wtorek, 29 kwietnia 2014

pierś z kurczaka w cieście naleśnikowym

Banalnie proste, szybkie, alternatywa dla zwykłej panierki. Polecam!
Składniki:
1 pierś z kurczaka
1 jajko
1/3 szkl mleka
1/2 szkl mąki pszennej
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka
olej do smażenia
Przygotowanie: pierś z kurczaka kroimy w podłużne niezbyt grube kawałki. W miseczce przygotowujemy gęste ciasto naleśnikowe, czyli: jajko, mleko, mąka, dokładanie mieszamy, przyprawiamy vegetą, pieprzem i papryką słodką. Przygotowaną pierś z kurczaka zanurzamy w przygotowanym cieście, smażymy na rozgrzanym oleju na złoto. Po usmażeniu wykładamy na ręcznik papierowy w celu odsączenia nadmiaru tłuszczu. Smacznego!

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

bułeczki drożdżowe do odrywania

Kolejny pomysł na drożdżówki, tym razem małe, z jabłkiem prażonym lub serem białym.
Składniki na ciasto (na 20 małych drożdżówek):
100ml mleka
2 i ½ szkl mąki
70g margaryny
¼ szkl cukru
2 jajka
2,5 dag drożdży
szczypta soli
Przygotowanie:
- Mleko nagrzewamy, jak będzie letnie odlewamy ¼ szkl, a resztę zagotowujemy, odstawiamy, dodajemy 2 łyżki cukru i margarynę. Odstawiamy do przestudzenia.
- ¼ szkl ciepłego mleka odlanego wcześniej, drożdże i resztę cukru mieszamy w miseczce i odstawiamy aż zaczyn zacznie rosnąć (ok 7-10min).
- Do dużej miski wsypujemy 2 szkl mąki, dodajemy 2 jajka, szczyptę soli, zaczyn z drożdży, oraz mleko z masłem i cukrem przygotowane wcześniej. Wszystko dokładnie mieszamy. Przekładamy na oprószoną mąką stolnicę lub blat i wyrabiamy ciasto, podsypując mąką, aby nie przywierało do blatu. Ciasto formujemy w kulę, przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 1 godzinę, aż podwoi swoją objętość.

Połowa moich drożdżówek było z prażonym jabłkiem, drugie z serem białym. Można wykonać z czym się chce, wszystkie jednakowe lub jak ja podzielić na dwie części.

Nadzienie jabłkowe (na całą porcję czyli 20 drożdżówek):
4 duże jabłka
3-4 łyżki cukru
cynamon do smaku
Przygotowanie: jabłka obieramy, kroimy w ćwiartki, a potem w małe kawałeczki, wrzucamy do garnka, dodajemy cukier i prażymy, aż puszczą sok i zmiękną. Dodajemy cynamon.

Nadzienie serowe (na całą porcję czyli 20 drożdżówek):
500g sera białego (twarogu)
2 żółtka (białka zostawiamy do posmarowania wierzchu drożdżówek)
cukier do smaku
opcjonalnie garść rodzynek
Przygotowanie: ser rozdrabniamy widelce, dodajemy żółtka i cukier, mieszamy.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na pół, połówkę rozwałkowujemy na posypanej mąką stolnicy na wielkość ok 25x40cm, na środek układamy nadzienie (jak na fotce poniżej), zwijamy, ostatni bok smarujemy białkiem jajka i sklejamy, układamy na blasze łączeniem ciasta na spodzie, analogicznie wykonujemy z drugą połową ciasta. Przygotowane wałki kroimy nożem na ok. 10 kawałków, całość smarujemy białkiem i pieczemy w 200 stopniach przez ok 20-25min, do zrumienienia.

