamy na sztywno. Łyżką wykładamy w foremki, na wierzch kawałki batonika, orzechy, rodzynki i całość posypujemy startą czekoladą. Smacznego!

sobota, 22 marca 2014

leniwe pierogi

Pierogi leniwe nawet w kształcie nie przypominają pierogów, ale i tak są smaczne. Są dwie wersje przygotowania, albo na bazie sera białego-twarogu, albo z ziemniakami i twarogiem. Przepis podany poniżej jest z ziemniakami i twarogiem. Można je zjadać polane masełkiem, lub masełkiem z bułką tartą i cynamonem, lub polane śmietaną i posypane cukrem.
Składniki na 5-6 porcji (lub 4 bardzo głodne osoby):
0,5kg ugotowanych ziemniaków (mogą być z poprzedniego dnia)
0,5kg sera białego półtłustego
1 ¼ szkl mąki pszennej + mąka do podsypywania
1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
3 płaskie łyżki cukru
3 żółtka
sól
Ponadto: na 1 porcję pierogów 2 łyżki masła +2 łyżki bułki tartej +cukier i cynamon do smaku, lub rozpuszczone masło, lub śmietana + cukier
Przygotowanie: ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, studzimy, przepuszczamy przez maszynkę do mielenia mięsa lub praskę łącznie z serem, dodajemy żółtka, mąkę pszenną i ziemniaczaną, szczyptę soli i 3 łyżki cukru, mieszamy składniki, następnie myjemy ręce, oprószamy mąką, ciasto wykładamy na stolnicę również oprószoną mąką, zagniatamy i formujemy kulkę, dzielimy na kilka części, każdą część wałkujemy w wąski wałeczek, bokiem ostrza noża spłaszczamy, i kroimy po skosie jak kopytka. W razie potrzeby podsypujemy mąką. W garnku zagotowujemy wodę, dodajemy odrobinę soli, do wrzątku wrzucamy porcję pierogów, lekko przemieszamy i czekamy aż wypłyną na wierzch i gotujemy 1-2min, łyżką cedzakową wybieramy pierogi i wykładamy jeden obok drugiego na talerzu, jeżeli położymy jeden na drugim mogą się posklejać. I w ten sposób gotujemy wszystkie przygotowane pierogi. 

*przygotowanie polewy takiej jak na zdjęciu: 2 łyżki masła roztapiamy na patelni, dodajemy 2 łyżki bułki tartej, mieszając chwile podsmażamy, zdejmujemy z ognia, dodajemy odrobinę cynamonu i cukru, polewamy gotowe pierogi. 
** możemy przygotowane pierogi jeszcze nie ugotowane zamrozić. W tym celu na deseczkę do krojenia układamy jeden obok drugiego i wkładamy do zamrażalki, jak się zmrożą przekładamy do woreczka, wtedy mamy pewność, że się nie posklejają. 


piątek, 21 marca 2014

jabłka w cieście naleśnikowym

Prosty pomysł na podwieczorek lub kolację. W ten sposób można również przemycić owoce w diecie dziecka-niejadka. Można podać z cukrem pudrem lub ulubionym sosem. Po usmażeniu jabłuszka są ciepłe, twardawe nie rozwalające się, ja używam kwaskowatych odmian, bo takie lubimy.
Składniki:
1 szkl mąki
1 jajko
1/2 szkl mleka
1/2 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
jabłka
Przygotowanie: do miski dodajemy jajko, mleko, mąkę, proszek do pieczenia, miksujemy na jednolitą masę. Jabłka obieramy, możemy pokroić w plastry o grubości 0,5cm i wyciąć gniazda nasienne, wtedy będziemy mieli "oponki"  lub w inne kawałki, ważne, aby były grube. Plastry maczamy w cieście naleśnikowym i smażymy na oleju na patelni. Polecam! 

