środa, 24 września 2014

łopatka wieprzowa z szynkowaru

Zaczynam przygodę z wędlinami z szynkowaru, doświadczenie mam malutkie, ponieważ dopiero dwa wyroby za mną, tym co wiem się podzielę. Szynkowar (wpiszcie w google to zobaczycie jak to wygląda) zakupiłam na allegro, pojemność 1,5l, w zestawie z woreczkami i termometrem. Pierwszym wyrobem była mielonka przy której popełniłam masę błędów, dlatego przepis na mielonkę będzie za jakiś czas jak zrobię kolejną, tym razem idealną. Kolejnym wyrobem była owa łopatka wieprzowa, pyszna, mięciutka, idealna. Zaletą szynkowaru jest to, ze wędliny są sprasowane i nie ma problemu z krojeniem cieniutkich, nie rozwalających się plasterków. A przygotowanie wędliny nie wymaga dużego wkładu pracy.
Składniki:
1 kg łopatki wieprzowej w kawałku
18g soli (u mnie sól zmiękczająca z kamis, zawiera enzym z papai, który powoduje zmiękczanie mięsa, można dać sól peklową)
1 czubata łyżeczka majeranku
1 czubata łyżeczka papryki słodkiej
1 płaska łyżeczka pieprzu czarnego
1 płaska łyżeczka czosnku granulowanego (może być świeży)
2 płaskie łyżeczki żelatyny (jeżeli ktoś nie przepada za galaretką to nie dajemy żelatyny)
Przygotowanie: mięso myjemy, osuszamy, nacieramy wszystkimi przyprawami (sól, majeranek, pieprz, papryka, czosnek i żelatyna). Mięso przekładamy do woreczka (z zestawu), wkładamy do szynkowaru, zakładamy sprężynę, wieczko i wstawiamy do lodówki na 24 godziny. Po tym czasie, wstawiamy do garnka, zalewamy zimną wodą do wysokości mięsa w szynkowarze, włączamy gaz i nagrzewamy, aż temperatura wody osiągnie 80 stopni, zmniejszamy gaz i ustawiamy tak, żeby cały czas było te 80 stopni, jak już ustawimy to termometr wbijamy w szynkowar i parzymy do czasu aż mięso osiągnie 72 stopnie, ok 1h 40min. Wtedy wyjmujemy szynkowar z wody, ochładzamy go pod zimną wodą, wyjmujemy sprężynę i zostawiamy do wystygnięcia, jak osiągnie temp. pokojową to wstawiamy na kilka godzin do lodówki. Jeżeli nie chcemy mieć galaretki to po ostudzeniu, zlewamy soki z szynkowaru i dopiero wtedy wstawiamy do lodówki. 
Kilka rad:
- do szynkowaru 1,5litra wchodzi ok 1-1,2kg mięsa
- dodając zwykłą sól możemy otrzymać twardawą wędlinę
- na 1 kg mięsa najoptymalniejszą ilością soli jest 18g
- woreczek z mięsem możemy zawiązać na supełek, dla mnie 2 razy pękł, więc nie wiem jak zrobić, żeby nie pękł, jak się dowiem to powiem
- sposób gotowania, możemy mierzyć temperaturę wody, lub mierzyć temperaturę wewnątrz szynkowaru, wg mnie lepsze jest mierzenie wewnątrz, wtedy mamy pewność, że się uparzyła. 

