Kategorie

sobota, 31 maja 2014

kokoski, kokosanki

Nazw jest kilka, dla mnie są to kokoski, ale dla innych kokosanki, a pewnie znajdzie się też kilka osób co inną nazwę zna. Kokoski to smaki dzieciństwa, proste, nieskomplikowane w przygotowaniu, słodkie, idealne do kawy lub herbaty. 
Składniki na biszkopt:
5 jajek
1 szkl cukru pudru
1 szkl mąki pszennej
1 szkl mąki ziemniaczanej
1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
Przygotowanie: jajka z cukrem ucieramy na jasną, puszystą masę (ok 5min mikserem), dodajemy przesianą mąkę pszenną i ziemniaczaną, oraz proszek do pieczenia, miksujemy na wolnych obrotach do połączenia składników. Ciasto wlewamy do blaszki wielkości ok 24x32cm wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku (grzałka góra dół) w 200 stopniach przez 30-40min - do suchego patyczka. Po ostudzeniu kroimy na kawałki u mnie 3 rzędy po 8 kawałków, można pokroić mniejsze kawałki, ale wówczas należy przygotować 1,5 porcji polewy i większą ilość wiórek kokosowych. 

Składniki na polewę:
250g masła lub margaryny
2 czubate łyżki kakao
1 szkl cukru
150-200g wiórek kokosowych
W rondelku rozpuszczamy cukier, margarynę i kakao, zagotowujemy i odstawiamy do lekkiego przestudzenia. Do miski lub talerza przesypujemy wiórka.
Każdy kawałek maczamy z każdej strony w polewie czekoladowej, następnie obtaczamy w wiórkach, układamy na papierze jeden obok drugiego. Następnie wstawiamy do lodówki do zastygnięcia. 


czwartek, 29 maja 2014

surówka z młodej kapusty

Prosta surówka, pasująca do większości potraw.
Składniki:
1/2 główki młodej kapusty
1 duża marchewka
1 cebula
olej lub oliwa z oliwek
sól, pieprz, cukier
Przygotowanie: kapustę drobno szatkujemy, marchewkę ścieramy na tarce, cebulę kroimy bardzo drobno, wszystkie warzywa wrzucamy do miski, dodajemy odrobinę cukru, sól i pieprz do smaku, dolewamy odrobinę oleju lub oliwy z oliwek (ok 1-2 łyżki), mieszamy i wstawiamy do lodówki na minimum 2 godziny, aby surówka się "przegryzła". Smacznego!

środa, 28 maja 2014

zupa truskawkowa

Sezon truskawkowy w pełni, więc na stole nie może zabraknąć zupy truskawkowej. A zimą można zrobić z mrożonych truskawek. Moje smaki z dzieciństwa (z owocowych zup jeszcze śliwkową jadaliśmy). Polecam!
Składniki:
woda (ok 1 -1,5 litra)
0,5 kg truskawek
dwie garście makaronu
cukier
3-4 łyżki śmietany 12-18%
1 czubata łyżeczka mąki pszennej
Przygotowanie: truskawki obieramy, myjemy, wrzucamy do garnka, zalewamy wodą gotujemy ok 20min, wrzucamy makaron i gotujemy do miękkości, dodajemy cukier, śmietanę z mąką rozrobioną w niewielkiej ilości zimnej wody wlewamy na wrzącą zupę, chwilę zagotowujemy. Gotowe i smacznego!

