Kategorie

czwartek, 27 lutego 2014

placuszki z makaronem (na słodko)

Pomysł na wykorzystanie pozostałego makaronu po obiedzie, lub gdy za dużo ugotowało się do rosołu. Co prawda można go zjeść z śmietaną i dżemem, a może też zamienić w placuszki. Makaron najlepiej drobny, lub krótkie nitki, krajanka. Placuszki podajemy posypane cukrem pudrem, z dżemem, lub ze śmietaną i dżemem. 
Składniki na 10 szt:
1,5 szkl ugotowanego zimnego drobnego makaronu (u mnie makaron w kształcie ryżu)
2 jajka
1 cukier waniliowy
mąką (u mnie ok 5 płaskich łyżek, ale wszystko zależy od makaronu)
olej
Przygotowanie: do miski wkładamy ugotowany, ostudzony makaron, dodajemy żółtka, cukier waniliowy, trochę mąki, mieszamy łyżką, masa ma być gęsta, dodajemy białka ubite na sztywną pianę, delikatnie mieszamy. Na patelni nagrzewamy odrobinę oleju, ciasto nakładamy łyżką, smażymy na średnim ogniu na złoto. Podajemy posypane cukrem pudrem, z dżemem lub ze śmietaną i dżemem. Smacznego!

schab pod beszamelem z pieczarkami

Szybki, pyszny schab pod beszamelem z nutą pieczarek, z ciągnącym się serem. Niebo w gębie :)!
Składniki:
6 plastrów schabu
100-150g pieczarek
1 średnia cebula
300ml mleka
25g masła
3 płaskie łyżki mąki pszennej
1/2 szkl startego żółtego sera
przyprawy: papryka słodka, vegeta, pieprz, sól,
olej
Przygotowanie: schab myjemy, osuszamy, lekko rozklepujemy tłuczkiem (kilka razy tylko uderzamy, aby nie robić na płaskie kotlety, a tylko rozluźnić mięso), każdy plaster posypujemy papryką słodką, vegetą i pieprzem. Odkładamy na bok. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, dodajemy drobno pokrojoną cebulkę, szklimy. Do cebulki dodajemy pokrojone pieczarki, posypujemy szczypta soli i smażymy chwilę. Odstawiamy na bok. Na patelni (może być ta sama po pieczarkach z tym samym tłuszczem) rozgrzewamy olej, wrzucamy plastry schabu i smażymy po 3 min z każdej strony na niezbyt dużym płomieniu.  W garnku rozpuszczamy masło, zdejmujemy z ognia, dodajemy mąkę i mieszamy, wstawiamy ponownie na ogień i zaczynamy dodawać w małych porcjach mleko, ciągle mieszając najlepiej miotełką, sos ma gęstnieć, ale nie być za gęsty, jak dodamy już całe mleko i się zagotuje, to zdejmujemy z ognia, dodajemy pieczarki (kilka można zostawić na wierzch), doprawiamy do smaku. Do naczynia żaroodpornego wlewamy połowę sosu, posypujemy połową sera, układamy schab, polewamy resztą sosu i posypujemy resztą sera (układamy pozostawione pieczarki). Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni na 5-10min do rozpuszczenia się sera. Podajemy z ziemniakami i surówką!