domowy cukier waniliowy

Domowy cukier waniliowy. W wielu przepisach wykorzystujemy cukier waniliowy, który nadaje specyficzny smak i zapach wypiekom. Przyglądając się gotowym cukrom w małych torebkach niezbyt drogich natkniemy się na informację, że cukier nie ma nic wspólnego z wanilią. Jest to cukier zmieszany z waniliną, czyli organicznym związkiem chemicznym, dlatego też jak uważnie przeczytamy nazwę na cukrze to ujrzymy cukier wanilinowy, a jedynym jego związkiem z wanilią jest to, że stoją zazwyczaj na tej samej półce. W łatwy i niewymagający sposób możemy przygotować sami cukier waniliowy, wystarczy kupić zwykły cukier, laski wanilii i pojemnik - słoik zamykany. Po kilku dniach mamy aromatyczny prawdziwy cukier waniliowy. Naprawdę polecam przygotować sobie, ja robię tak od bardzo dawna.
Składniki:
2 laski wanilii
0,5kg cukru
słoik
Przygotowanie: do słoika wsypujemy cukier, wkładamy przełamane na pół laski wanilii, zakręcamy słoik i potrząsamy. Po kilku dniach cukier jest już aromatyczny. 

tradycyjne kotlety z piersi kurczaka

Już kilkakrotnie zostałam poproszona o podstawowe przepisy na zwykłe tradycyjne dania. Wiem, że wiele osób dopiero zaczyna swoją zabawę w gotowanie i pieczenie, więc spełniam życzenie i wstawiam pierwszy "banalny" przepis na najprostsze, najzwyklejsze kotlety z kurczaka. 
Składniki na ok 6-8 kotletów:
podwójna pierś z kurczaka
2 jajka
bułka tarta
przyprawy: vegeta (domowa vegeta) lub sól, pieprz
olej do smażenia
Przygotowanie: pierś z kurczaka myjemy, osuszamy, dzielimy na dwie połówki,  każdą połówkę kroimy na 3-4 kotlety. Następnie kotlety rozbijamy tłuczkiem, fajnym patentem jest położenie mięsa na torebce foliowej lub folii spożywczej i przykrycie jej drugim kawałkiem folii i wtedy rozbijamy tłuczkiem, po pierwsze mięso się nie dziurawi, po drugie nie pryska. Gotowe kotlety oprószamy vegetą  (solą) i pieprzem. Do jednej miseczki rozmącamy jajka, do drugiej wsypujemy bułkę tartą. Każdy kotlet maczamy w jajku, potem w bułce tartek i smażymy na rozgrzanym oleju z obu stron na złoto. Takie kotlety możemy też wykorzystać do stworzenia innego dania: z brzoskwinią i seremz pieczarkami i serem, lub jako piramidki tyle, że tam jest przepis na schabie, ale na kurczaka są równie pyszne, oraz zapiekana tortilla

czwartek, 20 marca 2014

wafle mleczne

Proste wafle z masą mleczną, na bazie mleka w proszku. Na pewno mniej słodsze niż przy użyciu masy krówkowej. 
Składniki:
5 wafli kwadratowych
½ szkl mleka
125g masła / margaryny
¾ szkl cukru w tym 1-2 łyżki cukru waniliowego
250g mleka w proszku u mnie granulowane odtłuszczone
Przygotowanie: do rondla dodajemy zwykłe mleko, masło (margarynę), cukier, mieszając co chwilę zagotowujemy. Zostawiamy na 5min do przestygnięcia. Do ciepłego dodajemy mleko w proszku energicznie mieszając. Jeżeli zostaną grudki można użyć blendera, lub zostawić masę na 2-3 min i ponownie porządnie wymieszać, powinny się rozpuścić. Ciepłą masą smarujemy wafle na każdy wafel ok. ¼ masy. Porządnie przyciskamy, układamy na wierzch papier do pieczenia, stawiamy coś ciężkiego (np. ganek z wodą) i pozostawiamy do wystygnięcia, następnie owijamy folią i ponownie stawiamy garnek i zostawiamy na kilka godzin. Kroimy w małe kawałki. Wafle można przechowywać ok 1 tygodnia w szczelnym pojemniku. 