galaretkowiec

Pasiaste połączenie galaretki i serków homogenizowanych, świetne na przyjęcia urodzinowe dzieci i nie tylko, idealne na gorące dni jako zimny deser.
Składniki:
4 galaretki w różnych smakach (u mnie agrestowa, truskawkowa, brzoskwiniowa i cytrynowa)
800g serków homogenizowanych
4 czubate łyżeczki żelatyny
Przygotowanie: każdą z galaretek rozpuszczamy w 400ml wrzątku, pozostawiamy w temperaturze pokojowej do wystygnięcia. Przygotowujemy blaszkę o wielkości ok 32 x 12cm, można zrobić w foremce do babki. Wylewamy pierwszą galaretkę, wstawiamy do lodówki do całkowitego zastygnięcia (ja wstawiałam do zamrażalki, ale trzeba uważać, żeby nie zamrozić). Do naczynia wlewamy 200-300ml serka homogenizowanego, w bardzo małej ilości wrzątku rozpuszczamy żelatynę, na każde 200ml serka 1 czubata łyżeczka żelatyny. Żelatynę wlewamy cienkim strumieniem do serka, ciągle go miksując. Wymieszany serek wlewamy na stężałą galaretkę, ponownie wstawiamy do lodówki, jak zastygnie wlewamy kolejną galaretkę, potem przygotowujemy warstwę serka jak wyżej opisałam, itd. do wykorzystania wszystkich galaretek. Przygotowany deser zostawiamy w lodówce, w celu wyjęcia z foremki, foremkę należy zanurzyć we wrzątku przez 2-3 sekundy, a potem przewrócić do góry dnem. 

zupa z młodej kapusty z koperkiem

Pyszna zupa ze świeżej, młodej kapusty z marchewką, ziemniakami i dużą ilością koperku. Polecam
Składniki:
1 porcja rosołowa lub kość schabowa
woda ok 2-3 lity
1 mała główka młodej kapusty
1 duża marchewka
4-5 ziemniaków
2-3 łyżki śmietany 12-18%
1 czubata łyżeczka mąki
koperek
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz
Przygotowanie: do garnka wlewamy wodę, dodajemy porcję rosołową lub kość schabową, po zagotowaniu zbieramy szumowiny, dodajemy poszatkowaną kapustę, pokrojoną w plasterki marchewkę, gotujemy ok 1 godziny, po tym czasie dodajemy ziemniaki pokrojone w kostkę, gotujemy do miękkości, następnie przyprawiamy, dodajemy koperek. Śmietanę, mąkę mieszamy w odrobinie zimnej wody, dodajemy do gotującej się zupy. Gotowe!

wtorek, 27 maja 2014

ogórki małosolne

Sezon ogórkowy rozpoczęty, więc przepis na ogórki do zjedzenia w przeciągu kilku dni. Jednak moje ogórki wytrzymują max 2 dni, najbardziej lubię te z drugiego dnia, nie przepadam za ukiszonymi, dlatego robię niewielką ilość, ale częściej. 
Składniki:
ok. 1 kg ogórków gruntowych
2 litry wody
2 czubate łyżki soli
4-5 ząbków czosku
liście i kawałek korzenia chrzanu
koper
Przygotowanie: ogórki myjemy, obcinamy końcówki, do słoika, naczynia kamionkowego czy nawet garnka wkładamy liście chrzanu, kawałek korzenia chrzanu, łodygi kopru, czosnek, układamy ogórki. Wodę zagotowujemy, dodajemy sól, mieszamy do rozpuszczenia zalewamy wrzątkiem ogórki i zostawiamy. Najlepiej jest położyć coś ciężkiego na ogórki, np mniejszy słoik , czy talerzyk tak żeby ogórki nie wypływały na wierzch, pozostawiamy w ciemnym, chłodnym miejscu. Smacznego!

kalafior nadziewany mięsem mielonym

Pyszny i sycący obiad. Kalafior nadziewany mięsem mielonym, zapieczony w majonezie z serem żółtym. Można zjadać z surówką, lub też z dodatkiem ziemniaków. Polecam! Pomysł zaczerpnęłam stąd.
Składniki:
1 duży kalafior
500g mięsa mielonego
1 marchewka
1 cebula
1 kajzerka
2-3 łyżki bułki tartej
jajko
2-3 łyżki majonezu
starty lub drobno posiekany ser żółty
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka, sól
Przygotowanie: kalafior obieramy z liści, wykrawamy maksymalnie dużo środka (kaczana), ale tak, żeby nie oddzielić różyczek. Podgotowujemy w mocno osolonej wodzie na pół twardo (po zagotowaniu ok 4-5 minut), ostudzamy. W naczyniu mieszamy mięso mielone, jajko, bułkę kajzerkę namoczoną w wodzie i odciśniętą, bułkę tartą, startą marchewkę, drobno pokrojoną cebulę, pieprz, vegetę i paprykę słodką. Gotowy kalafior nadziewany mięsem mielony, najpierw od spodu starając się jak najwięcej wcisnąć mięsa, a potem przewracamy na drugą stronę i delikatnie odchylając różyczki wypełnić mięsem. Przekładamy do naczynia żaroodpornego, smarujemy majonezem i posypujemy startym serem, naczynie zakrywamy i wstawiamy do piekarnika na ok. 1 godzinę w 200 stopniach. 