kalafior w panierce

Prosty obiad, lub jako dodatek do obiadu. Smaki mojego domu rodzinnego.
Składniki:
1 kalafior
2 jajka
bułka tarta
sól
olej do smażenia
Przygotowanie: kalafior myjemy, dzielimy na różyczki, obgotowujemy w osolonej wodzie ok 10min, aż będzie pół miękki, odcedzamy, pozostawiamy na chwilę do wystygnięcia. W misce rozmącamy jajka, do drugiej miski wsypujemy bułkę tartą. Różyczki kalafiora maczamy w jajku, następnie w bułce tartej i smażymy na oleju z każdej strony na złoto. Odkładamy na ręcznik papierowy w celu odsączenia nadmiaru tłuszczu. Smacznego.

czwartek, 24 kwietnia 2014

blok łaciaty

Blok czekoladowo-waniliowy w łatki. Słodki z dodatkiem herbatników. Przepis na tradycyjny czekoladowy jest tutaj, na waniliowy tutaj.  Smak dzieciństwa :)
Składniki:
200g masła/margaryny
½ szkl wody
1 i ½ szkl cukru
½ laski wanilii
2 łyżki kakao
mleko w proszku (ok. 400g pełnego lub ok 350g mleka granulowanego odtłuszczonego)
3 opakowania herbatników (24 szt)
Przygotowanie: masy przygotowujemy w dwóch garnkach, w jednym kakaową, czyli dodajemy 125g masła, 1/4 szkl wody, 1 szkl cukru, 2 łyżki kakao, zagotowujemy, odstawiamy, dodajemy połowę mleka w proszku mieszamy i dodajemy połowę pokruszonych herbatników. W drugim garnku dodajemy 75g masła, 1/4 szkl wody, ½ szkl cukru, wanilię przekrojoną na pół, zagotowujemy, wyjmujemy wanilię, dodajemy połowę mleka w proszku i połowę pokruszonych herbatników. Foremkę (u mnie keksówka 8cm x22cm) wykładamy folią spożywczą, wykładamy łyżkę masę raz kakaową, raz waniliową , wyrównujemy powierzchnię i zostawiamy do wystygnięcia, jak osiągnie temperaturę pokojową wstawiamy do lodówki na kilka godzin.

roladki z kurczaka z serem i pieczarkami

Roladki, nie dość, że ślicznie wyglądają to jeszcze dobrze smakują. Te są z pieczarkami i serem. 
Składniki na 6-8 roladek:
podwójna duża pierś z kurczaka
 ser żółty lub kulka mozzarelli
150-200g pieczarek
1 mała cebula
2 jajka
bułka tarta
olej do smażenia
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka
Przygotowanie: cebulę kroimy w kostkę, pieczarki myjemy, obieramy (użyłam samych główek, bez ogonków), kroimy w kostkę, na patelni na odrobinie oleju, podsmażamy cebulę, dodajemy pieczarki, przyprawiamy vegetą, pieprzem i papryką słodką. Smażymy do momentu odparowania wody z pieczarek.   Pierś z kurczaka myjemy i osuszamy, dzielimy na 6 kotletów (można podzielić na 8 części, wtedy roladki będą malutkie), każdy kotlet rozbijamy tłuczkiem. Przyprawiamy vegetą i pieprzem. Układamy kawałek sera żółtego lub mozzarelli, łyżeczkę pieczarek, zwijamy ściśle. Maczamy w rozbełtanym jajku, następne w bułce tartej i mocno ściskamy, formując kształtne roladki. Smażymy na oleju na złoto z każdej strony, nie należy smażyć zbyt szybko. Usmażone odkładamy na ręcznik papierowy, aby odsączyć resztki tłuszczu. Smacznego!