środa, 19 marca 2014

pączusie serowe

Małe kuleczki z chrupiącą skórką i mięciutkim miąższem z serem białym (twarogiem). Szybkie w wykonaniu, a z porcji wychodzi ok 50 sztuk wielkości orzecha włoskiego, ale nie polecam zmniejszania porcji, ponieważ szybciutko znikają. 
Składniki na 50 sztuk:
1 ½ szkl mąki pszennej
250g sera białego, może być zmielony, lub w kostce, a nawet można użyć mascarpone
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
3 czubate łyżki cukru
1 czubata łyżka cukru waniliowego
2 żółtka
½ szkl śmietany 12-18% 
cukier puder do posypania
olej do smażenia
Przygotowanie: do miski dodajemy ser biały, jeżeli mamy w kostce to rozdrabniamy widelcem, a jeżeli mascarpone lub zmielony to nie musimy rozdrabniać. Dodajemy wszystkie składniki i dokładnie wyrabiamy ciasto, po połączeniu składników najlepiej umyć ręce, oprószyć mąką i troszkę wyrobić na posypanej mąką stolnicy, ciasto nie powinno się kleić do rąk. Następnie dzielimy je na 4 części, z każdej formujemy wałeczek, kroimy w kawałeczki jak kroi się kopytka, takiej wielkości jak orzech włoski, a następnie oprószonymi mąką rękoma formujemy kulki. W garnku  rozgrzewamy olej, wystarczy z 2-3 cm oleju smażymy aż sie zrumienią, należy kontrolować temperaturę oleju, jak będzie za zimny to pączusie będą chłonęły tłuszcz, a jeżeli zbyt gorący wówczas szybko się spieką z wierzchu, a środek będzie surowy. Ważne też aby jednak te pączusie nie były zbyt duże, bo może się zdarzyć, że będą surowe w środku. Usmażone odkładamy na ręcznik papierowy, aby odsączyć resztki tłuszczu. Ostudzone posypujemy cukrem pudrem. 


wtorek, 18 marca 2014

gulasz wieprzowy III z przecierem pomidorowym

Kolejna propozycja gulaszu, tym razem pomidorowy z mięsem wieprzowym. Doskonały do ziemniaków, kaszy, ryżu. Polecam!
Składniki:
1kg szynki wieprzowej (może być inne mięso)
1 marchewka
2 średniej wielkości cebule
mąka
olej
przecier pomidorowy ok 300ml, lub koncentrat pomidorowy
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka, koperek
Przygotowanie: szynkę myjemy, osuszamy, kroimy w grubą kostkę, na odrobienie oleju podsmażamy, tak aby "zamknąć" mięso, przekładamy do garnka, na patelni po smażeniu szynki, podsmażamy drobno pokrojoną cebulę, dodajemy do garnka z mięsem. Zalewamy wodą, jeżeli chcemy mieć mniej sosu to woda ma sięgać ok. 1cm nad wysokością mięsa, jeżeli więcej to dolewamy więcej wody, zagotowujemy, a następnie zbieramy "szumowiny" i wrzucamy startą marchewkę, gotujemy do ugotowania mięsa, ok 1h 20min. Następnie dodajemy przyprawy, przecier pomidorowy (lub koncentrat), mąkę mieszamy z zimną wodą, wlewamy na wrzący sos, tyle jaką chcemy uzyskać konsystencję sosu. Chwilę zagotowujemy i gotowe.

poniedziałek, 17 marca 2014

podsmażana kiełbaska z ziemniakami

Niby "męskie" jedzenie, ale od czasu do czasu i ja lubię takie zjeść. Bardzo proste, nawet prymitywne, zwyczajne, ale nie wymagające żadnych zdolności.
Składniki na 1 porcję:
3 duże ziemniaki
2 małe kiełbaski u mnie śląskie
1 mała cebula
łyżka oleju
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, sól, papryka słodka
Przygotowanie: ziemniaki obieramy, kroimy w dużą kostkę, gotujemy w osolonej wodzie do miękkości. Na patelni rozgrzewamy olej, dodajemy drobno posiekaną cebulkę, do zeszklonej wrzucamy pokrojoną kiełbasę i odcedzone ziemniaki, posypujemy vegetą, pieprzem i papryką słodką, mieszamy i podsmażamy. Podajemy z ulubionym sosem lub keczupem. 