poniedziałek, 26 maja 2014

chłodnik z ogórków i rzodkiewki

Idealny na gorące dni, gdzie sama myśl o gotowaniu powoduje, że już człowiekowi gorąco. Więc polecam chłodnik, taki prosto z lodówki.
Składniki:
2-3 ogórki gruntowe
pęczek rzodkiewek
pęczek szczypiorku
duża śmietana 12-18% (400ml)
mały jogurt naturalny (ok 200ml)
pieprz, sól
Przygotowanie: ogórek obieramy i ścieramy na tarce z grubymi oczkami, rzodkiewkę również ścieramy na tarce, szczypiorek drobno kroimy, wszystko wrzucamy do miski, dodajemy śmietanę i jogurt, doprawiamy do smaku. Podajemy zimny. 

niedziela, 25 maja 2014

bułki nadziewane pieczarkami, kiełbasą i serem

Mnóstwo kalorii nie tylko na kolację :)
Składniki:
bułki kajzerki
1 cebula
 kilka pieczarek
kawałek kiełbasy
ser żółty
przyprawy: sól, papryka słodka, pieprz
Przygotowanie: na patelni podsmażamy pokrojoną drobno cebulę, dodajemy starte na grubych oczkach pieczarki, przyprawiamy i smażymy. Zdejmujemy z patelni, a na patelnię wrzucamy pokrojoną drobno kiełbasę, chwilę podsmażamy, do nadzienia dodajemy starty ser żółty, w bułkach robimy otwór i łyżką nakładamy nadzienie. Bułki wstawiamy do piekarnika w 180 stopniach na 3-4 minutki. Podajemy z ulubionym sosem. Smacznego!

tort budyniowo - kajmakowy

Pyszny, przepyszny, niesamowity. Rodzina stwierdziła, że to najlepszy tort jaki kiedykolwiek jedli, już mam zamówienia na kolejne imprezy urodzinowe. Tort na bazie jasnego biszkopta nasączonego wodą cytrynową, kajmak (masa krówkowa), której słodycz przełamana jest masą budyniową zimną i nie słodką, całość zwieńczona bitą śmietaną, czekoladą gorzką i mleczną. Cały tort waży ok. 2 kg, ale gwarantuję, że szybko zniknie, bo dokładki murowane :)
Biszkopt z tego przepisu:
Składniki:
5 jajek
¾ szkl mąki pszennej
¾ szkl cukru (ja dałam cukier puder)
¼ szkl mąki ziemniaczanej
*** nie dodajemy proszku do pieczenia
Przygotowanie: białka oddzielamy od żółtek, z białek ubijamy sztywną pianę, dodajemy porcjami cukier dalej ubijając, ale na mniejszych obrotach miksera, dodajemy żółtka (nadal wolne obroty), na koniec dodajemy mąkę - mieszamy łyżką, lub jak ja na wolnych obrotach mikserem, tylko tyle czasu, aby połączyły się składniki. Spód tortownicy  o średnicy 20-23cm wykładamy papierem do pieczenia, boków nie wykładamy, nie smarujemy! Wlewamy przygotowane ciasto. Wstawiamy do rozgrzanego piekarnika do 180 stopni i pieczemy ok 30-40min lub do suchego patyczka. 
Po upieczeniu gorący wyjmujemy i rzucamy z wysokości 50-60cm na podłogę lub blat, wstawiamy do uchylonego piekarnika do wystygnięcia. Boki ciasta od tortownicy oddzielny nożem dopiero po całkowitym ostygnięciu ciasta. Biszkopt kroimy na 3 placki.

