Kategorie

czwartek, 31 lipca 2014

zrazy z mięsa mielonego

Roladki czy zrazy z mięsa mielonego, nadziewane ulubionymi dodatkami, w lekkim sosie są fajną propozycją na obiad. Zainspirowana zrazikami Justyny K. 
Składniki na 6 dużych zrazów:
0,5kg mięsa wieprzowego
1 kajzerka
2-3 łyżki bułki tartej
1 jajko
1/2 cebuli
mąka
olej
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka, koperek
nadzienie: w zależności co kto lubi może być: ser żółty, kawałki ogórka konserwowego, papryki świeżej lub konserwowej, kawałki cebuli, kiełbasek, boczku.
Przygotowanie: do miski wkładamy mięso mielone, namoczoną w wodzie i odciśniętą kajzerkę, jajko, pół cebuli drobno posiekanej, bułkę tartą, vegetę i pieprz. Wyrabiamy dość długo mięso, jeżeli będzie zbyt słabo wyrobione zrazy będę pękały. Na blacie lub folii spożywczej rozsmarowujemy odrobinę oleju, wykładamy masę mięsną i palcami formujemy płaski prostokąt (ok. 0,5cm grubości). Przecinamy na 6 części (jeżeli chcemy mniejsze zraziki to możemy podzielić na więcej części). Na każdym prostokącie układamy nadzienie. zwijamy roladki, i formujemy zrazy w rękach. Gotowe zrazy obtaczamy w mące i smażymy z każdej strony na mocno złoto na oleju. Przekładamy do rondelka, zalewamy do połowy wysokości wrzącą wodą, przyprawiamy vegetą, pieprzem i papryką słodką i dusimy pod przykryciem na wolnym ogniu przez około 10min. Wyjmujemy gotowe zrazy, a powstały sos zagęszczamy odrobiną mąki rozrobioną wodą, dodajemy koperek. Po nałożeniu na talerz zrazy polewamy sosem. Smacznego!

środa, 30 lipca 2014

ciastka wiatraczki z ciasta francuskiego z dżemem

Proste ciasteczka, a raczej duże ciastka, z dżemem, można dodać czekoladę, nutellę, lub kawałki owoców. Przygotowanie z pieczeniem to niecałe 20min.
Składniki:
ciasto francuskie - 1 opakowanie
1 jajko
łyżka cukru
dżem, czekolada, nutella, owoce
Przygotowanie: ciasto francuskie rozwijamy, kroimy w kwadraty (u mnie 6 dużych kwadratów), każdy kwadrat nacinamy po rogach - tak jak na zdjęciu, następnie, składamy co drugi róg do środka i dociskamy środek. Przygotowane wiatraczki przekładamy na papier do pieczenia, smarujemy rozmąconym jajkiem, posypujemy cukrem. Jeżeli chcemy użyć czekoladę lub owoce, to należy położyć przed pieczeniem, natomiast dżem lub nutellę po upieczeniu. Pieczemy w 200 stopniach (grzałka góra dół) przez ok. 10-15min, w zależności od piekarnika. Ciasto ma być upieczone, lekko zrumienione. Ciasta ostudzamy, układamy po łyżce dżemu lub nutelli (jeżeli nie robimy z czekoladą lub owocami). Gotowe.

wtorek, 29 lipca 2014

zupa klopsikowa

Prosta sycąca zupa z klopsikami i ziemniakami. 
Składniki:
0,5 kg mięsa mielonego
1/2 cebuli
2-3 łyżki bułki tartej
1 jajko
1 marchewka
kawałek pietruszki
kilka ziemniaków
koperek
2-3 łyżki śmietany 12-18%
1 łyżka mąki
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz,
*niektórzy dodają odrobinę octu lub soku z cytryny, ja nie dodaję, bo nie lubię tego smaku.
Przygotowanie: w miseczce wyrobić mięso, z jajkiem, bułką tartą, vegetą, pieprzem, bardzo drobno posiekaną cebulą. Uformować klopsiki, wielkość zależy od tego jakie lubimy.  W garnku zagotować ok 2 litry wody, dodać marchewkę (wkładam w całości, a pod koniec gotowania wyławiam i ścieram na tarce), pietruszkę, oraz klopsiki. Gotujemy na wolnym ogniu ok 20min. Po tym czasie dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki, gotujemy ok 15min. W naczyniu łączymy mąkę, śmietanę i niewielką ilość wody, wlewamy do wrzącej zupy. Dodajemy koperek, doprawiamy vegetą i pieprzem. Gotowe. Smacznego!

niedziela, 27 lipca 2014

lane kluski na mleku

Smak dzieciństwa tym razem dzieciństwa mojego męża: "takie robiła babcia". Wystarczy mleko, jajko i mąka. Polecam!