środa, 26 lutego 2014

róże karnawałowe

Piękne, pyszne, ale i pracochłonne. Różyczki karnawałowe, ciasto faworkowe, łyżeczka dżemu / marmolady, oprószone cukrem pudrem. Idealne na Tłusty Czwartek, ale nie tylko. Z jednej porcji wychodzi ok 50-60szt., a ciasto jest takie same jak na kruche, lekkie faworki, więc można zrobić z połowy porcji róże, a z drugiej tradycyjne faworki. Polecam!
Składniki:
250ml śmietany 18%
5 żółtek
szczypta soli
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
ok. 0,5 kg mąki (najpierw dajemy 2,5 szkl potem w razie potrzeby dosypujemy więcej)
cukier puder
Przygotowanie:
2,5 szkl mąki przesiewamy do miski lub na stolnicę, dodajemy śmietanę, żółtka, sól i proszek do pieczenia, wszystko dokładnie mieszamy i wyrabiamy ciasto, podsypując stolnicę mąką. Wyrabiane ciasto nie powinno przylegać do stolnicy, jeżeli przywiera dodajemy więcej mąki. Przygotowane ciasto po przekrojeniu powinno mieć widoczne pęcherzyki powietrza, wtedy jest dobrze wyrobione. Odkrajamy kawałek ciasta, stolnicę oprószamy mąką i bardzo cienko wałkujemy, na grubość 1-2mm, wykrawamy trzy wielkości kółek, u mnie była to szklanka, lampka do szampana i kieliszek do wódki. Każdy kawałek nacinamy w 4-5 miejscach, następnie układamy kółka na siebie. W środku bardzo mocno naciskamy palce, aby się skleiły kółka, jeżeli będą słabo ściśnięte wówczas podczas smażenia rozkleją się. Na patelni lub w garnku rozgrzewamy olej i smażymy na rumiano z obu stron. Ważne, aby oleju było tak dużo, żeby smażone różyczki nie dotykały dna. Po ostygnięciu posypujemy cukrem pudrem, a na środek wykładamy łyżeczkę dżemu.


wtorek, 25 lutego 2014

surówka z kapusty pekińskiej i marchewki

Prosta, szybka, zdrowa surówka do obiadu...
Składniki:
mała główka kapusty pekińskiej
1 duże jabłko
1-2 marchewki
1 łyżka majonezu
1 łyżka śmietany
pieprz, sól
Przygotowanie: kapustę szatkujemy, marchewkę ścieramy na drobnej tarce, jabłko ścieramy na grubszych oczkach. Wrzucamy do miski, dodajemy majonez i śmietanę, doprawiamy do smaku. Gotowe!

curry z kurczakiem

Dziś szybkie, smaczne danie, ale wymagające kilka specyficznych składników, jak mleko kokosowe i przyprawa curry. Curry z kurczakiem, mlekiem kokosowym, podane z ryżem.
Składniki:
podwójna pierś z kurczaka
1 mleko kokosowe (400ml)
1 średnia cebula
przyprawy: curry, papryka słodka, jak ktoś lubi pikantne to chili, sól
olej
Przygotowanie: na patelni podsmażamy drobno pokrojoną cebulę, dodajemy przyprawy: curry, paprykę słodką, chili, mieszamy, dodajemy pokrojonego w kostkę kurczaka, smażymy, co chwilę mieszając. Do gotowego kurczaka dodajemy mleko kokosowe, mieszamy, doprowadzamy do wrzenia, na wolnym ogniu gotujemy jeszcze z 5 minut. Doprawiamy solą. Jeżeli uznamy, że sos jest zbyt rzadki zagęszczamy łyżką mąki rozmieszanej w odrobinie wody. Smacznego!

ryżowe placuszki z jabłkiem

Pomysł na wykorzystanie ugotowanego ryżu. Placuszki na słodko, bardzo dobrze z dodatkiem dżemu. Polecam!
składniki na ok 10- 12 placuszków:
1 torebka ugotowanego ryżu (100g przed gotowaniem)
2 jajka
kilka łyżek mąki
1 cukier waniliowy
1 średniej wielkości jabłko
opcjonalnie cynamon
olej do smażenia
Przygotowanie: ryż gotujemy (musi być porządnie napęczniały, nie al dente), do schłodzonego, dodajemy jajka, cukier waniliowy, opcjonalnie cynamon, starte na grubych oczkach jabłko, mieszamy i dodajemy mąkę, u mnie to było ok. 5 łyżek, ale wszystko zależy od ugotowanego ryżu, wielkości jajek, masa ma być w miarę zwarta, tak, żeby dobrze ją się kładło na patelnią. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju i smażymy na złoto z obu stron. Posypujemy cukrem pudrem i podajemy z dżemem.