Masa budyniowa:
1 litr mleka
3 budynie śmietanowe ( w proszku)
5 czubatych łyżek cukru
1 margaryna (masło) 250g w temperaturze pokojowej
Przygotowanie: ok 900ml mleka zagotowujemy, dodajemy cukier, w pozostałym mleku rozrabiamy proszek budyniowy, wlewamy na na wrzące mleko. Odstawiamy do wystygnięcia - co jakiś czas mieszamy, żeby nie powstał twardy kożuch na mleku. Margarynę miksujemy na puszystą masę (ok 3-4min), dodajemy ugotowany budyń i miksujemy do jednolitej masy. 

Masa krówkowa:
1 puszka masy kajmakowe (krówkowej, może być smakowa np orzechowa)
Przygotowanie: otwieramy puszkę, jeżeli jest bardzo gęsta, to wstawiamy do gorącej wody i co jakiś czas mieszamy, masę przełożyłam do woreczka foliowego, ucięłam jeden róg, to ułatwiło rozprowadzenie na torcie,

Bita śmietana (to już jest część opcjonalna, bo można udekorować wg własnego uznania) 
300-400ml śmietany 30-36% (kremówka)
100-150g serka mascarpone (można zamiast serka dodać śmietan fix)
1-2 łyżki cukru pudru
Przygotowanie: śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy serek mascarpone lub śmietan fix, oraz cukier. 

Poncz do nasączania:
1 szkl wody
łyżeczka cukru
sok z połowy cytryny
Przygotowanie: do wrzątku wsypujemy cukier, dodajemy cytrynę, odstawiamy do wystygnięcia.

Dodatkowo:
1 czekolada mleczna
1 czekolada gorzka

Przygotowanie tortu:
Na paterze układamy 1 placek biszkoptu, nasączamy 1/3 ilości ponczu, wykładamy połowę masy budyniowej, wyciskamy 1/3 masy kajmakowej, nie musi być pokryta cała powierzchnia, ale mniej więcej równomiernie rozprowadzona. Układamy drugi placek ciasta, nasączamy 1/3 ponczu, wykładamy połowę masy budyniowej, następnie 1/3 masy kajmakowej, układamy ostatni placek, nasączamy pozostałym ponczem. Brzegi ciasta pokrywamy bitą śmietaną, na wierzchu użyłam szprycy i powyciskałam kleksy śmietany. Polewamy pozostałą masą kajmakową, posypujemy czekoladą (u mnie 1 mleczna i 1 gorzka, czekoladę potraktowałam w rozdrabniaczu). Wstawiamy do lodówki na kilka godzin. 
Przepraszam za zdjęcie środka tortu, ale było robione w terenie :)

czwartek, 22 maja 2014

zupa ogórkowa

Prosta, tradycyjna zupa na ogórkach kiszonych.
Składniki:
woda (ok 2l)
porcja rosołowa lub kość schabowa
marchewka
ziemniaki (3-4 duże)
ogórki kiszone (kwaszone) u mnie ok 0,5kg, ale ilość zależy od kwaśności ogórków i od tego jaką zupę lubimy
1 czubata łyżka śmietany 12-18%
1 płaska łyżka mąki
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz
Przygotowanie: porcję rosołową/kość schabową myjemy, wkładamy do garnka, zalewamy wodą i zagotowujemy, zbieramy szumowiny (ścięte białko), gotujemy ok 1h, dodajemy pokrojoną w talarki marchewkę, w kostkę ziemniaki, gotujemy do miękkości, wówczas dodajemy starte na dużych oczkach ogórki, podgotowujemy ok 10-15min, śmietanę mieszamy z mąką i odrobiną wody, wlewamy do gotującej się zupy, doprawiamy do smaku. Gotowe!