sobota, 20 września 2014

snickers bez pieczenia

Pyszna, słodka bomba kaloryczna. Warstwy czekoladowo - kajmakowo - orzechowe z pysznych wierzchem z batonikami i orzeszkami. Przepis dostałam od koleżanki.
Składniki:
1 litr mleka
1 i 1/4 szkl mąki kukurydzianej
1 szkl cukru
szczypta soli
1 masa kajmakowa o smaku orzechowym
1 czekolada gorzka
1 czekolada mleczna
1 łyżka kakao
1/4 szkl śmietany 30-36%
3 batony snickers
garść orzeszków ziemnych solonych 
herbatniki (32 sztuki lub więcej w zależności od wielkości foremki)
Przygotowanie: 3 szkl mleka wlewamy do garnka i zagotowujemy, w pozostałym mleku mieszamy mąkę, cukier, sól, do gotującego się mleka wlewamy masę i ciągle energicznie mieszamy, zagotowujemy, masa będzie gęsta. Gorącą dzielimy na pół, do połowy dodajemy masę kajmakową i mieszamy, do drugiej pokruszoną gorzką czekoladę i kakao - mieszamy. Masy odstawiamy. Foremkę (min. 8x22cm - keksówka) wykładamy folią spożywczą układamy warstwę herbatników, wykładamy część masy czekoladowej (masę można podzielić na 2-3 części), herbatniki, masę kajmakową, herbatniki itd do wyczerpania składników. Na wierzchu układamy herbatniki, zostawiamy do przestygnięcia. Jak będzie miało temperaturę pokojową, wówczas, w kąpieli wodnej (na garnek z wrzątkiem ustawiamy miskę) podgrzewamy śmietankę i mleczną czekoladę pokruszoną na mniejsze kawałki, mieszamy do rozpuszczenia się czekolady. Gorącą polewamy ciasto, układamy kawałki snickersów oraz orzeszki ziemne. Zostawiamy do przestygnięcia, a następnie wstawiamy do lodówki na kilka godzin. 
*Polecam ułożyć snickersy rzędami tak, żeby można było między nimi pokroić ciasto, ponieważ są twarde i ciężko się je kroi. 

środa, 17 września 2014

muffiny z jabłkiem i kruszonką

Proste mufinki z jabłkiem, cynamonem, posypane słodką, chrupiącą kruszonką. 
Składniki na 8 sztuk:
1 szkl mąki (szklanka o pojemności 250ml)
1/3 szkl mleka
7 dag masła
3 czubate łyżki cukru
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
2 jajka
odrobina cynamonu
1 jabłko

Zaczynamy od przygotowania kruszonki
1 czubata łyżka masła
1 1/2 łyżki cukru
3 łyżki mąki
wszystkie składniki łączymy, otrzymamy sypką kruszonkę, odstawiamy do lodówki.

Przygotowanie: składniki mokre: masło rozpuszczamy (ja w mikrofali przez 15sekund), dodajemy do rozpuszczonego masła zimne mleko (jeżeli masło z mlekiem będzie ciepłe zostawiamy do wystudzenia, a jeżeli będzie miało temperaturę pokojową to dodajemy jajka), następnie dodajemy 2 jajka, wszystko dokładnie łączymy (przy pomocy miksera). Składniki suche: do miski wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, cukier, cynamon, mieszamy. Do suchych składników wlewamy przygotowane składniki mokre, mieszamy łyżką, niezbyt dokładnie. Jabłko obieramy, kroimy w drobną kostkę, dodajemy do masy, mieszamy. Masę przekładamy do foremek na muffinki (2/3 wysokości), posypujemy przygotowaną kruszonką i wstawiamy do nagrzanego do 200 stopni piekarnika (grzałka góra dół) na 30min, lub do suchego patyczka. Po upieczeniu można posypać cukrem pudrem. 

kotlety mięsno-pieczarkowe

Kotlety z mięsa mielonego i z pieczarek. Pieczarki można zastąpić grzybami leśnymi. Wilgotne, soczyste, bardzo smaczne.
Składniki na 10-12 kotletów:
0,5kg mięsa mielonego (u mnie mielona łopatka wieprzowa)
300g pieczarek
1 cebula
1 bułka kajzerka
2 jajka
bułka tarta
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz
olej do smażenia
Przygotowanie: do miski wrzucamy mięso mielone, 1 jajko, bułkę kajzerkę namoczoną w wodzie i odciśniętą, drobno pokrojoną cebulę, pieczarki (same główki) starte na tarce o grubych oczkach, vegetę i pieprz. Całość wyrabiamy, jeżeli masa jest zbyt rzadka dodajemy bułkę tartą. Formujemy kotlety, zanurzamy w rozmąconym jajku, panierujemy w bułce tartej, smażymy na oleju na złoto. Smacznego!