bigos z piekarnika

Przepis na tradycyjny bigos był już tutaj. Teraz przedstawiam przepis na bigos, który piecze się w piekarniku, jest pyszny. Zaletą pieczenia w piekarniku jest to, że napewno nie przypali się. Bigos przygotowuje się 3 dni.
Składniki:
2-3kg kiszonek kapusty
1kg mięsa wieprzowego - łopatki, szynki lub karkówki
0,5 kg kiełbasy
4 duże cebule
1 koncentrat pomidorowy (190g)
1 kostka masła (lub margaryny)
5-10 suszonych śliwek
garść grzybów suszonych (bez też jest równie pyszny)
przyprawy: 5 liści laurowych, 5 ziaren ziela angielskiego, pieprz, vegeta, papryka słodka, (można wykorzystać gotową przyprawę do bigosu)
Przygotowanie:
1 dzień: grzyby zalewamy wrzątkiem, zostawiamy na 30min, następnie drobno siekamy, kostkę masła rozpuszczamy w rondu, przelewamy do naczynia żaroodpornego, kapustę opłukujemy wodą, wyciskamy, kilka razy siekamy, połowę przekładamy do naczynia, mięso kroimy na mniejsze kawałki, wykładamy na kapustę, wykładamy grzyby i pokrojone drobno śliwki, zakrywamy pozostałą kapustą, dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Naczynie zakrywamy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez 1,5h. Zostawiamy do wystygnięcia, a na noc wstawiamy do lodówki lub chłodnego miejsca
2 dzień: na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, podsmażamy pokrojoną cebulę i kiełbasę, dodajemy do bigosu i mieszamy. Pieczemy kolejne 1,5h. Na noc wkładamy do lodówki 
3 dzień: do bigosu dodajemy koncentrat pomidorowy oraz przyprawy, pieczemy 1,5h. Po tym czasie bigos gotowy. 
* po upieczeniu na koniec staram się wyjąć wszystkie liście laurowe i ziela angielskie, żeby nikt nie dostał na talerzu. 
Przygotowany bigos można zawekować na dwa sposoby:

  • do spożycia w 2-3 tygodnie: wrzący bigos przekładamy do słoików i odrazu zakręcamy, nie napełniamy całych słoików, zostawiamy 2 cm od góry wolnego, przewracamy słoik do góry dnem, stawiamy na ściereczce i nakrywamy kilkoma ścierkami, zostawiamy tak do całkowitego wystygnięcia. Przed podaniem najlepiej wrzucić na patelnie i podgrzać.
  • do spożycia nawet do pół roku: gorący bigos, przekładamy do słoików, zakręcamy, wstawiamy go garnka, na spodzie garnka układamy ściereczkę, a żeby słoiki nie pękły, zalewamy wodą całość, ale nakrętki mają wystawać ponad wodę. Tak gotujemy przez 30 min. 


jajka faszerowane z pieczarkami

Propozycja jajek faszerowanych, wersja bezmięsna. Polecam nie tylko na wielkanocne śniadanie.
Składniki na 7 całych jajek:
7 jajek
1-2 czubate łyżki majonezu
200g pieczarek
1 cebula
pieprz, sól, vegeta i papryka słodka
Przygotowanie: jajka gotujemy na twardo, obieramy ze skorupek, studzimy, przekrawamy na pół. Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oleju, podsmażamy bardzo drobno pokrojoną cebulę, dodajemy pieczarki obrane (bez trzonków), drobno pokrojone, dodajemy vegetę i paprykę słodką, smażymy, do momentu aż woda z grzybów odparuje. Pozostawiamy do wystygnięcia. Do miski przekładamy żółtka z jajek, rozgniatamy widelcem, dodajemy ostudzone pieczarki, majonez, pieprz i sól. Przygotowaną masą wypełniamy nasze białka jajek.  


pieczony schab ze śliwką i morelą

Doskonały do kanapek, schab ze śliwką i morelą, poprzez pieczenia mięsa w rękawie, mięso nie jest suche i wiórowate. 
Składniki:
kawałek schabu (u mnie 1,5 kg)
10 suszonych śliwek
10 suszonych moreli
przyprawy: vegeta (domowa vegeta), pieprz, papryka słodka, majeranek
2 łyżki oleju
Przygotowanie: schab myjemy, osuszamy, przez środek długim nożem robimy na wylot dziurę, wciskamy na zmianę śliwki i morele. Schab nacieramy przyprawiamy i olejem, pozostawiamy najlepiej na noc w lodówce, lecz jak ktoś nie ma czasu, to wystarczą dwie godziny ale w temperaturze pokojowej. Przekładamy do woreczka do pieczenia i pieczemy w temp 180 stopni przez 1,5h. Po upieczeniu wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy do wystygnięcia, następnie przechowujemy w lodówce.