Składniki (porcja dla 2-4 osób):
800ml mleka (jeżeli lubimy bardziej wodniste to więcej mleka, lub mniej klusek)
3 jajka
1/2 szkl mąki
sól
dodatkowo sok malinowy, dżem, lub cukier
Przygotowanie: mleko z szczyptą soli zagotowujemy. Jajka z mąką i szczyptą soli dokładnie mieszamy, ma powstać gęste ciasto, ale lejące się. Gdy mleko w garnku się zaczyna gotować, szybko mieszamy łyżką w jedna stronę, żeby powstał wir na mleku, wtedy cienkim strumieniem lejemy ciasto kluskowe. Można w trakcie wlewania jeszcze zamieszać jak przestanie już się kręcić. Czekamy, aż ponownie się zagotuje. Podajemy z ulubionym dodatkiem. 

piwo z galaretki

Niezły psikus :) zwykła - niezwykła galaretka, a ile może sprawić radości czy też rozczarowania. Polecam zrobić żarcik dla jakiegoś piwosza :) pomysł na piwko z grupy na fb :)
Składniki:
400ml wrzątku
2 torebki herbaty
galaretka cytrynowa (może być pomarańczowa lub brzoskwiniowa wówczas kolor piwa będzie inny)
Przygotowanie: wrzątkiem zalewamy herbatę, czekamy 30s co jakiś czas przemieszać, wyjmujemy torebki, a wsypujemy galaretkę, mieszamy do rozpuszczenia się. Odstawiamy. Jak osiągnie temperaturę pokojową, to przelewamy do kufla/szklanki do 3/4 wysokości, zostawiając ok.100ml galaretki. Galaretkę w kuflu wstawiamy do lodówki do stężenia, a tą pozostałą w temperaturze pokojowej. Jak zastygnie galaretka w kuflu wówczas pozostałą galaretkę miksujemy do momentu uzyskania piany (mikserem, trzepaczką, spieniaczem do mleka), łyżką wykładamy powstałą pianę na galaretkę i ponownie wstawiamy do lodówki.
Na zdjęciach kufel ma pojemność 0,5litra, i w jeden kufel mieści się porcja podana powyżej. 


środa, 16 lipca 2014

sałatka jarzynowa

Każdy zna, każdy jadł, nie każdy robił osobiście :) wariacji na temat sałatki jarzynowej jest sporo, jedno dodają cebulę, inni szczypiorek, kukurydzę, paprykę i inne składniki, jedno na majonezie, inni na jogurcie grecki, jogurcie naturalnym, z musztardą, inni bez. Przedstawiam mój przepis, jest dla nas tak idealna, że nie wprowadzamy modyfikacji. Polecam!
Składniki (na ok 4 litrową miskę):
4 duże marchewki
2 duże pietruszki (korzeń)
1 seler
2 duże jabłka
5-6 ziemniaków
pół słoika ogórków korniszon
 1 puszka groszku zielonego konserwowego
5 jajek ugotowanych na twardo
majonez
pieprz, sól
Przygotowanie: ziemniaki, marchewkę, seler i pietruszkę myjemy, wkładamy do garnka, zalewamy zimną wodą i gotujemy do miękkości (zazwyczaj wcześniej wyciągam ziemniaki, a reszta się dogotowuje). Studzimy, obieramy i kroimy w kostkę, jabłka obieramy i kroimy w kostkę, ogórek i jajka w kostkę, dodajemy odsączony groszek, całość mieszamy. Przed dodaniem majonezu sałatkę przekładam w szklane słoiki, zakręcam i wstawiam do lodówki, a dopiero przed podaniem doprawiam solą i pieprzem oraz dodaję majonez.

wtorek, 15 lipca 2014

ciasto ze szpinakiem "leśny mech"