poniedziałek, 15 września 2014

duszone podudzia z kurczaka

Banalne danie z kilku składników w 50min. Mięciutkie, delikatne mięso, w sosie własnym, do tego sałatka i ziemniaki, naprawdę pyszny zwykły obiad.
Składniki:
podudzia z kurczaka (u mnie 8 sztuk)
1 duża cebula
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, słodka papryka, koperek
mąka
olej
Przygotowanie: podudzia myjemy, osuszamy, posypujemy vegetą, pieprzem i papryką słodką. Na patelni na odrobinie oleju podsmażamy cebulę pokrojoną w piórka**, jak zacznie się rumienić zdejmujemy do rondla w którym będziemy dusić, lub na talerz jeżeli chcemy dusić na patelni. Na tą sama patelnię wkładamy podudzia, podsmażamy z każdej strony, przekładamy do rondla na cebulę, lub jeżeli będziemy dusić na patelni, to wrzucamy cebulę na patelnię z podudziami. Zalewamy wodą do połowy wysokości podudzi, przykrywamy i dusimy na wolnym ogniu ok 40min. Po tym czasie sos zagęszczamy mąką rozmieszaną z zimną wodą, ponownie zagotowujemy, posypujemy koperkiem i gotowe :)
* można zdjąć skórę z kurczaka, ale ja zostawiam wówczas nie rozwala mi się podczas duszenia
** można dodać marchewkę w plasterkach

sobota, 13 września 2014

rolada z wafli

Przepis na roladę pochodzi z rodzinnego zeszytu, do którego uwielbiam zaglądać i na nowo odkrywać stare, ale pyszne przepisy. Rolada z wafli, w przygotowaniu nie jest bardzo skomplikowana, jedynie co to trzeba mieć cierpliwość w oczekiwaniu na skosztowanie, bo potrzebuje kilku a najlepiej kilkunastu godzin w lodówce. Rolada z nadzieniem kakaowym z bakaliami. Polecam!
Składniki na 1 dużą roladę:
opakowanie wafli (5 dużych kwadratowych wafli)
1 margaryna
1 szklanka cukru
1 galaretka (nie ma znaczenia smak galaretki)
5 łyżek kakao
1 1/2 małej paczki herbatników
rodzynki i orzechy, inne ulubione bakalie
Przygotowanie: najpierw rozpuszczamy galaretkę w 1 szklance wrzątku, zostawiamy do wystygnięcia. Jak galaretka będzie miała temperaturę pokojową to przygotowujemy dalszą część rolady. W garnku zagotowujemy margarynę, cukier i kakao, odstawiamy z gazu. Trzy wafle przekładamy mokrymi ścierkami kuchennymi (mokre, a nie lekko wilgotne), po ok 10min  wafle stają się miękkie. Do masy kakaowej dodajemy rozpuszczoną galaretkę, pokruszone herbatniki, 2 pokruszone wafle, bakalie, orzechy, mieszamy, masa po chwili stanie się gęsta, bo herbatniki i wafle wchłoną część płynnej masy. Na blacie układamy 1 nawilżony wafel, na to 1/3 masy, zostawiając 3 cm bez masy (jak na zdjęciu), przykrywamy kolejnym waflem, 1/3 masy, kolejny wafel i resztę masy. Zwijamy w rulon delikatnie dociskając. Jeżeli rolada jest lekko ciepła to należy zawinąć ją w ścierkę, wstawić do lodówki, a po 1-2 godzinach zawinąć w folię spożywczą, u mnie była w temperaturze pokojowej to zawinęłam od razu w folię spożywczą. W lodówce pozostawiamy na kilka  - kilkanaście godzin. Kroimy w plastry o grubości ok 1 cm.