poniedziałek, 24 lutego 2014

bułeczki a'la pączki pieczone

Jakiś czas temu wpadłam na przepis na "pączki pieczone", pomyślałam, fajne na Tłusty Czwartek dla tych co są na diecie, a jednak trzeba uczcić Tłusty Czwartek. Zrobiłam, wyszły pyszne, delikatne, puszyste bułeczki, których nie nazywałabym pączkami, bo w niczym nie przypominają pączków, no może oprócz kształtu. I stwierdziłam, że Tłusty Czwartek ma być tłusty, czyli będą pączki smażone na oleju :) Nie mniej jednak bułeczki a'la pączki są delikatne, puszyste, leciutkie i bardzo smaczne. Polecam je gorąco!
Składniki na ok. 15 pączków:
3/4 szkl ciepłego mleka
20 g drożdży
2 i 1/2 szkl mąki pszennej
1/4 szkl cukru
2 czubate łyżki rozpuszczonego masła
1 jajko
szczypta soli
do nadzienia: dżem, krem czekoladowy, bita śmietana lub co kto lubi
Przygotowanie: do miseczki wlewamy 1/4 szklanki ciepłego mleka (nie gorącego!), dodajemy drożdże, łyżkę cukru, łyżkę mąki, wszystko mieszamy i zostawiamy na ok. 10min, aż zaczną pojawiać się pęcherzyki powietrza. 
Do dużej miski wsypujemy mąkę, szczyptę soli, pozostały cukier, dodajemy jajko, rozpuszczone masło, resztę mleka, oraz przygotowany zaczyn. Całość mieszamy, a następnie wyrabiamy ręką, po pewnym czasie zaczyna odklejać się od miski, trwa to ok 3-4 minuty, następnie stolnicę obficie posypujemy mąką i wykładamy ciasto, (dobrze, jest wymyć ręce z resztek ciasta i oprószyć mąką) i wyrabiamy ciasto na stolnicy, podsypując mąką w razie potrzeby. Aby pączki były leciutkie, pulchne, ciasto musi być sprężyste, miękkie, nie mieć za dużo mąki w sobie. Ciasto formujemy w kulkę, miskę posypujemy mąką, wkładamy ciasto, przykrywamy ścierką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok 1-2 godziny, aż podwoi swoją objętość. Po tym czasie stolnicę posypujemy mąką, wykładamy delikatnie ciasto, i bardzo delikatnie palcami rozpłaszczamy ja na ok 1,5-2cm grubości placek. Należy robić to naprawdę delikatnie, aby nie odpowietrzyć za bardzo ciasta. Szklanką lub wykrawaczką wycinamy kółka, delikatnie przykładamy na blachę wyłożoną papierem, zostawiając odstępy między poszczególnymi bułeczkami. Ciasto, które zostało, otrzepujemy z mąki, delikatnie i szybko zagniatamy, formujemy placek i ponownie wycinamy kółka. Gotowe pączki, jeżeli są prószone mąką dobrze jest ją zdmuchnąć lub usunąć pędzelkiem, nakrywamy ścierką i zostawiamy na 20-30 min do ponownego wyrośnięcia. Przygotowane, na nowo wyrośnięte pączki wstawiamy do rozgrzanego do 200 stopni piekarnika i pieczemy ok 10 min, do lekkiego zrumienienia. 
Lekko ostygnięte pączki nadziewamy, ja robiłam cienkim ostrym nożem nacięcie w pączku i nadziewałam szprycą z dżemem. Gotowe nadziane pączki oprószamy cukrem pudrem. Smacznego!


niedziela, 23 lutego 2014

surówka z opieniek

Co roku jesienią od mojego taty dostaję ogrom grzybów opieniek, które po ugotowaniu mrożę na własnie taką surówkę jak poniżej. Uwielbiam!
Składniki:
porcja ugotowanych opieniek
1 duża cebula
śmietana 12-18%
pieprz, sól
Przygotowanie: opieńki kroimy w mniejsze, lecz nie za małe kawałki, dodajemy pokrojoną w piórka cebulę, 2-3 łyżki śmietany i doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Gotowe :)

surówka z kiszonej kapusty

Kwaśna surówka idealna do ryb, ale i do mięsa, bardzo zdrowa!
Składniki:
400g kapusty kwaszonej
2 średnie marchewki
1 dużo jabłko
ok 5 łyżek oleju
sól, pieprz, cukier
Przygotowanie: kapustę zalewamy wodą, odciskamy i przekładamy do miski, dodajemy startą marchewkę i jabłko, wlewamy olej, doprawiamy do smaku, cukrem, solą i pieprzem. Odstawiamy do przegryzienia się składników.