Zielone ciasto przekładane kremem śmietankowym, pyszne, wilgotne, bardzo podzielne. W składzie ciasta jest szpinak lecz jego smaku i zapachu w ogóle nie czuć. Przepis znalazłam tutaj. W oryginale był granat u mnie w lecie granaty nie rosną, więc mamy jagódki. Polecam!
Składniki na tortownicę 23cm:
1 opakowanie mrożonego rozdrobnionego szpinaku (450g)
1 ⅓ szkl cukru
3 jajka
1 szkl oleju ( w oryginale było 1⅓)
2 szkl mąki krupczatki (można dodać tortowej lecz krupczatka powoduje że ciasto jest bardziej sypkie)
3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
200ml śmietany 30-36%
1 serek mascarpone (250g)
1 czubata łyżka cukru pudru (do kremu)
owoce do ozdoby (jagody, granat, truskawki, wiśnie, winogrona)
Przygotowanie: szpinak rozmrażamy, odsączamy na sitki, resztę wody odciskamy w rękach. W misce ucieramy mikserem jajka z cukrem, wlewamy olej dalej miksując, następnie mąkę i proszek do pieczenia miksujemy do połączenia składników. Dodajemy odsączony szpinak i mieszamy łyżką do uzyskania jednolitej masy. Wlewamy ciasto do formy (na dno położyłam papier do pieczenia). Pieczemy ok 1 godziny w 180 stopniach (grzałka góra dół), po upieczeniu należy sprawdzić patyczkiem czy upieczone jak nie to jeszcze podpiec kilka minut. Ciasto zostawiamy do wystygnięcia. Z wystudzonego ciasta odcinamy wierzch, kruszymy na mniejsze kawałki (najpierw skruszyłam tą cześć nie przypieczoną, a na osobnym talerzyku przypieczoną, którą wyłożyłam jako pierwszą na krem, a potem tą "ładniejszą").
W misce ubijamy śmietanę, dodajemy cukier puder i serek mascarpone, mieszamy do połączenia składników. Wykładamy na placek, na wierzch wysypujemy pokruszone ciasto i owoce. Wstawiamy do lodówki przynajmniej na 2h. Smacznego!

środa, 9 lipca 2014

mrożona kawa

Idealna na upały. Zimna, orzeźwiająca, z dodatkiem bitej śmietany (lub bez). 
Składniki na 1 kawę:
czubata łyżeczka kawy rozpuszczalnej
100ml mleka
cukier (tyle ile słodziny normalną kawę)
2 kostki lodu
50ml śmietany 30-36%
Przygotowanie: kawę przygotowuję w rozdrabniaczu (tym dołączonym do blendera), można przygotować też blenderem. Do rozdrabniacza wlewamy 100ml mleka, dodajemy sypką kawę rozpuszczalną, cukier, kostki lodu, zamykamy i blendujemy ok 30s do momentu uzyskania piany. Przelewamy do wysokiej szklanki, dolewamy mleka do pełna. Śmietanę ubijamy na sztywno i delikatnie układamy na wierzchu. Można posypać startą czekoladą, kakao. Polecam!

wtorek, 8 lipca 2014

placki z kaszy jaglanej z jabłkiem i nektarynką

Doskonałe na śniadanie, podwieczorek czy kolację. Moje są z jabłkiem i nektarynką, ale można z samym jabłkiem, z morelą, brzoskwinią, można dodać kawałek banana. Polecam!
Składniki na 20 placuszków:
1/2 szkl surowej kaszy jaglanej
1,5 szkl wody
szczypta soli
1 nektarynka
1 jabłko
2 jajka
3 czubate łyki mąki pszennej
1 płaska łyżeczka mąki ziemniaczanej (skrobi)
1-2 łyżki cukru (opcjonalnie cukier puder do posypania)
Przygotowanie: 1,5 szkl wody zagotowujemy, wsypujemy kaszę jaglaną i szczyptę soli i gotujemy ok 15-20 min, do miękkości. Ostawiamy do wystygnięcia, ale jeżeli komuś się spieszy to można kaszę przełożyć na sitko i przelewać zimną wodą, szybciej wystygnie. Jabłko i nektarynkę obieramy, wycinamy gniazdo nasienne/pestkę. Do rozdrabniacza (to urządzenie dołączone do blendera) lub do naczynia (jeżeli ktoś nie posiada rozdrabniacza) wrzucamy ostudzoną kaszę jaglaną, jajka, nektarynkę, mąkę pszenną i ziemniaczaną, cukier (ilość cukru zależy od słodkości owoców), blendujemy do uzyskania jednolitej masy, następnie wrzucamy jabłko pokrojone w mniejsze kawałki i chwilę blendujemy / rozdrabiamy. Smażymy na patelni z odrobiną oleju (1 placek z 1 dużej łyżki stołowej). Po usmażeniu przekładamy na ręcznik papierowy. Placki można podawać z dżemem, sosami, cukrem pudrem.

