sobota, 20 grudnia 2014

schab w sosie śmietanowo- koperkowym

Prosty przepis na schab. Sos jest pyszny, mój ulubiony. Polecam!
Składniki:
plastry schabu (u mnie 6 sztuk)
200ml śmietany 30-36%
odrobina oleju
woda
dużo świeżego lub mrożonego koperku (2-3 łyżki)
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz
łyżka mąki
Przygotowanie: schab myjemy, kroimy w plastry, delikatnie rozklepujemy (dosłownie 2-3 razy tłuczkiem), podsmażamy chwilę na odrobinie oleju, przekładamy do naczynia żaroodpornego, posypujemy, vegetą i pieprzem, zalewamy ok 1 szkl gorącej wody, przykrywamy i dusimy ok 1,5 godziny, następnie wlewamy śmietanę i czekamy, aż się zagotuje, dodajemy koperek, i zaprawiamy mąką rozmieszaną z odrobiną zimnej wody, ponownie czekamy aż się zagotuje, w razie potrzeby doprawiamy jeszcze vegetą i pieprzem. Podamy z ziemniakami, ryżej, kaszą, oraz surówką. 

czwartek, 18 grudnia 2014

śledź po sułtańsku, czyli z rodzynkami

Przepis dostałam kilka lat temu od koleżanki, nie byłam przekonana, do momentu wypróbowania i teraz robię je i na wigilię, i bez okazji. Polecam wypróbować!
Składniki na litrowy słoik:
6 płatów śledzi matias (solonych)
4 duże cebule
garść rodzynek
1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego (180g)
sól
pieprz
łyżka soku z cytryny
Przygotowanie: śledzie moczymy w zimnej wodzie, tak żeby nie były mocno słone. Rodzynki zaparzamy wrzątkiem i odstawiamy na 5min. Cebulę kroimy w piórka, podsmażamy na odrobinie oleju, jak się zeszkli, dodajemy koncentrat pomidorowy, rodzynki, sól, pieprz, sok z cytryny, mieszamy i podsmażamy jeszcze z 2-3 min. Jeżeli uważacie, że jest za mało słodkie dodajcie odrobinę cukru. Odstawiamy do wystygnięcia. W słoiku układamy warstwami śledzie, przygotowaną masę cebulową i tak na zmianę warstwami, do wyczerpania składników. Słoik zakręcamy i wstawiamy do lodówki na ok. dobę, w celu przegryzienia się smaków. Smacznego! 

piątek, 14 listopada 2014

zupa szpinakowa z jajkiem

Pyszna zupa ze szpinakiem ziemniakami (można dodać ryż) i jajkami.
Składniki:
porcja rosołowa
1 marchewka
3-4 duże ziemniaki
szpinak (u mnie mrożony rozdrobniony 3 kawałki)
jajka ugotowane na twardo
2-3 łyżki śmietany 12-18%
łyżka mąki pszennej
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz
Przygotowanie: porcję rosołową wkładamy do garnka zalewamy wodą, dodajemy marchewkę i gotujemy ok 1 godziny. Ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i dodajemy do zupy, gotujemy ok 5 min, po tym czasie dodajemy szpinak (nie musimy wcześniej rozmrażać), gotujemy kolejne 5min. Rozrabiamy śmietanę z mąką i odrobiną zimnej wody, wlewamy do zupy, doprawiamy vegetą i pieprzem. Zagotowujemy. Podajemy z jajkiem.

środa, 12 listopada 2014

domowy smalec z boczkiem i jabłkiem

Kaloryczne, pyszne jedzenie od święta. Smalczyk ze skwarkami, z boczkiem, cebulą i jabłkiem. Do tego koniecznie pajda chleba i ogórek.
Składniki na słoiczek 600ml:
400g słoniny
300g chudego boczku
1 duża cebula
1 jabłko
majeranek, pieprz, sól i ząbek czosnku
Przygotowanie: słoninę kroimy drobno, wrzucamy do rondla i wytapiamy tłuszcz, aż skwarki zaczną się rumienić, wtedy wrzucamy drobno pokrojony boczek, cebulę, smażymy co jakiś czas mieszając ok 10min, dodajemy jabłko starte na tarce (oczka małe), dalej smażymy ok 5min, zdejmujemy z ognia, dodajemy dużo majeranku, sól, pieprz i przeciśnięty czosnek. Przelewamy do słoika, zostawiamy do wystygnięcia, a potem do lodówki.