środa, 23 kwietnia 2014

placuszki z serkiem wiejskim

Pyszne, pulchne, puszyste, delikatne placuszki na słodko. Polecam!
Składniki na ok 15 szt.:
2 jajka
1 szkl mąki
0,5 szl mleka
2 łyżki cukru (może być waniliowy)
1 serek wiejski granulowany (200g)
Przygotowanie: serek odsączamy na sitku. W naczyniu miksujemy żółtka (z białek ubijemy pianę), mleko, cukier, mąkę, masa będzie gęsta, dodajemy odsączony serek i mieszamy łyżką, dodajemy ubitą pianę z białek, delikatnie mieszając. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, smażymy placuszki na złoto z obu stron. Odkładamy na ręcznik papierowy. Możemy podać posypane cukrem pudrem, z dżemem, polewą czekoladową. Smacznego

kotlety a'la pizza

Szybkie, proste, bardzo smaczne kotlety z kurczaka, z papryką, pieczarkami, szczypiorkiem i kukurydzą. Doskonałe na obiad, ale i fajnie smakują jako dodatek do kanapki. 
Składniki na ok 8-10 kotletów:
podwójna pierś z kurczaka
150g sera żółtego
2 jajka
2 czubate łyżki majonezu
4 czubate łyżki mąki
1/2 papryki czerwonej
5-6 pieczarek
1/3 puszki kukurydzy konserwowej
szczypior świeży
przyprawy :vegeta (przepis na domową vegetę), pieprz, odrobina papryki słodkiej
olej do smażenia.
Przygotowanie: pierś z kurczaka kroimy w drobną kostkę, dodajemy jajko, majonez, mąkę, przyprawy, starty lub pokrojony w drobną kostkę ser żółty, paprykę i pieczarki w kostkę, szczypior drobno siekamy, dodajemy kukurydzę, całość mieszamy i smażymy na rozgrzanym oleju na złoto. Po usmażeniu przekładamy na papierowy ręcznik, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Smacznego :)

wtorek, 22 kwietnia 2014

śnieżny makowiec

Przepis Siostry Anastazji. Kremowy, wilgotny, wielowarstwowy makowiec na biszkopcie. Pyszny, jeden z najlepszych makowców jakie jadłam. Polecam!
Biszkopt:
4 jajka
1 szkl mąki pszennej
1 szkl cukru pudru
1 łyżka octu
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy cukier ciągle miksując, potem żółtka, ocet. Na koniec mieszając łyżką dodajemy mąkę i proszek do pieczenia. Wykładamy na blachę z papierem (duża blacha 24x39cm). Pieczemy w rozgrzanym piekarniku w 180 stopniach przez 15min. Studzimy.
Masa makowa:
900g gotowej masy makowej
Masę przekładamy do rondla i podgrzewamy, nie zagotowujemy, jeżeli jest zbyt rzadka dodajemy 1-2 łyżki bułki tartej. Ciepłą masę wylewamy na ostudzony biszkopt. Pozostawiamy do ostudzenia.
Masa śnieżna:
1/2 litra śmietany 30-36%
1/2 szkl cukru pudru
2 łyżeczki żelatyny
Żelatynę rozpuszczamy w 1/5 szkl wrzątku, odstawiamy do przestygnięcia, a w tym czasie ubijamy śmietanę z cukrem, dodajemy  przestudzoną żelatynę (musi być płynna, a nie stężała). Wylewamy na ostudzony mak. Wstawiamy do lodówki do stężenia śmietany.
Masa orzechowa:
200g orzechów włoskich
1/2 szkl mleka
kostka margaryny lub masła
3 łyżki cukru pudru.
Orzechy mielimy w maszynce, lub w rozdrabiaczu na bardzo drobno, zlewamy wrzącym mlekiem, zostawiamy do wystygnięcia. Margarynę z cukrem miksujemy na jednolitą, puszystą masę, dodajemy ostudzone orzechy, mieszamy, wykładamy na stężałą masę śnieżną. Posypujemy kakao, lub startą czekoladą. Wstawiamy do lodówki. Gotowe. 