czwartek, 11 września 2014

pulpety w sosie pieczarkowym

Wg mnie pulpety są szybkim i prostym daniem, a za każdym razem można przygotować je inaczej w innym sosie, można podawać z ziemniakami, makaronem, pesso lub kaszą, ryżem. Tym razem polecam w sosie śmietanowo - pieczarkowym. Pieczarki można zastąpić innymi grzybami (podgrzybki, prawdziwki, kurki itd)
Składniki:
0,5 kg mięsa mielonego
bułka (kajzerka)
bułka tarta
jajko
1 duża cebula
300g pieczarek lub innych grzybów
przyprawy: vegeta (domowa vegeta) , pieprz
300ml śmietany 30-36%
mąka
Przygotowanie: do miski wkładamy mięso mielone, w drugim naczyniu bułkę namaczamy w wodzie - odciskamy z wody i dodajemy do mięsa, dodajemy również jajko, przyprawy, mieszamy i dodajemy bułkę tartą w takiej ilości, aby masa mięsna była zwarta. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, z mięsa formujemy małe kuleczki, chwilę podsmażamy na patelni. Pulpety przekładamy do garnka. Na tej samej patelni podsmażamy pokrojoną cebulę, nie musi być drobno pokrojona, następnie do cebuli dodajemy pokrojone w plasterki pieczarki, przyprawiamy, smażymy do momentu, aż zacznie się rumienić. Przekładamy do garnka z pulpetami, zalewamy wodą (wody tyle, żeby składniki były zalane) gotujemy pod przykryciem ok 30min, po tym czasie wlewamy śmietanę i zagotowujemy, zagęszczamy odrobiną mąki rozprowadzonej w wodzie, przyprawiamy pieprzem i vegetą. Smacznego!

środa, 10 września 2014

krokiety z chleba tostowego z parówką

Krokiety z chleba tostowego już były, w wersji z szynką i serem, tym razem pomysł na krokiety z parówką. Doskonałe na śniadanie, kolację, a nawet inny obiad. Polecam!
Składniki:
chleb tostowy
ser żółty w plasterkach
parówki
jajko
bułka tarta
olej do smażenia
keczup lub inny ulubiony sos
Przygotowanie: z kromki chleba odcinamy skórkę, następnie porządnie wałkujemy na płaski placek. Układamy plasterek  sera i kawałek parówki, zwijamy w rulonik. Jajko rozmącamy, na talerzyk wysypujemy bułkę tartą. Każdy rulonik maczamy porządnie w jajku, następnie obtaczamy w bułce tartej i smażymy na odrobinie oleju, na złoto. Polecam najpierw smażyć stronę gdzie się łączą dwa końce chleba, wówczas nie będą się rozwijały. Smacznego!

środa, 3 września 2014

mielone w sosie pieczarkowym

Prosty przepis na zamienienie zwykłego mielonego, na pyszne mielone w sosie pieczarkowym. Danie można wykonać z kotletów mielonych, które zostały z poprzedniego dnia, lub przygotować je na świeżo. Polecam!
Składniki:
kotlety mielone (mięso mielone, bułka kajzerka namoczona w wodzie i odciśnięta, jajko, przyprawy, bułka tarta, cebula, wymieszane i usmażone)
kilka pieczarek (jeżeli robimy do kotletów z pół kilograma mięsa to polecam ok 300-400g pieczarek
duża cebula
przyprawy: vegeta, pieprz, papryka słodka
mąka
Przygotowanie: na patelni z olejem podsmażamy cebulę jak się zrumieni, dodajemy pieczarki, posypujemy vegetą, papryką i pieprzem, smażymy do momentu aż pieczarki ładnie się podsmażą. Do rondla wkładamy kotlety, dodajemy usmażone pieczarki z cebulą, zalewamy wodą )wody nalewamy do połowy wysokości kotletów), gotujemy pod przykryciem przez 10min. Zagęszczamy mąką rozrobioną w zimnej wodzie. W razie potrzeby doprawiamy jeszcze pieprzem i vegetą. Gotowe!

Printfriendly