poniedziałek, 10 listopada 2014

buraczki do obiadu

Prosta surówka do obiadu.
Składniki:
kilka buraków
1 duża cebula
sól
pieprz
odrobina soku z cytryny
2 łyżki oleju
Przygotowanie: buraku myjemy, ale nie obieramy, wrzucamy do garnka i gotujemy do miękkości, ostudzamy, obieramy ze skórki, ścieramy na grubych oczkach, dodajemy cebulę drobno posiekaną, przyprawy, sok z cytryny, olej, mieszamy i odstawiamy do "przegryzienia się".

szynka w sosie chrzanowym

Szynka na obiad, tym razem w sosie chrzanowym. 
Składniki:
szynka wieprzowa (u mnie 1kg) zamiast szynki może być łopatka lub karkówka
1 duża cebula
3 łyżki oleju
przyprawy: 1 czubata łyżeczka papryki słodkiej, pół łyżeczki papryki ostrej, vegeta (przepis na domową vegetę), sól, pieprz, majeranek
2-3 łyżeczki chrzanu (ze słoiczka)
Przygotowanie: szynkę myjemy osuszamy, wkładamy do naczynia żaroodpornego, w miseczce mieszamy olej i przyprawy, przygotowaną marynatą nacieramy szynkę, zostawiamy na kilka godzin. Cebulę kroimy w piórka i dodajemy do szynki, zakrywamy i pieczemy ok 1,5 godziny w 180 stopniach. Szynkę można zrobić również w rękawie. Ważne, aby piekła się pod przykryciem, w innym wypadku będzie sucha. Po upieczeniu odlewamy powstały sos do rondla, jak jest go niewiele to dodajemy troszkę wody, zagotowujemy i dodajemy chrzan, ok. 1 łyżeczki mąki rozmieszanej z niewielką ilością wody, doprawiamy koperkiem i  w razie potrzeby vegetą i pieprzem. Szynkę kroimy w plastry i polewamy sosem.

niedziela, 9 listopada 2014

szarlotka z połówkami jabłek

Niesamowicie pyszne ciasto, rozpływające się w ustach, delikatne, mięciutkie, a to dzięki dodaniu serka homogenizowanego, do tego pieczone kawałki jabłek, zapach i smak cynamonu. Niebo w gębie! najlepsza szarlotka jaką jadłam. Przepis zmodyfikowany, ale zaczerpnięty od STĄD. Dodam, że ciasto nie zawiera jajek.
Składniki na blaszkę 24x28cm
2½ szkl mąki
200g masła
½ szkl cukru pudru + cukier do posypania na wierzchu
1 łyżka zwykłego cukru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
140g serka homogenizowanego waniliowego
5-6 jabłek najlepiej jak są niewielkie
cynamon
Przygotowanie: jabłka obieramy, kroimy na pół, wydrążamy gniazda nasienne. Do miski wsypujemy 2 szkl mąki, masło, ½ cukru pudru, proszek do pieczenia i serek homogezniowany, wyrabiamy rękoma. Ręce myjemy, na stolnicy wysypujemy mąkę co została, wykładamy ciasto i wyrabiamy szybko, tak żeby się nie kleiło do stolnicy, dzielimy na 2 części (jedna większa). Większą część wykładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Na ciasto układamy połówki jabłek (okrągłą stroną do góry), posypujemy cynamonem i zwykłym cukrem (chyba, ze mamy mocno słodkie jabłka to cukier pomijamy), pozostałe ciasto wałkujemy na stolnicy posypanej mąką, przenosimy na ciasto z jabłkami, lekko dociskamy palcami, ciasto na jabłkach nacinamy nożem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, grzałka góra dół na 55-60 min. Po upieczeniu posypujemy cukrem pudrem. Smacznego!