surówka z pora

Prosta surówka z pora, jabłka i marchewki 
Składniki:
1 duży por
1 duże jabłko
1 duża marchewka
1 czubata łyżka majonezu
1 czubata łyżka śmietany 12 lub 18%
 pieprz
Przygotowanie: pora myjemy, kroimy w plasterki, marchewkę obieramy i ścieramy na drobnej tarce, jabłko obieramy i ścieramy na grubych oczkach, dodajemy majonez i śmietanę, doprawiamy pieprzem.

karkówka pod pieczarkami i serem

Pyszna, krucha karkówka pod kołderką z pieczarek i sera żółtego. Smaku dodatkowo nadaje mieszanka majonezu i keczupu. Bardzo gorąco polecam!
Składniki:
ok. 1 kg karkówki (może być również łopatka, schab, szynka)
2 duże cebule
ok. 200g pieczarek
ok. 100-150g sera żółtego
2 czubate łyżki majonezu
2 czubate łyżki keczupu
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka, inne ulubione przyprawy
olej
Przygotowanie: mięso myjemy, kroimy na 1,5cm plastry, delikatnie - dosłownie 2 razy traktujemy tłuczkiem. Wkładamy do naczynia, posypujemy przyprawami, dodajemy pokrojoną w piórka cebulę, 2 łyżki oleju, całość mieszamy, rozkładamy w naczyniu żaroodpornym na płasko, przykrywamy i pieczemy w piekarniku w 200 stopniach przez ok 1h 20min. Na patelni podsmażamy drobno pokrojone pieczarki, ser ścieramy na grubej tarce, w małej miseczce mieszamy majonez z keczupem. Po 1h 20min jeżeli w naczyniu powstał sos odlewamy go, karkówkę smarujemy mieszanką majonezu z keczupem, rozkładamy pieczarki, posypujemy serem. Wkładamy ponownie do piekarnika na 15-20min. Najlepiej smakuje z ziemniakami i surówką! 

surówka z selera naciowego z jabłkiem i marchewką

Dla tych co lubią seler naciowy, prosta surówka, pyszna, idealna do mięsa do obiadu!
Składniki:
kilka łodyg selera naciowego
1 duża marchewka
1 duże jabłko
1 czubata łyżka majonezu
pieprz i sól
Przygotowanie: seler myjemy, kroimy w plasterki, marchewkę i jabłko obieramy, ścieramy na tarce jarzynowej. Wszystkie składniki wkładamy do miski, dodajemy majonez, doprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy. Smacznego!

pasta jajeczna

Pomysł na pastę do kanapek. Prosta jajeczna ze szczypiorkiem. Polecam!
Składniki:
5 jajek
pęczek świeżego szczypiorku
2 czubate łyżki majonezu
pieprz
Przygotowanie: jajka gotujemy na twardo, obieramy, studzimy, kroimy w drobną kostkę. Szczypiorek myjemy i kroimy drobno. Do miseczki przekładamy jajka, szczypiorek, dodajemy majonez, pieprz, mieszamy. Podajemy ze świeżym pieczywem. 

zupa pomidorowa z makaronem

Tradycyjna zupa pomidorowa z makaronem.
Składniki:
porcja rosołowa
1 marchewka
1 pietruszka
koncentrat pomidorowy
śmietana 12-18% lub 30%
mąka
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka, koperek
makaron
Przygotowanie: porcję rosołową myjemy, wkładamy do garnka, dodajemy marchewkę i pietruszkę, zalewamy wodą i gotujemy ok 1h i 20min. Po tym czasie wrzucamy makaron, gotujemy ok. 5-8min, dodajemy koncetrat pomidorowy, przyprawy. Łyżkę mąki i łyżkę śmietany mieszamy z odrobiną wody, zaprawiamy wrzącą zupę i podgotowujemy ok 2min. Smacznego!
*marchewkę i pietruszkę dodaję w całości, a po ugotowaniu zupy marchewkę ścieram na tarce i dodaję spowrotem do zupy.