niedziela, 16 marca 2014

ciasto zebra

Jedne z prostszych ciast pieczonych. Ciasto zebra, czyli ciasto w paski jasne i ciemne. Polecam!
Składniki.
5 jaj
2,5 szkl mąki
2 szkl cukru
1 szkl wody
1/2 szkl oleju
2 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
Przygotowanie: jajka ubijamy z cukrem na jasną masę, dodajemy mąkę i proszek do pieczenia ciągle miksując mikserem, wlewamy olej, wodę, wszystko dokładnie miksujemy. Dzielimy na 2 części do jeden dodajemy 2 łyżki kakao, a do drugiej 2 łyżki mąki. Do tortownicy dodajemy na środek 2-3 łyżki białej masy, następnie w środek kolejne 2-3 łzki ciemnej masy i tak ciągle dodając w środek naprzemiennie jasną i ciemną masę, masa będzie rozpływała się "kołami" bliżej brzegów tortownicy (najlepiej obejrzeć jakiś flimk na internecie). Wstawiamy ciasto na ok 45min-1h, do piekarnika w 180 stopniach, pieczemy do uzyskania suchego patyczka.

tort 3 bit

Ciasto 3 bit już było tutaj. Teraz pora na tort 3bit, wymyślony na podstawie tego właśnie ciasta. Zamiast herbatników biszkopt, pierwsza warstwa to masa krówkowa, kolejna to budyniowa, a na wierzchu ubita śmietana i dekoracja z czekolady. Tort jest na pewno mniej słodszy niż ciasto. Bardzo ładnie się kroi i jest podzielny. Polecam!
Składniki na tort o wielkości 23 cm:
biszkopt biały:
5 jajek
¾ szkl mąki pszennej
¾ szkl cukru (ja dałam cukier puder)
¼ szkl mąki ziemniaczanej
*** nie dodajemy proszku do pieczenia
Przygotowanie: białka oddzielamy od żółtek, z białek ubijamy sztywną pianę, dodajemy porcjami cukier dalej ubijając, ale na mniejszych obrotach miksera, dodajemy żółtka (nadal wolne obroty), na koniec dodajemy mąkę - mieszamy łyżką, lub jak ja na wolnych obrotach mikserem, tylko tyle czasu, aby połączyły się składniki. Spód tortownicy  o średnicy 20-23cm wykładamy papierem do pieczenia, boków nie wykładamy, nie smarujemy! Wlewamy przygotowane ciasto. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika do 180 stopni i pieczemy ok 30-40min lub do suchego patyczka. 
Po upieczeniu gorący wyjmujemy i rzucamy z wysokości 50-60cm na podłogę lub blat, wstawiamy do uchylonego piekarnika do wystygnięcia. Boki ciasta od tortownicy oddzielny nożem dopiero po całkowitym ostygnięciu ciasta. Biszkopt kroimy na 3 placki.
masa budyniowa
1 litr mleka
3 budynie w proszku
4 płaskie łyżki cukru
1 margaryna
Przygotowanie: litr mleka wlewamy do garnka, odlewamy ok. pół szklanki i rozrabiamy w nim 3 proszku budyniowe, do mleka w garnku dodajemy 4 łyżki cukru, do zagotowanego mleka dodajemy rozrobiony budyń, mieszamy i chwilę zagotowujemy. Odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. W misce miksujemy margarynę na puszystą masę, dodajemy do niej ugotowany, ostudzony budyń.
poncz do nasączenia biszkoptu:
1 szkl wody
pół cytryny
1 płaska łyżka cukru
Przygotowanie: do wrzątku wciskamy pół cytryny i wsypujemy cukier, zostawiamy do wystygnięcia.
bita śmietana (śmietanę należy ubić dopiero jak tort będzie już zastygnięty!)
1 śnieżka w proszku
300ml śmietany 30-36%
Przygotowanie: do schłodzonej śmietany dodajemy śnieżkę i miksujemy do ubicia śmietany.
dodatkowo:
1 puszka gotowej masy krówkowej 400g (u mnie o smaku czekoladowym)
czekolada do starcia na wierzchu lub jak u mnie dekoracja czekoladowa