poniedziałek, 3 listopada 2014

zupa z cieciorki

Idealna jesienno-zimowa zupa, na chłodne dni, gęsta, sycąca. 
Składniki:
200g cieciorki 
kości schabowe lub skrzydełka z kurczaka
4 duże ziemniaki
1 cebula
1 marchewka
2 czubate łyżki koncentratu pomidorowego
2 czubate łyżki śmietany 12%
1 płaska łyżka mąki
przyprawy: vegeta ( domowa vegeta), pieprz, majeranek, opcjonalnie odrobina maggi w płynie
Przygotowanie: cieciorkę zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 1 godzinę. Do garnka wlewamy wodę, wrzucamy kości lub skrzydełka, zagotowujemy, zbieramy szumowiny, dodajemy marchewkę (ja dodaję w kawałku, a po ugotowaniu na koniec ścieram ją na tarce), odsączoną cieciorkę i gotujemy do miękkości cieciorki, ok 1,5 godziny. Odsączamy 1/3 cieciorki, którą blendujemy i spowrotem wlewamy do garnka, na patelni podsmażamy drobno posiekaną cebulę, którą dodajemy do zupy, następnie dodajemy ziemniaki pokrojone w kostkę, gotujemy ok 10min, dodajemy koncentrat pomidorowy, śmietanę i mąkę mieszamy z odrobiną wody, wlewamy do zupy, doprawiamy dużą ilością majeranku, pieprzem i vegetą. 

piątek, 31 października 2014

likier malibu

Pyszne, kokosowe, alkoholowe malibu. Polecam! Z przepisu wychodzi ok. 2,5 litra likieru, można przechowywać go do 3-4 miesięcy w lodówce.
Składniki:
400g wiórek kokosowych
0,5litra spirytusu lub wódki
2 mleka skondensowane słodzone
2 mleka skondensowane niesłodzone
* jeżeli robimy ze spirytusem to 1 szkl wody
Przygotowanie: wiórki wsypujemy do litrowego słoika, zalewamy spritytusem lub wódką, zakręcamy i odstawiamy na tydzień (jeżeli komuś się spieszy to minimum 3 dni), wstawiamy do szafki, nie do lodówki. Po tym czasie wiórki osączamy przez gazę. Wiórki możemy wykorzystać do ciasta, bo one nie tracą smaku tylko zyskują ciut alkoholu. Do płynu dodajemy mleka słodzone i niesłodzone, i wodę jeżeli używaliśmy spirytusu. Mieszamy i przelewamy do butelek. Przechowujemy w lodówce.

środa, 29 października 2014

rafaello - ciasto bez pieczenia

Kokosowe ciasto na krakersach, wilgotne, kremowe, mało słodkie, szybkie i bez pieczenia. Polecam!
Składniki na blaszkę 24x28cm:
1,5 opakowania krakersów solonych (ok 48sztuk)
2 szkl wiórek kokosowych
3 żółtka 
0,75 litra mleka (3 szkl)
1,5 szkl cukru
3 płaskie łyżki mąki pszennej (zwykłej)
3 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
200g miękkiego masła (margaryny)
Przygotowanie: 2,5 szkl mleka z cukrem zagotowujemy, a w 0,5 szkl mleka mieszamy żółtka, mąkę pszenną i ziemniaczaną. Do wrzącego mleka wlewamy przygotowaną mieszankę ciągle mieszając zagotowujemy, powstanie gęsty budyń, zostawiamy do wystudzenia, co jakiś czas mieszając, żeby nie powstał kożuch. Do ostudzonego do temperatury pokojowej dodajemy miękkie masło i miksujemy do połączenia składników, następnie dodajemy 1,5 szkl wiórek kokosowych i miksujemy. 0,5 szkl wiórek prażymy na suchej patelni, aż nabiorą lekko złotego koloru. Foremkę wykładamy papierem do pieczenia (lub nie wykładamy), układamy pierwszą warstwę krakersów, wykładamy 1/3 masy kokosowej, znowu krakersy, 1/3 masy, krakresy i 1/3 masy, posypujemy prażonymi wiórkami. Wstawiamy do lodówki do schłodzenia, najlepsze na drugi dzień jak krakersy zmiękną pod wpływem masy. Smacznego 

wtorek, 28 października 2014

ciasto Kubuś

Proste ciasto warstwowe, biszkopt, masa budyniowa na soku marchewkowym typu kubuś, bita śmietana. Polecam!
Składniki na blaszkę 24x28cm
biszkopt 
3 jajka
1/2 szkl mąki 
1/2 szkl cukru pudru
1 łyżka mąki ziemniaczanej
*nie dajemy proszku do pieczenia
Przygotowanie: białka oddzielamy od żółtek, z białek ubijamy sztywną pianę, dodajemy porcjami cukier dalej ubijając, ale na mniejszych obrotach miksera, dodajemy żółtka (nadal wolne obroty), na koniec dodajemy mąkę - mieszamy łyżką, lub jak ja na wolnych obrotach mikserem, tylko tyle czasu, aby połączyły się składniki. Masę wylewamy do formy (dno wyłożone papierem do pieczenia), wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy do suchego patyczka ok.15min. Upieczone ciasto studzimy.