poniedziałek, 7 lipca 2014

chłodnik z młodych buraczków

Zupa idealna na upalny dzień. Piękny kolor, smak buraczków, rzodkiewki i ogórka. Najlepiej smakuje mocno schłodzona, żeby dała energie na dłużej można dodać jajko ugotowane na twardo.
Składniki:
3-4 buraczki
1 duża śmietana 12-18% (360g)
1 duży kefir (360g) można zamiast kefiru dać zsiadłe mleko, lub jogurt naturalny
1 dłygi ogórek
5-6 dużych rzodkiewek
koperek, sól, pieprz, cukier, ocet
Przygotowanie: buraczki obieramy, kroimy na mniejsze kawałki, wrzucamy do garnka zalewamy ok 0,5l wody, dodajemy 1 łyżkę octu i gotujemy do miękkości buraków (u mnie ok 25min). Buraczki wyjmujemy na talerz, a wywar odstawiamy do wystygnięcia. Ogórek obieramy, ogórek i rzodkiewkę ścieramy na tarce na grubych oczkach, wystudzone buraki również ścieramy na grubych oczkach. W misce umieszczamy rzodkiewkę, ogórek, buraczki, wlewamy śmietanę, kefir, doprawiamy solą, pieprzem, odrobiną cukru, mieszamy. Wlewamy wywar z buraków, ilosć zależy od tego jaką chcemy konsystencję, kolor i smak buraczany. Całość mieszamy i wstawiamy do lodówki. Po wlaniu na talerze posypujemy koperkiem i opcjonalnie dodajemy jajko. Smacznego!

niedziela, 6 lipca 2014

zupa pieczarkowa

Na blogu był już przepis na zupę krem pieczarkowy, teraz czas na tradycyjną zupę pieczarkową
Składniki:
kość schabowa lub porcja rosołowa
300-400g pieczarek
1 duża cebula
1 marchewka
2-3 czubate łyżki śmietany 12-18%
1 płaska łyżka mąki
makaron (u mnie kokardki)
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, koperek
Przygotowanie: mięso lub kość myjemy, wrzucamy do garnka zalewamy ok. 2 litrami wody, zagotowujemy, zbieramy "szumowiny", dodajemy marchewkę (startą, lub ścieramy po ugotowaniu), na patelni podsmażamy na odrobinie oleju cebulkę pokrojoną drobno, jak się zeszkli to pieczarki pokrojone w plasterki i smażymy, aż zaczną się przyrumieniać. Pieczarki wrzucamy do garnka i całość gotujemy ok 1 godzinę. Po tym czasie dodajemy makaron i gotujemy ok 10min. W naczyniu mieszamy mąkę, śmietanę z zimną wodą, wlewamy na wrzącą zupę, doprawiamy: vegetą, pieprzem i koperkiem. Smacznego!

sobota, 5 lipca 2014

jagodowy sernik na zimno

Jak to powiedziała moja koleżanka "jagodowe cudo", wygląda obłędnie, pięknie, a w smaku niebo w gębie, mało słodkie, zimne, jagodowe, mocno kremowe, rozpływa się w ustach, do tego bita śmietana na wierzchu i kwaskowate jagódki. Gorąco polecam zwłaszcza, że pracy przy nim bardzo mało, wystarczy kilka produktów i szklanka jagód - równie dobrze mogą być borówki amerykańskie. Polecam!
Składniki na formę o wielkości 23cm. Można wykonać w mniejszej formie wówczas będzie wyższy, a jeżeli chcemy bardzo wysoki to składniki podwoić:
1kg serków homogenizowanych typu danio
1 szkl jagód
7 płaskich łyżeczek żelatyny
1/3 szkl wrzątku
1/2 szkl cukru pudru
na wierzch:
200g śmietany 30-36%
1 czubata łyżka cukru pudru
Przygotowanie: żelatynę zalewamy 1/3 szkl wrzątku, mieszamy do rozpuszczenia i zostawiamy, w tym czasie myjemy jagody, odkładamy 2 łyżki jagód do miseczki, resztę blendujemy ok 30sekund, żeby były bardzo dobrze zmiksowane (jeżeli nie posiadamy blendera, jagody przeciskamy przez sitko). W misce miksujemy serki, 1/2 szkl cukru pudru, i zblendowane jagody, jak wszystko będzie połączone, miksując na najwyższych obrotach miksera dodajemy cienkim strumieniem żelatynę. Przelewamy wszystko do tortownicy, wstawiamy do lodówki na ok 1 godzinę. Mocno schłodzoną śmietanę ubijamy z cukrem pudrem, przekładamy do szprycy i dekorujemy wierzch sernika, posypujemy jagodami i ponownie wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Smacznego!