niedziela, 18 maja 2014

pizza z patelni

Fajna alternatywa dla tych co nie mają piekarnika, lub co chcą zjeść inną pizzę. Pizza faktycznie w smaku jest inna niż ta tradycyjna, nam bardzo smakowała, chociaż i z piekarnika też lubimy. Dodatki według uznania. Aby wyszła chrupiąca i mięciutka w środku, oraz nie spalona trzeba trzymać się kilku zasad, o których w opisie poniżej. Przepis z grupy na fb... pozdrawiam wszystkich :)
Składniki na 2 pizzę o średnicy ok 25cm (u mnie patelnia ma średnicę 28cm, jeżeli posiadacie mniejszą patelnię dobrze jest ciasto podzielić na 3 części i zrobić 3 pizze).
3 szkl mąki + 2 łyżki
1 szkl ciepłej wody
25g drożdży świeżych
4 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka cukru
Przygotowanie: do małej miseczki wkładamy drożdże, zasypujemy cukrem, wlewamy ok 1/4 szkl wody, zasypujemy 2 łyżkami mąki, odstawiamy na bok na ok 10min aż drożdże zaczną pracować. Do dużej miski wsypujemy mąkę, sól, dodajemy oliwę, resztę wody oraz rozczyn z drożdży. Mieszamy i chwilę wyrabiamy ciasto, formujemy kulkę i odstawiamy na 15-20min w ciepłe miejsce (przykrywamy ściereczką) do wyrośnięcia. 

W czasie kiedy ciasto rośnie przygotowujemy pozostałe składanki. U mnie był to ogórek konserwowy i papryka konserwowa pokrojone w kostkę, kukurydza z puszki, wędlina pokrojona w plastry, ser żółty i mozzarella też pokrojona w plastry, sos to keczup z dodatkiem ziół.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na 2-3 części, każdą część na blacie rozciągamy palcami na wielkość patelni, starając się, aby brzegi były w miarę równe. Nie podsypujemy mąką, chyba że naprawdę klei się do blatu to odrobinę. Patelnię stawiamy na palnik (u mnie duża patelnia na średniej wielkości palniku), chwilę nagrzewamy (nie moze być bardzo gorąca), wykładamy ciasto i pieczemy ok 2 min, należy sprawdzać czy już jest zrumieniona, jak będzie zrumieniona przewracamy na drugą stronę, zdejmujemy z palnika i nalewamy sos na pizzę, układamy dodatki, nakrywamy pokrywką (jak ktoś nie ma odpowiedniej pokrywki, patelnię można przykryć folią aluminiową. Wstawiamy ponownie na gaz, zmniejszamy płomień na średni i pod przykryciem smażymy ok. 2-3 min, aż ser zacznie się rozpuszczać, ale spód nie przypalać. Gotową podajemy z ulubionym sosem. Smacznego!

czwartek, 15 maja 2014

tort czekoladowo- chałwowy

Tort na bazie ciemnego biszkopty, masa z dodatkiem chałwy. Niezbyt słodki, świetnie komponują się smaku, kakaowego biszkoptu, masy chałwowej i kawy którą jest nasączony. Tort doskonały. A wierzch to moja inwencja twórcza, o czym później w przepisie....
Biszkopt z przepisu na biszkopt kakaowy rzucany.
Składniki:
5 jajek
⅔ szkl mąki pszennej
⅓ szkl kakao
¾ szkl cukru pudru
*** nie dodajemy proszku do pieczenia 
Przygotowanie: żółtka oddzielamy od białek. Z białek ubijamy pianę, dodajemy w małych porcjach cukier puder, żółtka (używając miksera). Mąkę mieszamy z kakao, dodajemy do ubitej masy (nie używamy miksera) łyżką / szpatułką delikatnie mieszamy. Masę wlewamy do tortownicy o średnicy 21- 23cm (na spód papier do pieczenia, nie smarujemy niczym brzegów). Pieczemy w rozgrzanym piekarniku w 180 stopniach przez 40-45min (do suchego patyczka). Po upieczeniu rzucamy w formie po blat z wysokości ok 50-60cm i wstawiamy do wyłączonego uchylonego piekarnika do wystygnięcia. Brzegi ciasta oddzielamy nożem oraz kroimy na placki dopiero po całkowitym wystygnięciu. 