Masa kubusiowa:
900ml soku typu Kubuś (u mnie smak marchew-jabłko-banan)
3 budynie śmietankowe
Przygotowanie: odlewamy 200ml soku do naczynia, resztę zagotowujemy, w odlanym soku rozpuszczamy sypkie budynie. Na wrzątek wlewamy budynie i mieszamy chwilę gotując. Gorące wlewamy na ostudzony biszkopt. Zostawiamy do wystudzenia.

Bita śmietana:
330ml śmietany 30-36%
2 czubate łyżki cukru pudru
*opcjonalnie śnieżka lub śmietan-fix (ja nic nie dawałam)
dodatkowo- czekolada mleczna lub gorzka do posypania
Przygotowanie: śmietanę ubijamy z cukrem na sztywna pianę. Wkładamy na wystudzone ciasto. Całość posypujemy startą czekoladą i zostawiamy w lodówce na kilka godzin.

piątek, 24 października 2014

schab duszony z cebulką i pieczarkami

Pomysł na obiad ze schabem w roli głównej, niby proste, niby nie odkrywcze, a jakie pyszne. Schab jest soczysty i mięciutki, do tego cebulka i pieczarki, idealne połączenie.
Składniki:
8 plastrów schabu
2 jajka
bułka tarta
4 wielkie cebule
0,4-0,5kg pieczarek
0,5 szkl wody
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka
olej
Przygotowanie: schab myjemy, osuszamy, rozbijamy tłuczkiem jak na kotlety, przyprawiamy vegetą i pieprzem. Panierujemy w rozmąconym jajku i bułce tartej, smażymy na złoto. Gotowe odkładamy. Na patelni na odrobinie oleju przesmażamy cebulkę pokrojoną na dość grube piórka, przyprawiamy vegetą i pieprzem, ma być lekko przesmażona, zmięknie jak będziemy dusić później. Cebulę odkładamy na bok, a smażymy pieczarki pokrojone w plasterki, przyprawiamy vegetą, pieprzem i papryką słodką. W naczyniu układamy warstwę kotletów, połowę cebuli, połowę pieczarek, przykrywamy kotletami i dodajemy resztę cebuli i resztę pieczarek. Zalewamy 0,5 szkl wrzątku, przykrywamy naczynie i wstawiamy do piekarnika, na 1h20min w 180 stopniach, przy czym po godzinie odkrywamy naczynie i resztę czasu pieczemy bez przykrycia. Smacznego!

poniedziałek, 20 października 2014

ciasteczka marcepanowe

Pyszne kruche ciasteczka, nie tylko dla dzieci. Ciasteczka robiliśmy stemplami, ale można je wykrawać foremkami lub normalnie szklanką robić kółka. Moje dziecko zakochało się w nich od pierwszego gryza.
Składniki na 2 blachy (u nas to ok. 60 szt):
3/4 kostki miękkiego masła (150g)
3 płaskie łyżki cukru (dałam cukier puder)
1 żółtko
100g marcepanu
1½ - 1¾ szkl mąki + trochę do posypania stolnicy
Przygotowanie: miękkie masło (jeżeli mamy prosto z lodówki to wstawiamy je na 20s do mikrofali), cukier, żółtko i marcepan miksujemy na jednolitą masę. Dodajemy szklankę mąki miksujemy, a następnie dosypujemy partiami resztę mąki i zagniatamy ręką ciasto. Formujemy kulkę i wkładamy do lodówki na 20min lub na 10min do zamrażalki. Stolnicę posypujemy mąką i wałkujemy ciasto na grubość 3-4mm, wykrawamy ciastka, przekładamy na blachę. Pieczemy przez ok 10min w 180 stopniach (grzałka góra dół), do zrumienienia brzegów. Studzimy i przekładamy do pojemnika. Smacznego!

sobota, 18 października 2014

ciasto bounty

Ciasto czekoladowo - kokosowe, nie za słodkie, wilgotne, idealne do kawy. Przepis pochodzi stąd, lecz zmniejszyłam proporcje na mniejszą blaszkę. Polecam!