czwartek, 3 lipca 2014

kotlety mielone duszone w sosie własnym

Zwykły kotlet mielony podany w inny sposób. Polecam!
Składniki na 8 sporych kotletów:
0,5kg mięsa mielonego (wieprzowe lub drobiowe)
1 kajzerka
2 cebule
jajko
bułka tarta
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka, opcjonalnie ulubione zioła, koperek
mąka
olej
Przygotowanie: mięso wkładamy do miski, dodajemy jajko, przyprawy (vegeta, pieprz, ulubione zioła), 1/2 drobno posiekanej cebuli, kajzerkę wcześniej namoczoną w wodzie i odciśniętą, 2-3 łyżki bułki tartej, wyrabiamy mięso, formujemy sporej wielkości kotlety, smażymy na oleju. Kotlety przekładamy do rondelka jeden obok drugiego. Na patelni po smażeniu kotletów smażymy na złoto cebulkę, przekładamy do garnka, zalewamy wodą do wysokości kotletów, dodajemy pieprz, odrobinę papryki, vegetę, dusimy pod przykryciem na niewielkim ogniu przez 20min, w szklance rozrabiamy mąkę (ok 1 łyżki) z wodą, wlewamy do wrzącego sosu, chwilę podgotowujemy. Dodajemy koperek. Smacznego!

fasolka szparagowa z bułką tartą

Najbardziej ulubione danie latem - fasolka szparagowa tylko i wyłącznie pod taka postacią. Mogłabym jeść na śniadanie, obiad i kolację. Przepis jest bardzo prosty.
Składniki:
żółta fasolka szparagowa (u mnie 0,5kg)
pół kostki masła (100g)
bułka tarta
sól
Przygotowanie: z fasolki odcinamy końce, myjemy, wrzucamy do garnka, zalewamy wodą, solimy i gotujemy do miękkości (ok.30min). Gotową odcedzamy, zostawiamy w garnku. Na patelni rozpuszczamy masło, wsypujemy bułkę tartą (ilości nie podaję, bo nie wiem ile to było) tyle ile masło wchłonie, chwilę podsmażamy. Przygotowaną bułkę wsypujemy do garnka z fasolką, mieszamy i gotowe. Smacznego!

środa, 2 lipca 2014

krokiety z pieczywa tostowego

Pomysł na obiad lub kolację. Wystarczy mieć pieczywo tostowe - chleb, oraz ulubione dodatki. Polecam!
Składniki:
kromki chleba tostowego
plasterki wędliny/szynki/salami
plaserki sera żółtego
jajko
bułka tarta
olej do smażenia
Przygotowanie: z kromki chleba odcinamy skórkę, następnie porządnie wałkujemy na płaski placek. Układamy plasterek szynki i sera, zwijamy w rulonik. Jajko rozmącamy, na talerzyk wysypujemy bułkę tartą. Każdy rulonik maczamy porządnie w jajku, następnie obtaczamy w bułce tartej i smażymy na odrobinie oleju, na złoto. Polecam najpierw smażyć stronę gdzie się łączą dwa końce chleba, wówczas nie będą się rozwijały. Smacznego!

wtorek, 1 lipca 2014

prażonki po mojemu

Na wstępnie zaznaczam, że to danie regionalne nie z mojego regionu :) robię je po swojemu w piekarniku, a podobno najlepsze z kociołka z ogniska. Ale i w piekarniku wychodzi bardzo smacznie, sycąco. Praktycznie samo się robi, w jednym naczyniu, do tego sałata lub po prostu polane keczupem. Wyedukowałam się w internecie, że ta potrawa występuje pod nazwami: pieczone, pieczonki, duszonki, prażonki i ziemniaki po cabańsku :)
Składniki:
1,5kg ziemniaków
2 duże cebule
2 marchewki
0,5kg kiełbasy u mnie podwawelska (można dodać boczek)
olej
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka, ulubione zioła (użyłam prowansalski)
Przygotowanie: warzywa obieramy, ziemniaki kroimy w grube plastry, marchewkę w cieńsze, cebulę w piórka, kiełbasę w plastry, wszystko wrzucamy do miski, dodajemy 2-3 łyżki oleju, przyprawy, mieszamy. Na dno naczynia żaroodpornego wylewamy 2 łyżki oleju, wysypujemy warzywa z kiełbasą, przykrywamy. Pieczemy przez 30min w 200 stopniach (grzałka góra dół), po tym czasie zdejmujemy pokrywkę i pieczemy jeszcze 10min. U mnie całkowity czas pieczenia wynosił 40min, ale najlepiej sprawdzić widelcem czy ziemniaki są już miękkie. Podajemy z sałatą lub keczupem.