Krem chałwowy:
600ml śmietany 30-36%
2 opakowania serka mascarpone 500g
300g chałwy (u mnie waniliowa)
cukier puder do smaku - u mnie ok 1/3 szkl 
Przygotowanie: dobrze schłodzoną śmietanę ubijamy na sztywno, dodajemy serki mascarpone i cukier (pamiętajmy że chałwa jest słodka) i miksujemy do uzyskania jednolitej masy, dodajemy chałwę rozgniecioną widelcem na bardzo drobno, mieszamy.  
Jeżeli chcemy wypełnić tylko środek tortu, bez wierzchu i boków to używamy połowę składników na masę.

Poncz do nasączenia biszkoptu, tym razem użyłam kawowy
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej i ok 1 łyżeczkę cukru zalewamy odrobiną wrzątku po rozpuszczeniu dolewamy zimnej wody, tak aby całość to była szklanka ponczu.
** zamiast kawowego można użyć wody z cukrem i cytryną
Przygotowanie tortu: biszkopt dzielimy na 3 placki. Na paterze układamy jeden placek, nasączamy 1/3 przygotowanego ponczu, wykładamy krem, przykrywamy kolejnym plackiem, nasączamy, wykładamy krem i przykrywamy ostatnim plackiem, nasączamy. Jeżeli robiliśmy z całej porcji kremu to smarujemy brzegi i wierzch.
Moje wykończenie tortu to ciasteczka w czekoladzie (dostępne w Biedro...), całość posypałam kakao.

naleśniki - przepis podstawowy

Prosty przepis na cienkie naleśniki. Są różne szkoły przygotowywania ciasta na naleśniki, na bazie wody, wody gazowanej, z dodatkiem proszku do pieczenia i inne, ja zazwyczaj robię proste ciasto z jajek, mąki i mleka, dziś specjalnie na potrzeby bloga pomierzyłam ile czego dodaję, bo zawsze jest to na oko :)
Składniki na 12-15 naleśników o średnicy ok. 22cm:
4 jajka (wbite do szklanki zajmują 250ml)
2 szkl mąki pszennej (szklanka wielkości 250ml)
2 szkl mleka czyli 500ml
szczypta soli
olej
Przygotowanie: wszystkie składniki umieszczamy w naczyniu i dokładnie mieszamy (ja używam blendera). Patelnię porządnie rozgrzewamy, delikatnie smarujemy olejem, ja robię to przy użyciu ręcznika kuchennego, który nasączam olejem. Wylewamy odpowiednią ilość ciasta, u mnie to jest 1 chochla, rozprowadzamy ciasto na patelni, czekamy aż naleśnik się usmaży, przewracamy na drugą stronę i chwilę podsmażamy, odkładamy na talerz, przy kolejnych naleśnikach nie stosuję oleju, dopiero po ok. 5 naleśniku patelnię ponownie smaruję olejem. Naleśniki układam jeden na drugi co zapewnia, że będą mięciutkie. 

krokiety z kurczakiem, pieczarkami i serem

Krokiety nie należą do szybkich dań, dlatego u nas bywają nie za często. Dziś mięsna wersja z pieczarkami i serem, lecz równie dobrze można pominąć pierś z kurczaka i wówczas będą bezmięsne. 
Składniki na 12-15 krokietów:
12-15 naleśników (przepis na naleśniki)
400g pieczarek
2 duże cebule
podwójna pierś z kurczaka
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka
olej
2 jajka
bułka tarta
ser żółty
Przygotowanie: smażymy naleśniki, odstawiamy na bok. Pierś z kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę, smażymy na patelni z odrobiną oleju, przyprawiając papryką, vegetą i pieprzem. Jak już będzie usmażona, odstawiamy na bok. Następnie na odrobinie oleju szklimy drobno pokrojoną cebulę, dodajemy pokrojone w kostkę pieczarki, przyprawiamy vegetą, pieprzem i papryką, pieczarki puszczą wodę i smażymy do momentu odparowania wody. Do usmażonych pieczarek dodajemy usmażoną pierś z kurczaka, mieszamy. Na naleśnika wykładamy ok 2 łyżki nadzienia, posypujemy serem, zwijamy jak na zdjęciu poniżej, tak postępujemy z każdym naleśnikiem. Gotowe krokiety maczamy w rozmąconym jajku, a następnie obtaczamy w bułce tartej, smażymy na oleju na złoto. Podajemy ciepłe. Smacznego!