Składniki na blachę 24x28cm:
ciasto:
3 jajka
3/4 szkl mąki
1,5 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżki kakao
1/3 szkl oleju
2/3 szkl cukru pudru
1/3 szkl wrzątku
Przygotowanie: białka z szczyptą soli ubijamy na sztywną pianę. Żółtka ucierany z cukrem pudrem na jednolitą jasną masę, dodajemy przesiane kakao, mąkę, proszek do pieczenia, miksujemy, dodajemy oleju i ciągle miksując dolewamy wrzątek. Dodajemy ubite białka i delikatnie mieszamy szpatułką. Masę wylewamy na blachę 24x28cm, pieczemy przez 30min (do suchego patyczka) w 180 stopniach. Zostawiamy do wystudzenia.
Masa kokosowa:
1/2 litra mleka
200g wiórek kokosowych
1/2 szkl cukru
200g masła / margaryny
1 budyń śmietankowy lub waniliowy
Przygotowanie: odlewamy pół szklanki mleka, resztę z cukrem zagotowujemy, dodajemy wiórki kokosowe i gotujemy ok 20min, ci jakiś czas mieszając, wiórki wchłoną całe mleko, wówczas dodajemy masło i mieszamy,  żeby się rozpuściło, zagotowujemy, wlewamy budyń rozpuszczony w tej połowie szklanki mleka co zostawiliśmy, zagotowujemy ciągle mieszając. masa zgęstniej. Gorącą masę wylewamy na ostudzone ciasto, wyrównujemy.
Polewa czekoladowa:
1-2 tabliczki czekolady (mleczna lub gorzka)
50ml śmietanki 30-36% (zamiast śmietanki można użyć ok 100g masła)
Przygotowanie: w kąpieli wodnej podgrzewamy śmietankę, wrzucamy pokruszoną czekoladę i rozpuszczamy, gorącą polewamy ciasto, lub gdy używamy masła, to w rondlu rozpuszczamy masło, dodajemy czekoladę i rozpuszczamy, gorące wlewamy na ciasto.

Ciasto zostawiamy do wystudzenia, a następnie wstawiamy do lodówki na kilka godzin.

czwartek, 16 października 2014

deser bezowo - kawowy

Na szybko i na słodko. Dla tych co potrzebują poprawy humoru w ponury dzień. 
Składniki na 2 pucharki:
200ml śmietany 30-36%
4 biszkopty podłużne lub okrągłe
1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej
odrobina cukru pudru
kilka małych bezików
czekolada / krem czekoladowy
Przygotowanie: kawę zaparzamy w małej ilości wody, rozpuszczamy i uzupełniamy do 100ml (musi mieć temp pokojową nie może być ciepła), śmietanę ubijamy z dodatkiem cukru pudru. Biszkopty maczamy w kawie, układamy na dnie pucharka, następnie trochę bitej śmietany, trochę kremu czekoladowego, pokruszone bezy, znowu bita śmietana, krem i bezy. Wstawiamy do lodówki do schłodzenia, lub zjadamy odrazu. 

poniedziałek, 6 października 2014

karczek duszony z cebulką

Nie wygląda obłędnie, ale jest pyszny. Karczek bardzo delikatny, rozpływa się w ustach i ta pyszna słodkawa uduszona cebulka. 
Składniki:
6 plastrów karkówki
4 duże cebule
2 jajka
mąka
3/4 szkl wody
pryprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka
Przygotowanie: karkówkę myjemy, suszymy. Jajka wraz z vegetą, pieprzem i papryką mieszamy na jednolitą masę. Karkówkę maczamy w jajku, następnie w mące i smażymy na złoto na oleju. Usmażone zdejmujemy z patelni. Na patelnię wrzucamy cebulę pokrojoną na grube piórka, przyprawiamy vegetą i pieprzem. Podsmażamy chwilę, nie musi być usmażona, bo i tak bedzie dusiła się w naczyniu. W naczyniu układamy warstwę usmażonej karkówki, warstwę cebuli, znowu karkówka i na wierzchu ma być cebula. Zalewamy wodą, przykrywamy pokrywką lub folią aluminiową i dusimy w piekarniku przez ok. 1,5 godziny. Smacznego!