surówka z marchewki i jabłka

Kolejny pomysł na szybką, prostą surówkę do obiadu.
Składniki:
3 średniej wielkości marchewki
1 duże jabłko (lub dwa mniejsze)
1 czubata łyżka śmietany 12-18%
1 czubata łyżka majonezu
pieprz, sól, cukier
Przygotowanie: marchewkę i jabłko obieramy, ścieramy na tarce jarzynowej, dodajemy majonez, śmietanę, doprawiamy, solą, pieprzem i cukrem. Mieszamy całość i gotowe! 

surówka z ogórka konserwowego

Bardzo prosta, szybka surówka do obiadu. Alternatywa dla zwykłego ogórka konserwowego!
Składniki:
5 ogórków konserwowych (koniszonów)
1 średniej wielkości cebula
1 czubata łyżka śmietany 12-18%
pieprz, sól
Przygotowanie: ogórek i cebule kroimy w kostkę, dodajemy śmietanę, doprawiamy do smaku. Całość mieszamy. Smacznego!

piątek, 21 lutego 2014

zupa fasolowa

Niezbyt często bywa w naszym domu, ale czasem gości na stole. Sycąca, treściwa, pełna smaków. 
Składniki:
200g białej fasoli (u mnie drobna)
kość schabowa (można gotować na wędzonych żeberkach)
4-5 średniej wielkości ziemniaki
kawałek kiełbasy (ok 100g)
1 duża cebula
1 marchewka
olej
mąka
przyprawy: pieprz, vegeta, majeranek, liść laurowy, opcjonalnie magii
Przygotowanie: fasolę płuczemy, zalewamy wrzącą wodą na min.30min. Do garnka wkładamy kość schabową, zalewamy zimną wodą, zagotowujemy i zbieramy "szumowiny". Dodajemy marchewkę, odsączoną fasolę, liść laurowy, gotujemy do momentu, aż fasola będzie prawie miękka (u mnie prawie 2 godziny). Cebulę drobno pokrojoną podsmażamy na patelni, jak się zeszkli, dodajemy pokrojoną kiełbasę,  podsmażamy, przekładamy do zupy, wtedy też dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki, gotujemy ok 15min.* Przyprawiamy do smaku, zagęszczamy (jeżeli nie lubimy stosowania zasmażek, to mąkę mieszamy z wodą i dodajemy do wrzącej zupy, a jeżeli chcemy z zasmażką, to na patelni rozgrzewamy kilka łyżek oleju i dodajemy trochę mąki, mieszamy i wlewamy do zupy). Gotowe!
* ja wyciągam marchewkę z zupy i ścieram ją na tarce i dodaję do zupy

czwartek, 20 lutego 2014

mięsko w słoikach

Coś dla wielbicieli swojskich wyrobów, konserw, a przede wszystkim mięsożerców. Mięsko mielone w galarecie, idealne do kanapek. Palce lizać!
Porcja na 6 słoików, każdy po 650ml
2 kg łopatki wieprzowej
0,5 kg boczku surowego
2,5 płaskich łyżek soli 
1 płaska łyżka majeranku
1 płaska łyżka pieprzu
2-3 wyciśnięte ząbki czosnku (lub granulowany)
liście laurowe
1/2 szkl wody
opcjonalnie 1 płaska łyżka żelatyny (ja nie dawałam dlatego galaretka nie jest bardzo sztywna)
Przygotowanie: mięso i boczek mielimy w maszynce (średniej wielkości oczka sitka), dodajemy przyprawy (sól. pieprz, majeranek, czosnek, opcjonalnie żelatynę), dodajemy wodę. Mięso wyrabiamy porządnie i długo - ok.5min. Przygotowane mięso wkładamy w słoiki do 3/4 wysokości słoika, wkładamy listek laurowy, zalewamy 2-3 łyżkami przegotowanej wody. Zakręcamy. W dużym garnku na dno układamy ścierkę kuchenną, wstawiamy słoiki, zalewamy wodą do 3/4 wysokości słoików, zakrywamy ścierką i gotujemy na wolnym ogniu przez 2 godziny. Słoiki zostawiamy do wystygnięcia,a następnie wstawiamy do lodówki. 
* polecam po wyrobieniu mięsa usmażyć na patelni odrobinę i spróbować czy nie trzeba bardziej doprawić.