wtorek, 13 maja 2014

wafle z galaretką

Kolorowe, pyszne, proste, zawsze wychodzą.... wafle przekładane masą galaretkową.
Składniki:
wafle (andruty czy jak kto tam je nazywa) u mnie 6 sztuk okrągłych
1 masło (margaryna) 200g
½ szkl cukru
¾ szkl śmietany 12-18% 
2 galaretki w jednakowym smaku (u mnie truskawkowa)
Przygotowanie: masło, cukier wrzucamy do rondla, zagotowujemy ciągle mieszając, dodajemy śmietanę, ponownie zagotowujemy ciągle mieszając (spokojnie nie zważy się), odstawiamy w gazu i wsypujemy galaretki, mieszamy aż się rozpuszczą, odstawiamy do wystygnięcia, jak osiągną temperaturę pokojową to wkładamy do lodówki aż masa zacznie gęstnieć, trzeba co jakiś czas zamieszać. Gęstą masę rozsmarowujemy na waflu na ten stronie gdzie kratka (wzór) jest głębsza, przykrywamy kolejnym, znowu nakładamy masę i tak do wyczerpania masy, następnie wafle mocno przyciskamy, zawijamy w folię spożywczą lub aluminiową, przykrywamy deską do krojenia, na wierzch coś ciężkiego i wstawiamy do lodówki. Po 2-3 godzinach kroimy wafle w kawałki i już są gotowe do spożycia. Smacznego !

niedziela, 11 maja 2014

koktajl truskawkowy

Najlepszy koktajl truskawkowy. Prosty i pyszny. Jest wiele opcji przygotowania: z jogurtem, ze śmietaną, z mlekiem, z maślanką, poniżej mój przepis.
Składniki na ok 1,5l
1 duża śmietana  12-18% (400ml)
1 duży jogurt naturalny (400ml)
1kg truskawek
cukier (ilość do smaku)
Przygotowanie: z truskawek zdejmujemy szypułki, myjemy, wrzucamy do naczynia, dodajemy cukier, śmietanę i jogurt, blendujemy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Podajemy schłodzony. Smacznego!

sobota, 10 maja 2014

żeberka w sosie własnym

Podstawowy przepis na żeberka w sosie własnym. Smaczny, syty pomysł na obiad. Polecam!
Składniki:
żeberka (najlepiej jak są chude, wówczas sos nie będzie tłusty)
marchewka
duża cebula
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka, liść laurowy, koperek
mąka
olej
Przygotowanie: żeberka myjemy, kroimy na porcje, podsmażamy z każdej strony na odrobinie oleju, przekładamy do garnka, zalewamy wodą, tak aby mięso było zanurzone w wodzie i zagotowujemy, zbieramy szumowimy, na patelni podsmażamy drobno pokrojoną cebulę, przekładamy do garnka, dodajemy marchewkę, liść laurowy i gotujemy całość do miękkości mięsa, ok 1,5-2godz. Następnie doprawiamy pieprzem, vegetą, papryką słodką, zaprawiamy mąką rozmieszaną z wodą, aby zagęścić sos, dosypujemy dużo koperku. Podajemy z ziemniaki, surówką lub innymi ulubionymi dodatkami. 