niedziela, 5 października 2014

ciasto piegusek

Ciasto z makiem, przepis posiadam od koleżanki Agnieszki Sz. chociaż jest trochę zmodyfikowany. W oryginale ma bakalie i orzechy i większą ilość cukru. Jest wilgotny, makowy, idealny do kawki lub herbatki.
Składniki na tortownicę 23cm:
6 jajek
200g masła
1,5szkl mąki
1 szkl cukru
1 szkl sypkiego maku
2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
*opcjonalnie odrobina olejku zapachowego
*opcjonalnie 1 szklanka bakalii
Przygotowanie: żółtka ucieramy z cukrem i masłem (opcjonalnie olejek) na jasną jednolitą masę (jak będzie niejednolita można potraktować blenderem), dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia, miksujemy, dodajemy połowę piany ubitej z białek, mieszamy delikatnie szpatułką, dodajemy pozostałą pianę i mieszamy, na koniec wsypujemy mak i bakalie i mieszamy szpatułką. Przygotowane ciasto wlewamy do tortownicy, wstawiamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (grzałka góra dół) i pieczemy przez 1 godzinę. Ciasto studzimy, na ochłodzone możemy przygotować polewę. U mnie polewa z mleka w proszku.

Polewa z mleka w proszku:
100g masła
1/2 szkl cukru
kilka łyżek mleka w proszku
Masło z cukrem zagotowujemy, zdejmujemy z gazu i dodajemy mleko w proszku ciągle mieszając, ma być płynna ale gęsta. Ciepłą polewamy ciasto. Zostawiamy do ostudzenia.

czwartek, 2 października 2014

ptysie

Pyszne ptysie z kremem śmietankowym. 
Składniki na 16 sztuk:
ciasto:
1 szkl wody
60g masła lub margaryny
szczypta soli
1 szkl mąki
4 jajka
Przygotowanie: wodę z masłem i solą zagotowujemy, do wrzącej wsypujemy mąkę i energicznie mieszamy, aż ciasto zacznie ostawiać od brzegów garnka i będzie ładnie wymieszane. Zdejmujemy z ognia, gdy ciasto lekko ostygnie, ale nadal będzie ciepłe, wbijamy po jednym jajku, ciągle miksując do uzyskania jednolitej masy. Przy pomocy szprycy z większą końcówką wykładamy ciasto na blachę do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy ok. 30-40min (grzałka góra dół). Ostudzone przecinamu na pół.

krem:
600ml śmietany 30-36%
3 łyżki cukru pudru
1 śmietan-fix
Przygotowanie: ubijamy śmietanę z dodatkiem cukru pudru i śmietan-fix

Każdy ptyś nadziewamy kremem, a po wierzchu posypujemy cukrem pudrem.

wędlina drobiowa z piersi z kurczaka z szynkowaru

Kolejny raz wędlina z szynkowaru. Tym razem z piersi z kurczaka, jest pyszna, soczysta i prosta w wykonaniu. 
Składniki:
1kg piersi z kurczaka
2 płaskie łyżeczki żelatyny
2 płaskie łyżeczki soli (może być pekolsól)
1/2 łyżeczki pieprzu
1 płaska łyżeczka papryki słodkiej
1/2 szkl wody
Przygotowanie: piersi z kurczaka myjemy, osuszamy, kroimy w mniejsze kawałki, posypujemy solą, pieprzem, żelatyną, papryką słodką, dolewamy wodę i dokładanie mieszamy. Do szynkowaru wkładamy woreczek, wkładamy warstwami mięso, starając się docisnąć tak, żeby nie było pustych przestrzeni. Woreczek zawiązujemy, zakładamy sprężynę i wstawiamy do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie wstawiamy do garnka i podgrzewamy, aż woda w garnku będzie miała 80 stopni i parzymy ok 2 godziny, lub do czasu aż termometr wbity w mięso pokarze 72 stopni. Następnie wyjmujemy z wody, ochładzamy, zdejmujemy sprężynę i studzimy, a następnie na minimum 8 godzin do lodówki. 
*jeżeli podczas parzenia pęknie woreczek, to po parzeniu możemy przełożyć mięso do nowego woreczka i zalać sokiem, wówczas mięso będzie pokryte galaretką. 

kiszona kapusta w słoikach

Zostałam obdarowana ogromną ilością kapusty, i co z nią zrobić?! Ukisić... Prosty sposób na domową kapustę kiszoną. Za dwa tygodnie będzie gotowa. Idealny sposób dla osób mieszkających za granicą i nie mających dostępu do kapusty kiszonej. Przepis rodzinny. 
Składniki (ilość w zależności od tego ile chcemy mieć słoików, u mnie 10kg kapusty po poszatkowaniu i odrzuceniu głąbów ponad 8kg, a wyszło ok 5 litrów kapusty), przepis podaję na mniejszą ilość:
2,5 kg poszatkowanej kapusty
5 płaskich łyżeczek soli (1 łyżeczka na pół kilo kapusty)
2 duże starte na małych oczkach marchewki
Przygotowanie: do dużej miski wrzucamy wszystkie składniki, dokładnie mieszamy i zostawiamy na 2 godziny. Po tym czasie mieszamy, ugniatamy i ubijamy rękoma kapustę. Kapustę odciskamy i nakładamy warstwami w słoiki , każdorazowo dokładnie uciskamy, aby pozbyć się powietrza. Na wierzchu nie powinno być dużo soku. Zakręcamy i dostawiamy w ciemne chłodne miejsce na ok 2 tygodnie. Po 2 tygodniach kapusta jest już ukiszona.