rolada z kurczaka

Rolada z kurczaka bez nadzienie, zwykła prosta, smaczna, doskonała do kanapek. Polecam!
Luzowanie kurczaka, czyli usuwanie kości w innym poście.
Składniki:
1 kurczak cały
2 płaskie łyżeczki żelatyny
przyprawy: papryka słodka, vegeta (domowa vegeta), pieprz, i inne ulubione przyprawy
Przygotowanie: z kurczaka usuwamy kości, od wewnętrznej strony posypujemy przyprawami, oraz żelatyną (w proszku nie rozpuszczoną), zwijamy roladę, z wierzchu posypujemy przyprawami, przekładamy do rękawa do pieczenia, porządnie zwijamy i sznurujemy roladę (można użyć siatek wędliniarskich), wkładamy do garnka, zalewamy zimną wolą i gotujemy, po zagotowaniu zmniejszamy gaz, tak aby rolada tylko delikatnie się gotowała, gotujemy przez 1,5h. Ugotowaną, jeszcze gorącą wyciągamy, układamy na desce do krojenia i przyciskamy czymś ciężki, ja używam garnka z wodą, zostawiamy tak do wystygnięcia. Później przechowujemy w lodówce. 

luzowanie kurczaka czyli usuwanie kości


Do przygotowania rolady z kurczaka potrzebujemy usunąć wszystkie kości a pozostawić tylko mięso i skórę, krok po kroku postaram się opisać jak to zrobić. Naprawdę nic trudnego.
kurczaka myjemy, układamy na desce do krojenia piersiami do góry :)
obcinamy szyję i skrzydełka
przecinamy korpus na pół
odcinamy kość pod filetami 
odcięta kość spod fileta
nacinamy ruchem kolistym wokół kości udowej
przecinamy w górę mięso na udku aż do kości
okrawamy wokoło mięso z kości udowej oraz wyżej z całego udka
podnosimy na kość udową i odkrawamy resztę korpusu, uważając aby nie obciąć skóry 
na koniec należy palcami sprawdzić czy nie zostały nigdzie kostki

piątek, 18 kwietnia 2014

keks

Przepis na prosty keks, aromatyczny, pyszny z dodatkiem bakalii, skórki pomarańczowej i suszonego ananasa. Może stać do tygodnia. A najlepszy po 2-3 dniach. Przepis zaczerpnięty z bloga Moje Walijskie Pichcenie. Gorąco polecam!
Składniki na 1 dużą keksówkę (u mnie dwie małe 20x8cm):
1 i ½ szkl mąki pszennej
5 jajek
1 szkl cukru
25 dag masła lub margaryny
ok 200-300g rodzinek, orzechów, skórki pomarańczowej itp. (u mnie garść rodzinek, 100g skórki pomarańczowej, 100g suszonych ananasów)
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka spirytusu, wódki lub soku z cytryny
Przygotowanie: miękkie masło (w temperaturze pokojowej) ucieramy z cukrem na gładka masę (ok 5-8min mikserem), dodajemy kolejno po jednym żółtku, następnie przesianą przez sitko mąkę i proszek do pieczenia, następnie spirytus. Białka ubijamy na sztywną pianę, dodajemy do masy, najpierw połowę delikatnie mieszając szpatułką, a następnie drugie pół. Bakalie jeżeli są w dużych kawałkach kroimy na mniejsze, żeby podczas pieczenia nie opadły na dno, obtaczamy w mące i dodajemy do ciasta, delikatnie mieszamy. Foremki natłuszczamy i obsypujemy kaszą manną lub bułką tartą. Pieczemy przez 50min-1h (do suchego patyczka) w rozgrzanym do 200 stopni piekarniku (grzałka góra-dół). Ostudzony mozemy posypać cukrem pudrem, polać lukrem, lub czekoladą. Smacznego!