Przygotowanie tortu: W tortownicy układamy jeden placek biszkoptu, nasączamy go 1/3 ilości ponczu, rozsmarowujemy masę krówkową, układamy kolejną warstwą biszkoptu, nasączamy 1/3 ponczu, wykładamy całą masę budyniową, przykrywamy ostatnim plackiem biszkoptu, nasączamy pozostałym ponczem i wstawiamy do lodówki przynajmniej na 2-3 godziny. Następnie nożem odkrawamy brzeg, zdejmujemy obręcz tortownicy, brzegi delikatnie smakujemy bitą śmietaną, a pozostałą śmietanę na wierzch wykładamy. Posypujemy startą czekoladą lub robimy inną dekorację. Wstawiamy do lodówki najlepiej na kilka godzin. Smacznego!

sobota, 15 marca 2014

sos koperkowy

Składniki:
2 szkl wody
0,5 kostki rosołowej lub bulion 
1 łyzka śmietany
1 czubata łyżka mąki pszennej
koperek świeży lub suszony
przyprawy: pieprz, sól
Przygotowanie: wodę z kostką rosołową zagotowujemy, dodajemy koper, w szklance mieszamy odrobinę wody, mąkę i śmietanę, dodajemy do wrzącego sosu ciągle mieszając, należy kontrolować ilość dodawanej mąki do pożądanej konsystencji sosu. Doprawiamy pieprzem i w razie potrzeby solą. 

kolety mielone z serem żółtym

Proste, pewnie każdy jadł i każdy robił. Alternatywa dla zwykłego kotlecika mielonego!
Składniki na 8 dużych kotletów:
0,5kg mięsa mielonego (u mnie indycze)
1 cebula
1 kajzerka
2 jajka
kilka łyżek bułki tartej
ser żółty
przyprawy: vegeta (przepis na domową vegetę), pieprz
olej do smażenia
Przygotowanie:. Do miski wkładamy mięso mielone, 1 jajko, 1 cebulę drobno pokrojoną , kajzerkę wcześniej namoczoną w wodzie i odciśniętą, przyprawy. Wyrabiamy masę mięsną, możemy dodać kilka łyżek bułki, aby konsystencja była bardziej zwarta. Formujemy kotlety: porcję mięsa bierzemy na wilgotną rękę, formujemy placuszek, dodajemy kawałek sera żółtego, i sklejamy brzegi. Gotowy kotlet maczamy w rozbełtanym jajku, następnie obtaczamy w bułce tartej i smażymy na patelni. Gotowe!

lazania

Makaron, mięso mielone, sos beszamel i ser żółty, proste pyszne połączenie smaków. Polecam!
Składniki:
makaron lazania (u mnie 12 płatów)
0,5kg mięsa mielonego
sos bolognese w słoiku 400g lub przygotowany wg tego przepisu na spagetti bolognese
ser żółty ok 150g
sos beszamel:
75g masła
4 czubate łyżki mąki pszennej
750 ml mleka
sól, pieprz, gałka muszkatołowa
Przygotowanie: w rondlu rozpuszczamy margarynę, dodajemy mąkę i intensywnie mieszamy tak, żeby nie powstały grudki, stopniowo dodajemy mleko ciągle mieszając, po zagotowaniu całości gotujemy ok 2-3 min. Doprawiamy solą, pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej. 

Przygotowanie: mięso mielone podsmażamy na patelni z odrobiną oleju, do gotowego dodajemy gotowy sos bolognese. Możemy przygotować swój sos bolognese. Robimy wg przepisu tego
W naczyniu żaroodpornym wlewamy kilka łyżek sosu beszamelu, układamy jedną warstwę surowego makarony, zalewamy sosem beszamelowym, sosu musi być sporo, żeby makaron mógł się ugotować. Na sos wykładamy warstwę mięsa mielonego z sosem bolognese, znowu makaron, sos beszamel, mięso mielone, itd. na wierzch układamy makaron, wlewamy pozostały sos beszamel i posypujemy serem. Może się wydawać, że sosu jest za dużo, że wszystko pływa w nim, ale podczas pieczenia, makaron wchłonie sos beszamelowy. Wstawiamy do piekarnika na 40min w 180 stopniach. 
*u mnie było 4 warstwy makaronu, 3 warstwy z mięsem mielonym