środa, 1 października 2014

jogurtowe placuszki z gruszką

Kolejne placuszki, kolejny sposób na owoce. Tym razem sezon na gruszki, to i placuszki z gruszkami z nutą cynamonu.
Składniki na 12-15 placuszków:
1 mały jogurt naturalny (180g)
2 jajka
1 szkl mąki pszennej
1 łyżka cukru
1-2 świeże gruszki
szczypta cynamonu
szczypta soli
Przygotowanie: oddzielamy żółtka od białek, białka ubijamy na sztywną pianę. Do naczynia wlewamy jogurt, dodajemy żółtka, cukier, cynamon, dokładnie mieszamy, wsypujemy mąkę i mieszamy – masa będzie bardzo gęsta. Do masy dodajemy połowę piany z białek, mieszamy delikatnie, dodajemy resztę białek i mieszamy. Gruszkę obieramy, trzemy na tarce o dużych oczkach, jeżeli gruszka jest bardzo soczysta to delikatnie odciskamy sok, gruszkę dodajemy do masy i mieszamy. Smażymy na odrobinie oleju za złoto. Podajemy ciepłe! 

środa, 24 września 2014

łopatka wieprzowa z szynkowaru

Zaczynam przygodę z wędlinami z szynkowaru, doświadczenie mam malutkie, ponieważ dopiero dwa wyroby za mną, tym co wiem się podzielę. Szynkowar (wpiszcie w google to zobaczycie jak to wygląda) zakupiłam na allegro, pojemność 1,5l, w zestawie z woreczkami i termometrem. Pierwszym wyrobem była mielonka przy której popełniłam masę błędów, dlatego przepis na mielonkę będzie za jakiś czas jak zrobię kolejną, tym razem idealną. Kolejnym wyrobem była owa łopatka wieprzowa, pyszna, mięciutka, idealna. Zaletą szynkowaru jest to, ze wędliny są sprasowane i nie ma problemu z krojeniem cieniutkich, nie rozwalających się plasterków. A przygotowanie wędliny nie wymaga dużego wkładu pracy.
Składniki:
1 kg łopatki wieprzowej w kawałku
18g soli (u mnie sól zmiękczająca z kamis, zawiera enzym z papai, który powoduje zmiękczanie mięsa, można dać sól peklową)
1 czubata łyżeczka majeranku
1 czubata łyżeczka papryki słodkiej
1 płaska łyżeczka pieprzu czarnego
1 płaska łyżeczka czosnku granulowanego (może być świeży)
2 płaskie łyżeczki żelatyny (jeżeli ktoś nie przepada za galaretką to nie dajemy żelatyny)
Przygotowanie: mięso myjemy, osuszamy, nacieramy wszystkimi przyprawami (sól, majeranek, pieprz, papryka, czosnek i żelatyna). Mięso przekładamy do woreczka (z zestawu), wkładamy do szynkowaru, zakładamy sprężynę, wieczko i wstawiamy do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie, wstawiamy do garnka, zalewamy zimną wodą do wysokości mięsa w szynkowarze, włączamy gaz i nagrzewamy, aż temperatura wody osiągnie 80 stopni, zmniejszamy gaz i ustawiamy tak, żeby cały czas było te 80 stopni, jak już ustawimy to termometr wbijamy w szynkowar i parzymy do czasu aż mięso osiągnie 72 stopnie, ok 1h 40min. Wtedy wyjmujemy szynkowar z wody, ochładzamy go pod zimną wodą, wyjmujemy sprężynę i zostawiamy do wystygnięcia, jak osiągnie temp. pokojową to wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Jeżeli nie chcemy mieć galaretki to po ostudzeniu, zlewamy soki z szynkowaru i dopiero wtedy wstawiamy do lodówki. 
Kilka rad:
- do szynkowaru 1,5litra wchodzi ok 1-1,2kg mięsa
- dodając zwykłą sól możemy otrzymać twardawą wędlinę
- na 1 kg mięsa najoptymalniejszą ilością soli jest 18g
- woreczek z mięsem możemy zawiązać na supełek, dla mnie 2 razy pękł, więc nie wiem jak zrobić, żeby nie pękł, jak się dowiem to powiem
- sposób gotowania, możemy mierzyć temperaturę wody, lub mierzyć temperaturę wewnątrz szynkowaru, wg mnie lepsze jest mierzenie wewnątrz, wtedy mamy pewność, że się uparzyła. 