wersja w czekoladzie ze skórką pomarańczową 

środa, 16 kwietnia 2014

naleśniki bez jajek z płatków owsianych

Naleśniki w smaku nie różnią się niczym od tych tradycyjnych, lecz składem bardzo, nie dodajemy jajka, ale dodajemy płatki owsiane. Są świetnym pomysłem dla: 1. tych co nie mają w lodówce jajek, 2. co starają się jeść zdrowo, 3. fajny sposób na przemycenie płatków owsianych w diecie dziecka. Przepis zaczerpnięty stąd. Polecam!
Składniki na 6-8 szt.:
1 szkl mąki pszennej
1/3 szkl płatków owsianych (u mnie zwykłe, mogą być błyskawiczne)
1 i 3/4 szkl mleka (może być sojowe, kozie, itd. u mnie krowie)
1 łyżka oleju
szczypta soli
1/4 płaskiej łyżeczki proszku do pieczenia
1 płaska łyżka cukru waniliowego
* można nie dodawać cukru, a naleśniki wykorzystać do dań wytrawnych
Przygotowanie: płatki owsiane mielimy, wykorzystałam rozdrabniacz (dołączony do blendera) i w sumie całość wykonałam w rozdrabniaczu. Do rozdrabniacza lub do miski dodajemy pozostałe składniki i miksujemy. Pozostawiamy na 15min, masa w tym czasie zgęstnieje. Następnie smażymy jak standardowe naleśniki. Podałam z dżemem. Smacznego!

pulpety w sosie kremowo- pomidorowym

Pulpeciki to prosty, łatwy, szybki i sycący posiłek. Na blogu było już kilka przepisów na pulpety, tym razem z sosem śmietanowo-pomidorowym, sos jest aksamitny, bardzo kremowy, z posmakiem pomidorowym. Polecam!
Składniki:
0,5 kg mięsa mielonego
bułka (kajzerka)
bułka tarta
jajko
1 mała cebula
przyprawy: vegeta (domowa vegeta) , pieprz
300ml śmietany 30%
2 czubate łyżki koncentratu pomidorowego
koperek najlepiej świeży
Przygotowanie: do miski wkładamy mięso mielone, w drugim naczyniu bułkę namaczamy w wodzie - odciskamy z wody i dodajemy do mięsa, dodajemy również jajko, przyprawy, drobno posiekaną cebulę, mieszamy i dodajemy bułkę tartą w takiej ilości, aby masa mięsna była zwarta. Na patelni rozgrzewamy odrobinę oleju, z mięsa formujemy małe kuleczki, chwilę podsmażamy na patelni. Pulpety przekładamy do garnka zalewamy ok 500ml wody (wody tyle, aby całe mięso było zalane), gotujemy pod przykryciem ok 30min, dodajemy koncentrat pomidorowy, delikatnie mieszamy, wlewamy śmietanę i gotujemy ok.5min, dosypujemy koperek, zagęszczamy odrobiną mąki rozprowadzonej w wodzie, przyprawiamy pieprzem i vegetą. Podajemy z ziemniakami, makaronem (penne) lub ryżem. Smacznego!

wtorek, 15 kwietnia 2014

sałatka z tortellini

Prosta sałatka z wykorzystaniem pierożków tortellini. Polecam!
Składniki:
1 opakowanie pierożków tortellini grzybowych lub mięsnych
papryka czerwona (świeża lub konserwowa)
1 puszka kukurydzy
ok. 5 ogórków konserwowych
świeży szczypior (lub mała cebula)
majonez, pieprz
Przygotowanie: pierożki gotujemy wg instrukcji na opakowaniu, po ugotowaniu przelewamy zimną wodą i zostawiamy do wystygnięcia, co jakiś czas mieszając, aby się nie skleiły. Paprykę i ogórek kroimy w kostkę, szczypiorek lub cebulę drobno posiekać. Wszystkie składniki sałatki mieszamy w misce, dodajemy majonez i pieprz. Przechowujemy w lodówce. Smacznego!

Printfriendly