środa, 7 maja 2014

zupa koperkowa

Prosta, smaczna zupa. Idealnie smakuje ze świeżego młodego koperku.
Składniki:
woda (ok 2l)
porcja rosołowa (można zrobić na kostce rosołowej)
marchewka
ziemniaki (3-4 duże)
pęczek koperku
1 czubata łyżka śmietany 12-18%
1 płaska łyżka mąki
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz
Przygotowanie: porcję rosołową myjemy, wkładamy do garnka, zalewamy wodą i zagotowujemy, zbieramy szumowiny (ścięte białko), gotujemy ok 1h, dodajemy pokrojoną w talarki marchewkę, w kostkę ziemniaki, gotujemy do miękkości, wówczas dodajemy koperek drobno pokrojony, śmietanę mieszamy z mąką i odrobiną wody, wlewamy do gotującej się zupy, doprawiamy do smaku. Gotowe!

kurczak w marynacie miodowo-musztardowej

Łatwą opcją na syty obiad jest kurczak, można go przyrządzić na wiele sposobów, dziś proponuję zamarynować w miodzie i musztardzie. 
Składniki na 8 podudzi:
8 podudzi z kurczaka (mogą też być inne części)
1 łyżka miodu
1 łyżka musztardy (u mnie stołowa, może być inna)
2-3 łyżki oleju
przyprawy: vegeta, pieprz, papryka słodka
Przygotowanie: kurczaka myjemy, osuszamy, wkładamy na miski, w drugiej miseczce łączymy miód, musztardę, olej i przyprawy, wymieszaną mieszanką smarujemy kurczaka z każdej strony, zostawiamy na przynajmniej 2 godziny, przekładamy do naczynia żaroodpornego, lub blaszki i pieczemy przez ok. 1,2h w 180 stopniach, w połowie pieczenia przewracamy na drugą stronę, jeżeli widzimy, że zbyt szybko robi się przypieczony, możemy zakryć folią. Podajemy z ziemniakami, ryżem, czy kaszą. Smacznego!

blok czekoladowy z orzechami

Kolejny przepis na blok czekoladowy tym razem wzbogacony o orzechy i wafle, można dodać rodzynki.
Składniki:
250g margaryny /masła
1 szkl cukru
½ szkl wody
3 czubate łyżki kakao (jak ktoś lubi bardziej czekoladowe można dać więcej)
mleko w proszku (1 opakowanie 500g pełnego lub ok 350g mleka granulowanego odtłuszczonego)
1 duża paczka herbatników (8 sztuk)
2 duże suche wafle
100g orzechów (u mnie migdały)
inne ulubione bakalie
Przygotowanie: w garnku rozpuszczamy margarynę, dodajemy cukier, wodę, kakao, doprowadzamy do wrzenia. Lekko przestudzamy, dodajemy mleko w proszku, masa ma być gęsta, dodajemy pokruszone na mniejsze kawałki herbatniki, wafle, orzechy rozdrobnione na mniejsze kawałki, oraz bakalie, mieszamy całą masę. Wąską formę wykładamy folią spożywczą, przekładamy masę, kilka razy uderzamy formą o blat, żeby pozbyć się pęcherzyków powietrza, wstawiamy do lodówki na 3-4 godziny, najlepiej na całą noc. Smacznego!

poniedziałek, 5 maja 2014

placki jogurtowe z serem i musem malinowym

Kolejny pomysł na placuszki, tym razem z serem biały, polane musem malinowym. Idealne na śniadanie, kolację, czy podwieczorek.
Składniki na ok 15 szt:
1 mały jogurt naturalny (180g)
1 szkl mąki pszennej
2 jajka
1 czubata łyżka cukru
1 czubata łyżka cukru waniliowego (domowy cukier waniliowy)
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
200g sera białego - twarogu (u mnie w kostce)
olej do smażenia
Przygotowanie: w misce jajka, cukier, cukier waniliowy, jogurt miksujemy na gładką masę, dodajemy mąkę, proszek do pieczenia, ponownie miksujemy, dodajemy ser rozgnieciony widelcem i mieszamy. Smażymy na odrobinie oleju na złoto, odkładamy na ręcznik papierowy do odsączenia resztek tłuszczu. Polewamy musem malinowym lub posypujemy cukrem pudrem.
Mus malinowy na ciepło:
szkl malin (moje mrożone)
2-3 łyżki wody
cukier do smaku
Przygotowanie: maliny, wodę i cukier zagotowujemy co chwilę mieszając, blendujemy, mus możemy przecedzić przez sitko. Ciepłym musem polewamy placki. Smacznego!