sobota, 20 września 2014

snickers bez pieczenia

Pyszna, słodka bomba kaloryczna. Warstwy czekoladowo - kajmakowo - orzechowe z pysznych wierzchem z batonikami i orzeszkami. Przepis dostałam od koleżanki.
Składniki:
1 litr mleka
1 i 1/4 szkl mąki kukurydzianej
1 szkl cukru
szczypta soli
1 masa kajmakowa o smaku orzechowym
1 czekolada gorzka
1 czekolada mleczna
1 łyżka kakao
1/4 szkl śmietany 30-36%
3 batony snickers
garść orzeszków ziemnych solonych 
herbatniki (32 sztuki lub więcej w zależności od wielkości foremki)
Przygotowanie: 3 szkl mleka wlewamy do garnka i zagotowujemy, w pozostałym mleku mieszamy mąkę, cukier, sól, do gotującego się mleka wlewamy masę i ciągle energicznie mieszamy, zagotowujemy, masa będzie gęsta. Gorącą dzielimy na pół, do połowy dodajemy masę kajmakową i mieszamy, do drugiej pokruszoną gorzką czekoladę i kakao - mieszamy. Masy odstawiamy. Foremkę (min. 8x22cm - keksówka) wykładamy folią spożywczą układamy warstwę herbatników, wykładamy część masy czekoladowej (masę można podzielić na 2-3 części), herbatniki, masę kajmakową, herbatniki itd do wyczerpania składników. Na wierzchu układamy herbatniki, zostawiamy do przestygnięcia. Jak będzie miało temperaturę pokojową, wówczas, w kąpieli wodnej (na garnek z wrzątkiem ustawiamy miskę) podgrzewamy śmietankę i mleczną czekoladę pokruszoną na mniejsze kawałki, mieszamy do rozpuszczenia się czekolady. Gorącą polewamy ciasto, układamy kawałki snickersów oraz orzeszki ziemne. Zostawiamy do przestygnięcia, a następnie wstawiamy do lodówki na kilka godzin. 
*Polecam ułożyć snickersy rzędami tak, żeby można było między nimi pokroić ciasto, ponieważ są twarde i ciężko się je kroi. 

środa, 17 września 2014

muffiny z jabłkiem i kruszonką

Proste mufinki z jabłkiem, cynamonem, posypane słodką, chrupiącą kruszonką. 
Składniki na 8 sztuk:
1 szkl mąki (szklanka o pojemności 250ml)
1/3 szkl mleka
7 dag masła
3 czubate łyżki cukru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
2 jajka
odrobina cynamonu
1 jabłko

Zaczynamy od przygotowania kruszonki
1 czubata łyżka masła
1 1/2 łyżki cukru
3 łyżki mąki
wszystkie składniki łączymy, otrzymamy sypką kruszonkę, odstawiamy do lodówki.

Przygotowanie: składniki mokre: masło rozpuszczamy (ja w mikrofali przez 15sekund), dodajemy do rozpuszczonego masła zimne mleko (jeżeli masło z mlekiem będzie ciepłe zostawiamy do wystudzenia, a jeżeli będzie miało temperaturę pokojową to dodajemy jajka), następnie dodajemy 2 jajka, wszystko dokładnie łączymy (przy pomocy miksera). Składniki suche: do miski wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, cukier, cynamon, mieszamy. Do suchych składników wlewamy przygotowane składniki mokre, mieszamy łyżką, niezbyt dokładnie. Jabłko obieramy, kroimy w drobną kostkę, dodajemy do masy, mieszamy. Masę przekładamy do foremek na muffinki (2/3 wysokości), posypujemy przygotowaną kruszonką i wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika (grzałka góra dół) na 30min, lub do suchego patyczka. Po upieczeniu można posypać cukrem pudrem. 

Printfriendly