sos pieczarkowy

Prosty sos pieczarkowy idealny do mięs pieczonych, pulpecików, kopytek, placków, kotletów ziemniaczanych.
Składniki:
300g pieczarek
1 duża cebula
1-1/2 szkl wody
2 czubate łyżki śmietany
1 łyżka mąki
przyprawy: vegeta, pieprz
olej
Przygotowanie: na patelni podsmażamy drobno pokrojoną cebulkę, jak się zeszkli dodajemy pokrojone w plasterki pieczarki, smażymy. Przekładamy do garnka, zalewamy wodą ok. pół szklanki, jeżeli chcemy więcej sosu to szklankę. Gotujemy ok 20min, śmietanę i mąkę rozrabiamy z odrobiną wody, wlewamy do wrzącego i doprawiamy do smaku.

kopytka z sosem pieczarkowym

Proste, smaczne, bezmięsne danie. Ziemniaczane kopytka polane sosem pieczarkowym. Polecam!
Kopytka przygotowujemy wg  tego przepisu.
Składniki (duża porcja):
1 kg ugotowanych ziemniaków
2 jajka
vegeta (przepis na domową vegetę), pieprz
mąka ilość zależna jest od wilgotności ziemniaków, u mnie ok 1,5 szkl
Przygotowanie: ziemniaki ugotowane w osolonej wodzie, całkowicie ostudzone, przepuszczamy przez praskę lub maszynkę, dodajemy, jajka, przyprawy i mąkę, zagniatamy ciasto na jednolitą masę. Masa może się trochę kleić, nie może też być bardzo mączna, ponieważ kopytka będą twarde. Stolnicę posypujemy mąką, bierzemy kawałek przygotowanego ciasta i robimy wałeczek, trochę go spłaszczamy i kroimy na kawałeczki, jak na zdjęciu. Przygotowane kopyta wrzucamy porcjami do wrzącej osolonej wody, po wypłynięciu na wierzch, gotujemy jeszcze ok 1-2min. Wyjmujemy i rozkładamy jeden obok drugiego, położenie jeden na drugi spowoduje, ze się skleją.

Sos pieczarkowy.
Składniki:
300g pieczarek
1 duża cebula
1-1/2 szkl wody
2 czubate łyżki śmietany
1 łyżka mąki
przyprawy: vegeta, pieprz
olej
Przygotowanie: na patelni podsmażamy drobno pokrojoną cebulkę, jak się zeszkli dodajemy pokrojone w plasterki pieczarki, smażymy. Przekładamy do garnka, zalewamy wodą ok. pół szklanki, jeżeli chcemy więcej sosu to szklankę. Gotujemy ok 20min, śmietanę i mąkę rozrabiamy z odrobiną wody, wlewamy do wrzącego i doprawiamy do smaku.

wtorek, 18 lutego 2014

Tłusty Czwartek

TŁUSTY CZWARTEK

W związku ze zbliżającym się Tłustym Czwartkiem, przedstawiam Wam przepisy na pączki, faworki i inne mniej lub bardziej tradycyjne wypieki na ten dzień. 
Aby przejść do przepisu wystarczy kliknąć na zdjęcie.
1. tradycyjne pączki z nadzieniem owocowym, czekoladowym i innym. 

2. mini pączki w cukrze pudrze bez nadzienia

3. Pączki z dziurką, czyli donaty, posypane cukrem pudrem lub polane rozpuszczoną czekoladą

4. Świderki, to odmiana pączków bez nadzienia

5. Pączki z serków homogenizowanych, propozycja dla tych którzy nie mają czasu.

6. Oponki serowe, pyszne pączki z dziurką

7. Faworki, lekkie i kruche

8. Mrowisko, tradycyjne faworki z makiem i miodem

9. Chrusty/faworki, grubsze, pulchne, mniej pracochłonne od tych z np.7

10. Pączki hiszpańskie z ciasta prażonego

11. pączki pieczone

12. róże karnawałowe